Recenze: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – absolutní akční divočina

1. 8. 2019 - 12:38 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – absolutní akční divočina zdroj: Universal Pictures

Dvojka drsňáků z Rychle a zběsile se rozhodla rozjet to sólo. A výsledkem akční jízda, jakou jsme v kinech pěkných pár let neviděli. 

Velké akční filmy z kin prakticky zmizely. Největší hvězdy zestárly, nová generace nezvládá jejich práci až na pár výjimek s takovou noblesou, rozpočty jsou čím dál větší a akce se víceméně přesunula ke comicsům. Pořád tu jsou naštěstí série, které akční žánr drží nad vodou. John Wick spoléhá na charisma Keanu Reevese, režii zkušeného kaskadéra Chada Stahelskiho a fakt, že na place dostali volnou ruku.

Rychle a zběsile má zase charismatické hrdiny, extrémně přestřelenou akci, spousty honiček a tvůrci jsou ochotní dělat na plátně vážně šílené věci. A právě v téhle sérii se objevili i Luke Hobbs a Deckard Shaw. Ten první pracoval pro americkou vládu a šel hrdinům po krku. Ten druhý byl britský zabiják a chtěl klaďáky poslat pár metrů pod zem. Oba ale nakonec „prohlédli“ a stali se z nich klaďáci. Víceméně. A vzhledem k tomu, že je hrají dost možná poslední opravdové akční hvězdy Dwayne Johnson a Jason Statham, nejspíš byla jen otázka času, než se dočkají vlastní sólovky. Tyhle dva se nějakou bandou autíčkářů zastínit jen tak nenechají.

hobbs a shaw 3 zdroj: tisková zpráva

Luke Hobbs je pořád v Americe, stará se o rodinu a občas někoho seřeže. Deckard Shaw je pořád v Londýně, má starost o maminku, která skončila ve vězení, a občas taky někoho seřeže. A oba jsou rádi, že ten druhý zůstává na druhém konci světa. Na scéně se však objevil moderními technologiemi vylepšený superzloduch a hlavně virus schopný vyvraždit polovinu lidstva. A právě toho se teď zmocnila agentka Hattie Shaw, Deckardova sestra.

Svět se octl v ohrožení a zachránit ho mohou jen tihle dva drsňáci. Pro jednoho je to osobní, pro druhého práce, ale oba do toho půjdou na sto procent. Bohužel tu máme jeden problém. Ani hrozba genocidy není dost velká na to, aby Hobbs se Shawem zakopali válečnou sekyru, spojili síly a zachránili lidstvo. Pokud však najdou společnou řeč včas, můžou si záporáci rovnou začít kopat hroby.

hobbs a shaw 1 zdroj: tisková zpráva

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw sice svým názvem odkazuje k největší akční sérii současnosti, ale reálně s ní moc společného nemá. Sólovka dvou superdrsňáků má mnohem blíž k bondovkám s Piercem Brosnanem nebo k Mission: Impossible, kterou napsal a natočil někdo, kdo by měl sakra omezit kofein. Nebo kokain. Na honičky a blbnutí s auty tu samozřejmě dojde a opět se v nich posuneme do světa, kde realita nemá co dělat a fyzikální zákony si každý vykládá tak trochu po svém, ovšem jako celek jdou Hobbs a Shaw malinko jiným směrem než jejich domovská série. A to je samozřejmě dobře.

Režisér David Leitch si nastartoval kariéru prvním Johnem Wickem, natočil Atomic Blonde: Bez lítosti a dvojku Deadpoola a právě té je jeho novinka docela podobná. Hobbs a Shaw mají ke comicsovému hláškaři blízko hlavně v tom, jak moc se neberou vážně a jak moc si to na plátně užívají. Leitch patří k nejlepším akčním režisérům současnosti a diváky nešetří. Nápadité honičky a efektní bitky plné zpomalovaček a přehledného záběrování se tu střídají s momenty, kdy se k zemi řítí celá elektrárna nebo se hrdinové pokoušejí zastavit vrtulník s prchajícími tím, že na něj zaháknou čtyři auta. Leitch, Johnson a Statham chtějí diváky bavit. A v rámci toho kašlou na logiku a realitu a snaží se v každé akční scéně přebít tu předchozí. Zároveň si ale udržují nadhled a vědí, že jejich publikum přesně tohle chce – velkou, hlasitou, explozivní a přiznaně tupou zábavu, na kterou se skvěle kouká. Tu akci si tvůrci evidentně užili a pokud jste naladění alespoň trošku jako oni, užijete si ji taky.

