Film režiséra Davida Finchera natočený podle knihy Bena Mezriche popisuje genezi Facebooku poznamenanou právními spory o autorství. Globální úspěch Facebooku je spojen se jménem Marka Zuckerberga, který na podzim roku 2003 Facebook spustil spolu se svým přítelem Eduardem Saverinem. Za pouhých šest let se Zuckerbergovi podařilo stát se nejmladším miliardářem v historii.
Zádrhelem se stal fakt, že Zuckerberg se v první fázi projektu inspiroval podobnou službou bratří Winklevossových, a ti se začali hlásit o svá práva. Podle shodného názoru filmových kritiků se tvůrcům Sociální sítě podařilo přetvořit jejich spor v mnohavrstevný pohled na to, jaká je cena úspěchu v obchodním podnikání i osobním životě.
U Zuckerberga údajně film přílišné nadšení nevyvolal, podnikatel a internetový guru označil scénář za nepřesný. Cameron a Tyler Winklevossovi vehementně oponují. "Je to pravdivý příběh, autoři udělali skvělou práci," řekl novinářům Cameron Winklevoss. Kvalita snímku je podle něj o to pozoruhodnější, že jeho tvůrci obsah s Winklevossovovými fakticky nikdy nekonzultovali.
"Stáli jsme v podstatě stranou, doufali jsme jen, že to dobře dopadne. Když jsme film poprvé viděli, spadl nám kámen ze srdce," poznamenal Cameron.
Původní právní spor mezi Zuckerbergem a Winklevossovými skončil smírem, jehož podmínky nebyly nikdy zveřejněny. Po nějaké době ale podali bratří Winklevossovové novou žalobu s tím, že původní informace, které dostali o tržní hodnotě Facebooku, byly chybné.
Téměř dvoumetrová dvojčata nebyla na veřejnosti donedávna příliš známa, snad jen mezi fanoušky veslování. Winkelvossovi totiž reprezentovali USA ve veslařském turnaji na pekingské olympiádě v roce 2008. Ve finálovém závodě dvojek bez kormidelníka tam získali pro USA šesté místo. Po zářijové světové premiéře Fincherova filmu je teď znají i filmoví diváci.
Na Facebooku si Winklevossovi otevřeli účet až v roce 2008. Prý jen kvůli olympiádě.