Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi

25. 10. 2010 - 16:00 | Téma | red

Film Sociální síť si chválí také jeho ústřední protagonisté, dvojčata Winklevossovi zdroj: tisková zpráva

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi, dva ústřední protagonisté filmu Socíální síť, se o víkendu připojili k záplavě oslavných kritik filmu. Právě jejich nárok na autorství Facebooku totiž stojí u základů scénáře úspěšného snímku, který by měl dorazit do českých kin počátkem listopadu.

Film režiséra Davida Finchera natočený podle knihy Bena Mezriche popisuje genezi Facebooku poznamenanou právními spory o autorství. Globální úspěch Facebooku je spojen se jménem Marka Zuckerberga, který na podzim roku 2003 Facebook spustil spolu se svým přítelem Eduardem Saverinem. Za pouhých šest let se Zuckerbergovi podařilo stát se nejmladším miliardářem v historii.

Zádrhelem se stal fakt, že Zuckerberg se v první fázi projektu inspiroval podobnou službou bratří Winklevossových, a ti se začali hlásit o svá práva. Podle shodného názoru filmových kritiků se tvůrcům Sociální sítě podařilo přetvořit jejich spor v mnohavrstevný pohled na to, jaká je cena úspěchu v obchodním podnikání i osobním životě.

Sociální síť

U Zuckerberga údajně film přílišné nadšení nevyvolal, podnikatel a internetový guru označil scénář za nepřesný. Cameron a Tyler Winklevossovi vehementně oponují. "Je to pravdivý příběh, autoři udělali skvělou práci," řekl novinářům Cameron Winklevoss. Kvalita snímku je podle něj o to pozoruhodnější, že jeho tvůrci obsah s Winklevossovovými fakticky nikdy nekonzultovali.

"Stáli jsme v podstatě stranou, doufali jsme jen, že to dobře dopadne. Když jsme film poprvé viděli, spadl nám kámen ze srdce," poznamenal Cameron.

Původní právní spor mezi Zuckerbergem a Winklevossovými skončil smírem, jehož podmínky nebyly nikdy zveřejněny. Po nějaké době ale podali bratří Winklevossovové novou žalobu s tím, že původní informace, které dostali o tržní hodnotě Facebooku, byly chybné.

facebook

Téměř dvoumetrová dvojčata nebyla na veřejnosti donedávna příliš známa, snad jen mezi fanoušky veslování. Winkelvossovi totiž reprezentovali USA ve veslařském turnaji na pekingské olympiádě v roce 2008. Ve finálovém závodě dvojek bez kormidelníka tam získali pro USA šesté místo. Po zářijové světové premiéře Fincherova filmu je teď znají i filmoví diváci.

Na Facebooku si Winklevossovi otevřeli účet až v roce 2008. Prý jen kvůli olympiádě.

ČLÁNKY O FILMU

Sociální síť

Sociální síť

31. 10. 2010 | Téma | red

Každá doba má své vizionáře.
Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

Snímek Sociální síť odhaluje pozadí vzniku fenoménu zvaného Facebook

12. 10. 2010 | Téma | red

Proměnit zdánlivě nezáživné téma - okolnosti vzniku jedné internetové stránky - v napínavé drama se pokusil režisér David Fincher ve filmu The Social Network (Sociální síť). Snímek o zakladatelích globální sociální sítě Facebook v čele s geniálním počítačovým vizionářem Markem Zuckerbergem vstupuje do českých kin 4. listopadu. Uznání si podle filmových kritiků zaslouží scénář z pera Aarona Sorkina, výkony představitelů hlavních rolí i Fincherova režijní práce.
Film o Facebooku boduje v amerických kinech

Film o Facebooku boduje v amerických kinech

4. 10. 2010 | Téma | red

Divácky nejúspěšnějším filmem uplynulého víkendu byl na americkém kontinentu snímek o internetové sociální síti Facebook - The Social Network (Sociální síť). Toto kritiky dobře přijaté dílo amerického režiséra Davida Finchera vyneslo za vstupenky 23 milionů dolarů (asi 409 milionů korun).
Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

Je film o vzniku Facebooku spíše realita nebo fikce?

1. 10. 2010 | Téma | red

V mnoha hollywoodských filmech natočených podle skutečných událostí je dobrý příběh důležitější než věrnost historickým faktům. K jednomu z nich patří také snímek The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Kritici se přou, zda příliš velká dávka fikce nemůže snímku uškodit u diváků a při udílení filmových cen, napsala agentura Reuters.
Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

Zuckerberg nemá radost z filmu popisujícím okolnosti vzniku Facebooku

28. 9. 2010 | Téma | red

Do amerických kin míří film o populární službě Facebook, která má na celém světě přes půl miliardy uživatelů. Snímek The Social Network (Sociální síť) prý jejího zakladatele, majitele a nyní miliardáře Marka Zuckerbergera nelíčí v příliš příznivém světle. Dnes má světovou premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Do široké distribuce v USA vstoupí na začátku října, v Česku o měsíc později.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.