hobbs a shaw 2 zdroj: tisková zpráva

Šlape to naštěstí i ve scénách, kde nikdo nikoho nemlátí a nic nebouchá. Johnson a Statham jsou sice akční hvězdy, oba ovšem v minulosti ukázali, že jim sedí i komediální poloha, a navíc v posledních dvou dílech Rychle a zběsile předvedli, že je mezi nimi dost chemie na to, aby byla zábava sledovat je, i když si jen tak povídají. Ono to vlastně moc povídání není, ti dva do sebe permanentně ryjí, jeden z druhého si dělá srandu nebo se urážejí jak dva alfa samci, kteří vědí, že tahle planeta není pro oba dost velká. A hrozně příjemně se na to kouká.

zdroj: Universal Pictures

Hobbs a Shaw jsou klukovská zábava v té nejklasičtější podobě, která má v sobě bezstarostnost, divokost a naivitu osmdesátkových akčních pecek smíchanou se štědrým rozpočtem a těmi nejtalentovanějšími lidmi, jaké může současný Hollywood v akčním žánru nabídnout. Pokud vám tedy velké akční filmy v kinech chybí, tenhle si nenechte ujít. Už proto, aby vydělal a začalo se jich zase točit víc. V Hollywoodu jsou evidentně lidé, co to pořád umí.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Rychle a zběsile 9 rozšíří Charlize Theron a nikoho to nepřekvapuje

Rychle a zběsile 9 rozšíří Charlize Theron a nikoho to nepřekvapuje

3. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Hlavní záporná postava osmého dílu Rychle a zběsile se vrací. Charlize Theron si zopakuje svoji roli zlé hackerky s kódovým označením Cipher minimálně v příštím roce, kdy uvidíme Rychle a zběsile 9.
Takhle vypadá Rychle a zběsile bez Vina Diesela: Hobbs & Shaw se s tím nemažou

Takhle vypadá Rychle a zběsile bez Vina Diesela: Hobbs & Shaw se s tím nemažou

1. 2. 2019 | Trailery | Adam Homola

Rychle a zběsile má za sebou osm dílů, a zatímco si hlavní série dává menší pauzu, chystají se velké věci. Jednou z nich je třeba i samostatný film o dvou borcích, kteří měli minimálně v osmičce největší šťávu: Hobbs a Shaw.
Britská rodinka zabijáků se v novém Rychle a zběsile rozroste o Deckardovu sestru

Britská rodinka zabijáků se v novém Rychle a zběsile rozroste o Deckardovu sestru

30. 10. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Dwayne „The Rock“ Johnson na svém Instagramu zveřejnil další fotku z natáčení nového Rychle a Zběsile. Film se jménem Hobbs & Shaw nedávno představil hlavního záporáka a tentokrát ukazuje hlavní ženskou postavu.
Idris Elba se představuje jako hlavní záporák nového Rychle a zběsile

Idris Elba se představuje jako hlavní záporák nového Rychle a zběsile

17. 10. 2018 | Novinky | Adam Homola

Že bude nové Rychle a zběsile bez Vina Diesela víme už dlouho. Hlavními hrdiny budou tentokrát Dwayne „The Rock“ Johnson a Jason Statham, kteří budou bojovat proti hodně zajímavému záporákovi.
Režisér Deadpool 2 začal natáčet Rychle a zběsile bez Vina Diesela

Režisér Deadpool 2 začal natáčet Rychle a zběsile bez Vina Diesela

11. 9. 2018 | Novinky | Adam Homola

A zatím taky bez Dwaynea „The Rock“ Johnsona. Z hlavních hvězd je na place zatím jen Jason Statham. Natáčí se v Británii, kam Johnson přiletí zhruba za týden. Momentálně ještě v Americe dokončuje Disneyho dobrodružnou Jungle Cruise, jen aby se za pár dnů přesunul do Anglie a rozjel tam další kapitolu dlouholeté série Rychle a zběsile.
V novém Rychle a zběsile zatopí dvojici Johnson & Statham silný protivník: Idris Elba

