Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

1. 10. 2010 - 8:30 | Téma | red

Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce? zdroj: tisková zpráva

V mnoha hollywoodských filmech natočených podle skutečných událostí je dobrý příběh důležitější než věrnost historickým faktům. K jednomu z nich patří také snímek The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Kritici se přou, zda příliš velká dávka fikce nemůže snímku uškodit u diváků a při udílení filmových cen, napsala agentura Reuters.

Snímek sleduje zrod sociální sociální sítě Facebook a přeměnu Zuckerberga ze stydlivého programátora na mediálního magnáta a nejmladšího miliardáře v historii. Podle tvůrců je založen z velké části na pravdivých událostech, vychází ale z knižní předlohy, která si vysloužila kritiku za svévolné nakládání s fakty.

The Social Network

Filmu na věrohodnosti nepřikládá ani fakt, že Zuckerberg s tvůrci při natáčení nikterak nespolupracoval. Sám uvádí, že příběh je podle jeho názoru velmi přikrášlený.
"Je to můj život a vím, že to nebylo tak dramatické," uvedl Zuckerberg při svém nedávném vystoupení v televizní show Oprah Winfrey. "Posledních šest let to bylo hlavně hodně programování a tvrdé práce. Ale bylo by asi fajn vzpomínat na ty časy jako na období bouřlivých večírků."

Scenárista Aaron Sorkin agentuře Reuters řekl, že se film kromě knižní předlohy zakládá i na jeho samostatném pátrání. K dispozici prý měl také tým právníků, kteří prověřili každou jeho scénu. "Starali se o to, abych nenapsal nic, co by bylo nepravdivé nebo pomlouvačné," uvedl Sorkin. Kromě Zuckerberga film sleduje také jeho bývalé spolupracovníky a je částečně vyprávěn i z jejich perspektivy.

The Social Network

Někteří kritici zároveň varovali, že u příliš kontroverzních snímků klesá úspěšnost při udílení filmových cen. Filmy, s jejichž uvedením do kin souhlasili lidé, kteří jsou jejich předlohou, získají zpravidla více cen než snímky, které musely řešit žaloby a soudní spory.
Diváci si prý ale s věrohodností hlavu příliš nelámou. "V dnešní době je rozdíl mezi realitou a fikcí tak mlhavý, že pokud scenáristé nakládají lehkomyslně s historickými fakty, aby příběhu dodali na dramatičnosti, je to vnímáno jako něco zcela běžného," uvedl ve svém pravidelném sloupku novinář a filmový kritik Pete Hammond.

ČLÁNKY O FILMU

Sociální síť

Sociální síť

31. 10. 2010 | Téma | red

Každá doba má své vizionáře.
Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

25. 10. 2010 | Téma | red

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi, dva ústřední protagonisté filmu Socíální síť, se o víkendu připojili k záplavě oslavných kritik filmu. Právě jejich nárok na autorství Facebooku totiž stojí u základů scénáře úspěšného snímku, který by měl dorazit do českých kin počátkem listopadu.
Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

12. 10. 2010 | Téma | red

Proměnit zdánlivě nezáživné téma - okolnosti vzniku jedné internetové stránky - v napínavé drama se pokusil režisér David Fincher ve filmu The Social Network (Sociální síť). Snímek o zakladatelích globální sociální sítě Facebook v čele s geniálním počítačovým vizionářem Markem Zuckerbergem vstupuje do českých kin 4. listopadu. Uznání si podle filmových kritiků zaslouží scénář z pera Aarona Sorkina, výkony představitelů hlavních rolí i Fincherova režijní práce.
Film o Facebooku boduje v amerických kinech

Film o Facebooku boduje v amerických kinech

4. 10. 2010 | Téma | red

Divácky nejúspěšnějším filmem uplynulého víkendu byl na americkém kontinentu snímek o internetové sociální síti Facebook - The Social Network (Sociální síť). Toto kritiky dobře přijaté dílo amerického režiséra Davida Finchera vyneslo za vstupenky 23 milionů dolarů (asi 409 milionů korun).
Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

28. 9. 2010 | Téma | red

Do amerických kin míří film o populární službě Facebook, která má na celém světě přes půl miliardy uživatelů. Snímek The Social Network (Sociální síť) prý jejího zakladatele, majitele a nyní miliardáře Marka Zuckerbergera nelíčí v příliš příznivém světle. Dnes má světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Do široké distribuce v USA vstoupí na začátku října, v Česku o měsíc později.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.