Star Wars: Battlefront potěší všechny fanoušky filmového universa

17. 4. 2015 - 19:36 | Téma | Lukáš Grygar

Star Wars: Battlefront potěší všechny fanoušky filmového universa zdroj: tisková zpráva

Anaheim, slunečno, teploty u třicítky a burgery za deset babek. Zatímco kolem švitoří zahajovací den Star Wars Celebration, hlouček novinářských supů (a supic) přešlapuje před válcovou konstrukcí, oblepenou výstrahami o nefocení a embargu, stanoveném na páteční půl osmou večerní našeho času. Do prezentace Star Wars: Battlefront zbývá deset minut, které si krátíme čím jiným, než rozebíráním druhého teaseru na film Síla se probouzí.

Prezentace začíná impozantním švenkem přes krajinu, dekorovanou imperiálním křižníkem „zaparkovaným“ do obzoru. Pokud jste si kladli otázku, jak se tam dostal, Battlefront vám odpoví – ale to předbíhám, což se nesluší ani ve frontě plné okostýmovaných fanoušků, ani v reportáži z předváděčky, na kterou nás konečně pouštějí.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

Briefing z alfy

Původní Battlefront v podstatě představoval přeskinování Battlefieldu do galaxie velmi, velmi vzdálené. Ničemu to ale nevadilo: mustr parádní multiplayerové akce Hvězdným válkám slušel už z principu, že jsou to přece války. Každá z epizod má svou legendární bitvu a ta vůbec nejikoničtější – útok na povstaleckou základnu na sněžné planetě Hoth – dokázala strhnout i ve virtuální podobě. Druhý Battlefront už sice nenabídl nic nad plán (maximálně tristní srovnání designu staré trilogie a sterility prequelů), ale tím spíš teď fanoušci trhají DICE ruce s entuziasmem podvyživené wampy.

Jednoho takového jsem potkal v den příletu, kdy se zkoušel vpašovat na seznam pozvaných novinářů. Ani psí oči a konstatování, že „se sem táhnul patnáct hodin z Oregonu“ nepomohly. O co přesně dotyčný chuděra přišel?

Tvůrci nám předvedli ukázku z rané alfa verze hry. To už sedíme uvnitř papundeklového válce, stylizovaného do podoby holografické místnosti, kde Mon Mothma vyřizuje povstalecké briefingy. Zatímco mluví šéfdesignér Niklas Fegraeus, hned několik párů očí bedlivě hlídá, jestli někdo z novinářů nenatáčí.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

Bylo by co! Ukázka probíhá na Endoru, lesnatém měsíci, nad kterým visí rozestavěná druhá Hvězda smrti. Filmové pasáže se točily v Redwoodském národním parku a záběry ze hry jim vypadly z oka i ucha – když hlubinami lesa zahučí charakteristický zvuk letícího speederu, zní to jako vábnička na každého, kdo si někdy představoval sebe namísto Luka Skywalkera nebo princezny Leiy.

Do záběru se vřítí scout trooper a odstartuje laserovou řežbu, která vypadá jedním slovem parádně, dvěma opravdu parádně, a vypadá tak v šedesáti snímcích za sekundu. Natáčelo se z PlayStation 4, ale pokud by hráči na PC potřebovali nějaký argument, proč nezvolit konzolovou verzi, můžou vsadit na ozvučení Dolby Atmos. Battlefront má být první hrou, podporující nový, a jak jinak než „revoluční“, standard prostorového zvuku.

Rozdíl je nám názorně (nebo spíš náslyšně?) předveden ve srovnávací ukázce, která mě nijak nezbourala, ale zněla i v prostoru, kam suverénně tekl ruch z výstaviště, slušně. Zvlášť, když hraná postava vběhla pod nohy AT-AT.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

100% Star Wars

Mnohem víc jsem na každý pád ocenil samotný důraz na autenticitu ozvučení, pokud tedy můžeme mluvit o „autenticitě“ v kontextu imaginárního vesmíru. Fegraeus o ní ovšem mluvil zcela suverénně a k tomu zopakoval, jak úžasné bylo, že tvůrci dostali přístup ke kompletním archivům Lucasfilmu.

