Patří k nejpopulárnějším teenagerským hvězdám posledních let. Proslula hlavně zásluhou televizních seriálů, soap-opery All My Children a parodicky laděné hororové série Buffy, přemožitelka upírů. Žena, kterou kritici často přirovnávají k oživlé panence Barbie, je však také známá z celé řady celovečerních snímků jako například Velmi nebezpečné známosti či Scooby-Doo.
Sarah Michelle Gellarová se narodila 14. dubna 1977 v New Yorku. Jako čtyřleté si jí všiml vyhledavač hereckých talentů a maličká Sarah získala úlohu v televizním dramatu s Jeffem Danielsem Invasion Of Privacy. Krátce poté se stala Gellarová hvězdičkou desítek reklam, z nichž si největší pozornost vysloužila ta na fastfoodový řetězec Burger King. Nebylo to však zásluhou jejího neodolatelného hereckého výkonu; to se jen konkurenční McDonalds cítil reklamou natolik dotčen, že vedle Burger Kingu zažaloval i tehdy pětiletou Sarah a jejího agenta. Protože od dětských let až dodnes z kolotoče šoubyznysu nevystoupila, jediným vzděláním, které doposud Sarah získala, je Professional Children's School, určená pro „pracující děti“. Jejími spolužáky tehdy byli například s Macaulay Culkin či Tara Reidová (Prci, prci, prcičky). Vedle toho ale v dětství ještě Sarah stíhala závodně krasobruslení.
V celovečerním snímku debutovala Gellarová v roce 1984 drobnou roličkou v komedii Over the Brooklyn Bridge. V roce 1986 pak Sarah účinkovala na divadle The Circle On The Square ve hře The Widow Claire, nejprve po boku Matthewa Brodericka, poté společně s Erikem Stoltzem. Získala také několik menších televizních a filmových úloh, například v seriálu o Vilému Tellovi Crossbow, v komedii s Chevym Chasem Farma snů (1988) či v thrilleru High Stakes (1989). První výraznější úlohu, roli mladičké Jacqueline Bouvierové, budoucí Kennedyové, získala Sarah v televizním snímku A Woman Named Jackie (1991). Krátce poté, v roce 1992, zahájila Gellarová své televizně-seriálové období v sérii Swans Crossing. V příbězích o maloměstské zbohatlické mládeži zaujala zápornou úlohou starostovy bezcharakterní dcery. Seriál sice brzy zkrachoval na nezájmu diváků, Sarah ale vzápětí získala úlohu v sérii All My Children, jedné z nejsledovanějších amerických soap-oper vůbec. Stále ještě šestnáctiletá si zahrála třiadvacetiletou intrikánku, a to tak přesvědčivě, že byla v roce 1994 nominována na televizní cenu Daytime Emmy. Kvůli seriálu dokonce musela odmítnout úlohu po boku Leonarda DiCapria v Romeovi a Julii.
V roce 1997 přišla třetí a nejvýraznější seriálová úloha pro Sarah Michelle Gellarovou, titulní hrdinka v teenagerské sérii Buffy, přemožitelka upírů. Televizní projekt o partě středoškoláků vyvolených k bojům s nejrůznějšími monstry se vysílal dlouhých sedm let a až do roku 2003 výrazně vylepšoval bankovní konta hlavních představitelů. Seriálové příběhy, které zaujaly hlavně originalitou a vysmíváním se všem televizním klišé a konvencím, si brzy našly statisíce milovníků na celém světě, Česko nevyjímaje. Od úspěchu Buffy byl již jen krůček k tomu, aby si Gellarová vysloužila titul královny teenagerských hororů. Krátce po sobě se objevila v jedné z hlavních úloh v Tajemství loňského léta (1997), kde se poprvé na plátně sešla se svým budoucím manželem Freddiem Prinzem Jr., i ve Vřískotu 2 (1997). Snad aby nedošlo k nějaké mýlce, byla její postava v obou případech zavražděna velmi brutálními způsobem.
Role romantické hrdinky se Gellarová dočkala až v komedii Neodolatelná. Mezi filmovou smetánku však definitivně prorazila až variací na klasický román Nebezpečné známosti, která se odehrávala v prostředí dnešní zlaté mládeže. Opět se představila v úloze bezcharakterní potvory, která pro své pobavení spřádá nejednu intriku. Tvůrci filmu, jenž byl u nás uváděn pod názvem Velmi nebezpečné známosti, ostatně rozhodně měli šťastnou ruku, když angažovali nejednu pozdější hvězdu (Ryan Phillippe, Reese Witherspoonová, Selma Blairová). Radikální změnu žánru znamenala dvojice komedií Scooby-Doo (2002) a Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery (2004), které byly filmovou verzí velepopulárního animovaného seriálu. Ztřeštěné snímky sklidily pozitivní ohlas především u znalců předlohy, i ostatní diváci však poznali, že si „barbínovsky“ stylizovaná Gellarová roli po boku svého „Kena“ (opět její manžel Freddie Prinze Jr.) evidentně užívala. Návratem k hororům je pak pro Gellarovovou hlavní role v Nenávisti (2004), americkém remaku japonského duchařského snímku. Zcela v rámci žánrových regulí se objevuje také ve dvojce, u nás pojmenované jako Smrtící nenávi2t (2006). Jsou to však právě tato pravidla, která její hrdince neumožňují dožít se závěru...