V novém Rychle a zběsile zatopí dvojici Johnson & Statham silný protivník: Idris Elba

9. 7. 2018 | Novinky | Adam Homola

Samostatný díl Rychle a zběsile bez Vina Diesela a asi i většiny jeho partičky začíná dostávat konkrétní obrysy. Zatím se pořád jmenuje jen Hobbs & Shaw, ale teď už víme, že vedle titulních borců Dwaynea Johnsona a Jasona Stathama ve filmu uvidíme i Vanessu Kirby. Nedávno se k tomu všemu přidal i hlavní záporák, kterého si zahraje Idris Elba, jak potvrdil na Instagramu sám Johnson.
Rock a Statham zabrousí ve svém Rychle a zběsile do špiónských i vládních vod

Rock a Statham zabrousí ve svém Rychle a zběsile do špiónských i vládních vod

17. 5. 2018 | Novinky | Adam Homola

Chystaný spin-off Hobbs and Shaw nám sice nedávno studio o kousek odložilo, ale oba herci se už sešli s režisérem a přípravy jsou v plném proudu. Pokud vám už Rychle a zběsile leze krkem, následující zpráva vás potěší. Režisér David Leitch se o projektu totiž trošku rozpovídal a prozradil, že se chystá něco přeci jen trošku jiného.
Universal posouvá Rychle a zběsile bez Vina Diesela na srpen 2019

Universal posouvá Rychle a zběsile bez Vina Diesela na srpen 2019

10. 5. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Studio Universal Pictures oznámilo, že nadcházející spin-off Rychle a zběsile s názvem Hobbs and Shaw dorazí později. Naštěstí jde pouze o týdenní posun, a ne o několik měsíců, či snad jeden rok, jak by si mohl leckdo myslet.
Rodina se rozpadá, Rock a Statham skutečně natočí vlastní Rychle a zběsile

Rodina se rozpadá, Rock a Statham skutečně natočí vlastní Rychle a zběsile

11. 10. 2017 | Novinky | Adam Homola

Jako by plakáty k osmému dílu Rychle a zběsile dávaly něco tušit. Heslo „family no more“ tehdy mělo lákat na zradu Dominica Torretta, ale teď už víme, proč to postava Vina Diesela udělala a jak to celé dopadlo. Teď se rodina ale přeci jen rozdělí – před pár dny jsme se dozvěděli o odkladu Rychle a zběsile 9 o rok a už nemusíme spekulovat o tom, co přijde do kin v původním termínu července 2019. Sólovka Hobbse a Shawa, o které se tak dlouho spekulovalo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: komiksová divočina Spider-Man: Napříč paralelními světy

Recenze: komiksová divočina Spider-Man: Napříč paralelními světy

2. 6. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Animovaný Spider-Man Miles Morales se vrací do akce. A tentokrát bude muset zachraňovat víc než jen svou vlastní realitu.
Vin Diesel a Dwayne Johnson se konečně udobřili, Johnson dostane vlastní Rychle a zběsile

Vin Diesel a Dwayne Johnson se konečně udobřili, Johnson dostane vlastní Rychle a zběsile

2. 6. 2023 | Novinky | Adam Homola

Dwayne Johnson, v univerzu Rychle a zběsile známý svou rolí Luka Hobbse, se vrací nejen do hlavní série, ale dostane i svůj vlastní spin-off.
Obi-Wan Kenobi 2? Režisérka si nechává otevřená vrátka, ale nic neslibuje

Obi-Wan Kenobi 2? Režisérka si nechává otevřená vrátka, ale nic neslibuje

2. 6. 2023 | Novinky | Adam Homola

Deborah Chow, režisérka seriálu Obi-Wan Kenobi, se nedávno vyjádřila ke spekulacím o možném pokračování.
John Cena a Jackie Chen se pitvoří v laciné a ošklivé „parodii“ na Šíleného Maxe

John Cena a Jackie Chen se pitvoří v laciné a ošklivé „parodii“ na Šíleného Maxe

2. 6. 2023 | Trailery | Adam Homola

Pokud patříte mezi milovníky sotva béčkového adrenalinu, pak jste tady správně.