Nepochybnou úžasnost sice zabalil do marketingového cukrkandlu, ale na hře JE vidět, že si ve Stockholmu dali setsakra záležet, aby starou trilogii převedli do virtuální podoby v podstatě jedna ku jedné. Skrze Frostbite engine pak důvěrně známá místa a propriety skáčou z plátna, i když už nesledujeme přímo hru, ale pouze screenshoty. Necáká z nich snaha ohromit za každou cenu, ale samozřejmě ukazují detaily, kterých si během bitev nemáte šanci všímat.

Když se vrátím k ukázce situované na Endor, herní prostředí vypadalo přesně tak, jak bych jako fanoušek očekával, a palba z laserů ho ozařovala přesně tak, jak se v Hvězdných válkách sluší a patří. Skutečnost, že sledujeme záběry z alfaverze, nota bene s přídomkem „pre“, prozrazovaly pouze strohé nabídky vybavení.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

Co ale (kromě zdůrazňovaného audiovizuálního pedantství) nabídne samotná hra? Režim, který jsme sledovali, je pro čtyřicet hráčů, jmenuje se Walker Assault a císařští už vědí, že nejde o atak chodítek pro seniory, ale o imperiální mašiny. V ukázce došlo jak na průzkumný AT-ST, tak na zmiňovaný těžkotonážní AT-AT, který si klestil cestu lesem, dokud na něj rebelové, poletující kolem na jetpacích, nepřivolali vzdušnou podporu bombardérů. À propos, bombardéry a stíhačky? Všechno bude, stejně jako další multiplayerové módy pro menší počet hráčů, který se zastaví na osmi.

Autoři slibují souboje virtuálních es nad pláněmi Hothu i kaňony Tatooinu a pro fanoušky, kteří nemohou dospat nové epizody, chystají jedno milé překvapení. Jak jsem na začátku předbíhal s křižníkem, sundaným z oblohy? V prvním DLC, které bude k dispozici 8. prosince zdarma (a s týdenním předstihem, pokud budete předobjednávat), můžete prožít bitvu o Jakku, to znamená pouštní planetu, kde se poprvé setkáme s hrdinkou Rey. Z dalších zúčastněných světů pak padla zmínka o Sullustu, odkud podle všeho pocházejí záběry s bublající lávou.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

Ve dvou se to lépe táhne

Vůbec nejzajímavější novinkou je ale rozhodnutí zcela zahodit klasické dělení postav, za které budete válčit, na různé třídy. Nově si prostě navolíte jakoukoli výzbroj a vybavení a dál už bude na vás, jestli se s ním popasujete spíš jako pěšák na hrotu fronty, nebo jako medik či odstřelovač někde v záloze – a jestli budete pěšit, léčit a odstřelovat z pohledu první nebo třetí osoby. A světelné meče? Ty se vám dostanou do ruky skrze hrdiny, které si musíte zasloužit.

Čím? Prozkoumáváním jednotlivých map a objevováním bonusů ukrytých v jejich rámci. Na jeden respawn se tak stanete klidně i Vaderem, který v ukázce čekal na rebely v lesním bunkru a vypořádal se s nimi dřív než byste řekli „už se nemůžu dočkat, až se o něj budou hráči přetahovat“.

Kdo se přetahovat nechce, nemusí. Battlefront zůstává v první řadě online střílečkou, ale speciálně navržené filmové mise si půjde užít jak sólo, tak ve splitscreenu. Hraní s kamarádem či kamarádkou pak přímo podporuje možnost spárovat se do tandemu, sdílejícího nejenom respawn, ale například i odemčený arzenál. Pokud si tedy do hry přivedete někoho začínajícího, může se okamžitě dotáhnout na vaši úroveň.

Star Wars: Battlefront (DICE) zdroj: tisková zpráva

I to je krok vstříc hráčským sympatiím, které sice oblíbená herní série (o licenci nemluvě) sklízí tak nějak automaticky, ale co jsme ve čtvrtek viděli, rozhodně nepůsobilo, že by se v DICE spokojili jen s autopilotem. Čeká je nicméně kus práce: na Fegraeusovi to nebylo znát, ale když mluvil o „nejzábavnějším roce“, představil jsem si zápřah, který je pro studio a hru s listopadovým datem vydání nevyhnutelný. Tak ať je provází kofein!

