Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

25. 10. 2010 - 16:00 | Téma | red

Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi zdroj: tisková zpráva

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi, dva ústřední protagonisté filmu Socíální síť, se o víkendu připojili k záplavě oslavných kritik filmu. Právě jejich nárok na autorství Facebooku totiž stojí u základů scénáře úspěšného snímku, který by měl dorazit do českých kin počátkem listopadu.

Film režiséra Davida Finchera natočený podle knihy Bena Mezriche popisuje genezi Facebooku poznamenanou právními spory o autorství. Globální úspěch Facebooku je spojen se jménem Marka Zuckerberga, který na podzim roku 2003 Facebook spustil spolu se svým přítelem Eduardem Saverinem. Za pouhých šest let se Zuckerbergovi podařilo stát se nejmladším miliardářem v historii.

Zádrhelem se stal fakt, že Zuckerberg se v první fázi projektu inspiroval podobnou službou bratří Winklevossových, a ti se začali hlásit o svá práva. Podle shodného názoru filmových kritiků se tvůrcům Sociální sítě podařilo přetvořit jejich spor v mnohavrstevný pohled na to, jaká je cena úspěchu v obchodním podnikání i osobním životě.

Sociální síť

U Zuckerberga údajně film přílišné nadšení nevyvolal, podnikatel a internetový guru označil scénář za nepřesný. Cameron a Tyler Winklevossovi vehementně oponují. "Je to pravdivý příběh, autoři udělali skvělou práci," řekl novinářům Cameron Winklevoss. Kvalita snímku je podle něj o to pozoruhodnější, že jeho tvůrci obsah s Winklevossovovými fakticky nikdy nekonzultovali.

"Stáli jsme v podstatě stranou, doufali jsme jen, že to dobře dopadne. Když jsme film poprvé viděli, spadl nám kámen ze srdce," poznamenal Cameron.

Původní právní spor mezi Zuckerbergem a Winklevossovými skončil smírem, jehož podmínky nebyly nikdy zveřejněny. Po nějaké době ale podali bratří Winklevossovové novou žalobu s tím, že původní informace, které dostali o tržní hodnotě Facebooku, byly chybné.

facebook

Téměř dvoumetrová dvojčata nebyla na veřejnosti donedávna příliš známa, snad jen mezi fanoušky veslování. Winkelvossovi totiž reprezentovali USA ve veslařském turnaji na pekingské olympiádě v roce 2008. Ve finálovém závodě dvojek bez kormidelníka tam získali pro USA šesté místo. Po zářijové světové premiéře Fincherova filmu je teď znají i filmoví diváci.

Na Facebooku si Winklevossovi otevřeli účet až v roce 2008. Prý jen kvůli olympiádě.

ČLÁNKY O FILMU

Sociální síť

Sociální síť

31. 10. 2010 | Téma | red

Každá doba má své vizionáře.
Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

12. 10. 2010 | Téma | red

Proměnit zdánlivě nezáživné téma - okolnosti vzniku jedné internetové stránky - v napínavé drama se pokusil režisér David Fincher ve filmu The Social Network (Sociální síť). Snímek o zakladatelích globální sociální sítě Facebook v čele s geniálním počítačovým vizionářem Markem Zuckerbergem vstupuje do českých kin 4. listopadu. Uznání si podle filmových kritiků zaslouží scénář z pera Aarona Sorkina, výkony představitelů hlavních rolí i Fincherova režijní práce.
Film o Facebooku boduje v amerických kinech

Film o Facebooku boduje v amerických kinech

4. 10. 2010 | Téma | red

Divácky nejúspěšnějším filmem uplynulého víkendu byl na americkém kontinentu snímek o internetové sociální síti Facebook - The Social Network (Sociální síť). Toto kritiky dobře přijaté dílo amerického režiséra Davida Finchera vyneslo za vstupenky 23 milionů dolarů (asi 409 milionů korun).
Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

1. 10. 2010 | Téma | red

V mnoha hollywoodských filmech natočených podle skutečných událostí je dobrý příběh důležitější než věrnost historickým faktům. K jednomu z nich patří také snímek The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Kritici se přou, zda příliš velká dávka fikce nemůže snímku uškodit u diváků a při udílení filmových cen, napsala agentura Reuters.
Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

28. 9. 2010 | Téma | red

Do amerických kin míří film o populární službě Facebook, která má na celém světě přes půl miliardy uživatelů. Snímek The Social Network (Sociální síť) prý jejího zakladatele, majitele a nyní miliardáře Marka Zuckerbergera nelíčí v příliš příznivém světle. Dnes má světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Do široké distribuce v USA vstoupí na začátku října, v Česku o měsíc později.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.