Recenze: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – absolutní akční divočina

- Recenze autor: Matěj Svoboda

Dvojka drsňáků z Rychle a zběsile se rozhodla rozjet to sólo. A výsledkem akční jízda, jakou jsme v kinech pěkných pár let neviděli. 

Velké akční filmy z kin prakticky zmizely. Největší hvězdy zestárly, nová generace nezvládá jejich práci až na pár výjimek s takovou noblesou, rozpočty jsou čím dál větší a akce se víceméně přesunula ke comicsům. Pořád tu jsou naštěstí série, které akční žánr drží nad vodou. John Wick spoléhá na charisma Keanu Reevese, režii zkušeného kaskadéra Chada Stahelskiho a fakt, že na place dostali volnou ruku.

Rychle a zběsile má zase charismatické hrdiny, extrémně přestřelenou akci, spousty honiček a tvůrci jsou ochotní dělat na plátně vážně šílené věci. A právě v téhle sérii se objevili i Luke Hobbs a Deckard Shaw. Ten první pracoval pro americkou vládu a šel hrdinům po krku. Ten druhý byl britský zabiják a chtěl klaďáky poslat pár metrů pod zem. Oba ale nakonec „prohlédli“ a stali se z nich klaďáci. Víceméně. A vzhledem k tomu, že je hrají dost možná poslední opravdové akční hvězdy Dwayne Johnson a Jason Statham, nejspíš byla jen otázka času, než se dočkají vlastní sólovky. Tyhle dva se nějakou bandou autíčkářů zastínit jen tak nenechají.

hobbs a shaw 3

Luke Hobbs je pořád v Americe, stará se o rodinu a občas někoho seřeže. Deckard Shaw je pořád v Londýně, má starost o maminku, která skončila ve vězení, a občas taky někoho seřeže. A oba jsou rádi, že ten druhý zůstává na druhém konci světa. Na scéně se však objevil moderními technologiemi vylepšený superzloduch a hlavně virus schopný vyvraždit polovinu lidstva. A právě toho se teď zmocnila agentka Hattie Shaw, Deckardova sestra.

Svět se octl v ohrožení a zachránit ho mohou jen tihle dva drsňáci. Pro jednoho je to osobní, pro druhého práce, ale oba do toho půjdou na sto procent. Bohužel tu máme jeden problém. Ani hrozba genocidy není dost velká na to, aby Hobbs se Shawem zakopali válečnou sekyru, spojili síly a zachránili lidstvo. Pokud však najdou společnou řeč včas, můžou si záporáci rovnou začít kopat hroby.

hobbs a shaw 1

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw sice svým názvem odkazuje k největší akční sérii současnosti, ale reálně s ní moc společného nemá. Sólovka dvou superdrsňáků má mnohem blíž k bondovkám s Piercem Brosnanem nebo k Mission: Impossible, kterou napsal a natočil někdo, kdo by měl sakra omezit kofein. Nebo kokain. Na honičky a blbnutí s auty tu samozřejmě dojde a opět se v nich posuneme do světa, kde realita nemá co dělat a fyzikální zákony si každý vykládá tak trochu po svém, ovšem jako celek jdou Hobbs a Shaw malinko jiným směrem než jejich domovská série. A to je samozřejmě dobře.

Režisér David Leitch si nastartoval kariéru prvním Johnem Wickem, natočil Atomic Blonde: Bez lítosti a dvojku Deadpoola a právě té je jeho novinka docela podobná. Hobbs a Shaw mají ke comicsovému hláškaři blízko hlavně v tom, jak moc se neberou vážně a jak moc si to na plátně užívají. Leitch patří k nejlepším akčním režisérům současnosti a diváky nešetří. Nápadité honičky a efektní bitky plné zpomalovaček a přehledného záběrování se tu střídají s momenty, kdy se k zemi řítí celá elektrárna nebo se hrdinové pokoušejí zastavit vrtulník s prchajícími tím, že na něj zaháknou čtyři auta. Leitch, Johnson a Statham chtějí diváky bavit. A v rámci toho kašlou na logiku a realitu a snaží se v každé akční scéně přebít tu předchozí. Zároveň si ale udržují nadhled a vědí, že jejich publikum přesně tohle chce – velkou, hlasitou, explozivní a přiznaně tupou zábavu, na kterou se skvěle kouká. Tu akci si tvůrci evidentně užili a pokud jste naladění alespoň trošku jako oni, užijete si ji taky.

hobbs a shaw 2

Šlape to naštěstí i ve scénách, kde nikdo nikoho nemlátí a nic nebouchá. Johnson a Statham jsou sice akční hvězdy, oba ovšem v minulosti ukázali, že jim sedí i komediální poloha, a navíc v posledních dvou dílech Rychle a zběsile předvedli, že je mezi nimi dost chemie na to, aby byla zábava sledovat je, i když si jen tak povídají. Ono to vlastně moc povídání není, ti dva do sebe permanentně ryjí, jeden z druhého si dělá srandu nebo se urážejí jak dva alfa samci, kteří vědí, že tahle planeta není pro oba dost velká. A hrozně příjemně se na to kouká.

Hobbs a Shaw jsou klukovská zábava v té nejklasičtější podobě, která má v sobě bezstarostnost, divokost a naivitu osmdesátkových akčních pecek smíchanou se štědrým rozpočtem a těmi nejtalentovanějšími lidmi, jaké může současný Hollywood v akčním žánru nabídnout. Pokud vám tedy velké akční filmy v kinech chybí, tenhle si nenechte ujít. Už proto, aby vydělal a začalo se jich zase točit víc. V Hollywoodu jsou evidentně lidé, co to pořád umí.

Hodnocení: 4/5

Tagy: akční Rychle a zběsile

Zdroje: Vlastní

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.