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

Budoucnost Star Wars je v rukách Michelle Rejwan

20. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Marvel má svého Kevina Feigeho, zatímco Lucasfilm má Michelle Rejwan. Ta byla jmenována na nově vytvořenou pozici jménem Senior Vice President of Live Action Development & Production a má tak mít na starosti všechno co se týká Star Wars a není to animované. Tedy všechny budou hrané filmy i hrané seriály.
7 filmů, které jsou lepší díky přetáčkám na poslední chvíli

7 filmů, které jsou lepší díky přetáčkám na poslední chvíli

12. 6. 2019 | Téma | Václav Rybář

Do kin vstoupili poslední X-Meni pod hlavičkou studia 20th Century Fox. Problematickou produkci se přetáčkami povedlo jakž takž zachránit. Je to spíše náhoda nebo pravidlo?
Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

Příští Star Wars natočí tvůrci Hry o trůny

15. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šéf Disney Bob Iger prozradil, kdo že bude mít na svědomí další filmy z univerza Star Wars. Ve hře byl Rian Johnson a pak pánové David Benioff a D. B. Weiss a krátkou slámku si vytáhli právě druzí jmenovaní.
Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

Další tři filmy ze Star Wars dorazí až v letech 2022 - 2026

9. 5. 2019 | Novinky | Adam Homola

Disney oznámila novou trilogii Star Wars, respektive data premiér příštích tří filmů. A teď už víme, že šéf Disney Bob Iger nelhal, když řekl, že si Star Wars dají pauzu.
Šéf Disney přiznal chybu a šlape na brzdy, Star Wars už tak často nebudou

Šéf Disney přiznal chybu a šlape na brzdy, Star Wars už tak často nebudou

21. 9. 2018 | Novinky | Adam Homola

Star Wars teď mají, minimálně v očích některých fanoušků, poněkud pocuchanou pověst. Sedmička to všechno docela hezky restartovala a utržila pohádkové peníze. Rogue One nebyl špatný, ale na tu miliardu se sotva vyškrábal a nebýt jedné scény s Vaderem, pokrčil bych nad filmem rameny.
Osvěžte si před zhlédnutím Poslední z Jediů hlavní události Star Wars

Osvěžte si před zhlédnutím Poslední z Jediů hlavní události Star Wars

13. 12. 2017 | Novinky | Adam Homola

Jakkoliv tvůrci z LucasFilmu osekali oficiální kánon o hromadu věcí, pořád je v něm mnohem víc, než jen samotné filmy. Těch je v tuto chvíli devět: původní trilogie, prequelová trilogie, dvě nová pokračování a Rogue One.
Disney zveřejnila další animované filmečky doplňující příběh nových Star Wars

Disney zveřejnila další animované filmečky doplňující příběh nových Star Wars

3. 10. 2017 | Trailery | Adam Homola

Pod názvem Star Wars Forces of Destiny nenajdete nový film nebo snad hraný seriál, ale kratičké animované „filmy“ vyplňující prázdná místa kolem událostí Star Wars: Síla se probouzí.
Šéf Disney naznačil dlouholeté plány pro Star Wars – až do roku 2032

Šéf Disney naznačil dlouholeté plány pro Star Wars – až do roku 2032

27. 3. 2017 | Novinky | Adam Homola

Star Wars tady s námi budou hodně dlouho. To jsme mohli tak nějak tušit ve chvíli, kdy celou značku koupila Disney, ale teď to tu máme z úst toho nejpovolanějšího. Šéf Disney Bob Iger totiž prozradil, že kreativní tým Lucasfilmu v současné době přemýšlí nad všemi možnými příběhy ze světa Star Wars pro příští dekádu a půl.
John Boyega tvrdí, že osmé Star Wars jsou mnohem temnější

John Boyega tvrdí, že osmé Star Wars jsou mnohem temnější

13. 1. 2016 | Novinky | Vojtěch Karlík

Představitel jedné z hlavních rolí sedmých Star Wars John Boyega se nechal slyšet, že osmá epizoda je mnohem temnější. nemáme důvod mu nevěřit, ale to už tady také jednou bylo. Pamatujete?
Tajnosti, které nám musí prozradit osmé Star Wars

Tajnosti, které nám musí prozradit osmé Star Wars

4. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Tak předně musíme zdůraznit, že nečteme Star Wars knihy a neznáme přesně všechny detaily popsané v knihách. Na druhou stranu považujeme toto univerzum především filmové a odpovědi na nejdůležitější otázky by měly padnout ve filmech. Sedmý díl nás bavil a těšíme se na další příběh. Máme však několik otázek, na které chceme slyšet odpovědi v osmém příběhy slavné ságy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.