Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

12. 10. 2010 - 19:00 | Téma | red

Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook zdroj: tisková zpráva

Proměnit zdánlivě nezáživné téma - okolnosti vzniku jedné internetové stránky - v napínavé drama se pokusil režisér David Fincher ve filmu The Social Network (Sociální síť). Snímek o zakladatelích globální sociální sítě Facebook v čele s geniálním počítačovým vizionářem Markem Zuckerbergem vstupuje do českých kin 4. listopadu. Uznání si podle filmových kritiků zaslouží scénář z pera Aarona Sorkina, výkony představitelů hlavních rolí i Fincherova režijní práce.

Devatenáctiletý student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) startuje spolu se svým nejlepším přítelem Eduardem Saverinem (Andrew Garfield) na podzim roku 2003 fenomén zvaný Facebook. Za pouhých šest let a s 500 milióny přátel se Zuckerbergovi podaří stát se nejmladším miliardářem v historii.

Jenže nečekaný úspěch této služby zpočátku určené jen univerzitním spolužákům vede později k právním sporům, kdo s touto myšlenkou přišel jako první. Zuckerberg se totiž v první fázi projektu inspiroval podobnou službou, jejíž majitelé se vznikem Facebooku cítili poškozeni. Odlišné pohledy mimořádně inteligentních mladých mužů, kteří svorně tvrdí, že právě oni byli u toho, když Facebook vznikl, se tvůrcům filmu podařilo přetvořit v mnohavrstevný pohled na to, jaká je cena úspěchu v obchodním podnikání i osobním životě. Ve vedlejší roli zakladatele služby pro online sdílení hudby Napster Seana Fanninga se ve snímku objevil i známý zpěvák a hudební producent Justin Timberlake.

The Social Network, Sociální síť, Facebook, Justin Timberlake

Recenzenti v anglicky psaných médiích film vynášejí až do nebe. Má prý dokonale napsaný scénář, je nádherně natočený a plný skvělý hereckých výkonů, takže představuje špičkový příklad moderní filmařiny. The Social Network diváka rychle vtáhne do děje a ve stavu totálního nadšení ho podle kritiků dokáže udržet po celé dvě hodiny.

V celkovém hodnocení specializovaného serveru rottentomatoes.com získal rekordních 97 procent. Že se The Social Network nelíbí pouze kritikům, ale i ostatním divákům svědčí fakt, že je již druhým týdnem po sobě nejnavštěvovanějším filmem v severoamerických kinech.

The Social Network je podle českých diváků důkazem, že "dobrý režisér dokáže natočit skvělý film z jakéhokoliv námětu". Film prý připomíná drama Klub rváčů z roku 1999, v němž se hlavní hrdina v podání Edwarda Nortona rovněž potýká s každodenní existenciální krizí.

ČLÁNKY O FILMU

Sociální síť

Sociální síť

31. 10. 2010 | Téma | red

Každá doba má své vizionáře.
Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

25. 10. 2010 | Téma | red

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi, dva ústřední protagonisté filmu Socíální síť, se o víkendu připojili k záplavě oslavných kritik filmu. Právě jejich nárok na autorství Facebooku totiž stojí u základů scénáře úspěšného snímku, který by měl dorazit do českých kin počátkem listopadu.
Film o Facebooku boduje v amerických kinech

Film o Facebooku boduje v amerických kinech

4. 10. 2010 | Téma | red

Divácky nejúspěšnějším filmem uplynulého víkendu byl na americkém kontinentu snímek o internetové sociální síti Facebook - The Social Network (Sociální síť). Toto kritiky dobře přijaté dílo amerického režiséra Davida Finchera vyneslo za vstupenky 23 milionů dolarů (asi 409 milionů korun).
Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

1. 10. 2010 | Téma | red

V mnoha hollywoodských filmech natočených podle skutečných událostí je dobrý příběh důležitější než věrnost historickým faktům. K jednomu z nich patří také snímek The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Kritici se přou, zda příliš velká dávka fikce nemůže snímku uškodit u diváků a při udílení filmových cen, napsala agentura Reuters.
Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

28. 9. 2010 | Téma | red

Do amerických kin míří film o populární službě Facebook, která má na celém světě přes půl miliardy uživatelů. Snímek The Social Network (Sociální síť) prý jejího zakladatele, majitele a nyní miliardáře Marka Zuckerbergera nelíčí v příliš příznivém světle. Dnes má světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Do široké distribuce v USA vstoupí na začátku října, v Česku o měsíc později.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.