Podle serveru CNN mají diváci po shlédnutí Avataru depresi

14. 1. 2010 - 20:00 | Téma | red

Podle serveru CNN mají diváci po shlédnutí Avataru depresi zdroj: tisková zpráva

Podle zpravodajského serveru CNN je velkofilm Jamese Camerona Avatar možná až moc reálný pro některé jeho fanoušky. Ti přiznávají, že po filmu kvůli touze dál se těšit z krásy mimozemského světa na planetě Pandora trpěli depresí a sebevražednými myšlenkami.

Na internetové stránce Avatar Forums s kocamentáři fanoušků je pod tématem nazvaným Způsoby, jak se vyrovnat s depresí z toho, že svět na Pandoře je nedotknutelný přes tisíc poznámek od lidí, kteří mají depresi, i těch, kteří se jim snaží pomoci. Administrátor fóra musel kvůli velkému zájmu vytvořit druhou větev, aby se lidé se svými zmatenými pocity z filmu měli kam svěřovat.

"Já jsem nebyl smutný...," řekl Baghdassarian, který ovšem chápe, proč lidé jsou kvůli němu v depresi. Film byl dle něj překrásný a ukázoval něco, co na Zemi není. "Myslím, že lidé viděli, že bychom mohli žít v úplně jiném světě, a kvůli tomu byli sklíčení.", dodal.

Čtenář Elequin na webu uvádí, že je filmem zcela posedlý a že je těžké nemyslet si, že je to jenom film.

Uživatel pod jménem Mike na internetové stránce Naviblue napsal, že po filmu uvažoval o sebevraždě. "Když se dívám na zázračný svět na Pandoře a všechny (obyvatele lidu) Na'vi, chci být jedním z nich. Na to, co se stalo ve filmu, nemůžu přestat myslet a všechen ten pláč a třesavka je z toho," napsal. "Dokonce jsem uvažoval, že když spáchám sebevraždu, tak se znovu narodím do světa, který je Pandoře podobný, a kde všechno bude stejné jako v Avataru."

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jiní fanoušci vyjadřují pocity znechucení lidskou rasou a odpoutání od reality.

Avatar již vydělal přes 1,4 miliardy dolarů a může se stát filmem s největším celkovým ziskem všech dob. Odehrává se v budoucnosti, kdy již lidská rasa vydrancovala zdroje na Zemi. Chamtivá korporace chce těžit vzácnou horninu nazývanou Unobtainium (zhruba Nedosažitelno) na planetě Pandora, kterou obývají mírumilovní, přes tři metry vysocí domorodci lidu Na'vi. V boji o horninu dojde ke střetům mezi lidskou rasou a Na'vi s oběťmi na obou stranách. Ve srovnání s životem na Zemi je Pandora krásnou, zářivou utopií.

Prostřednictvím emailu se ze Švédska ozval sedmnáctiletý Hill, student designu, který vysvětlil, že kvůli pocitům beznaděje chce utéct realitě. "Člověk by řekl, že moje deprese je dvojnásobná: Byl jsem v depresi, protože jsem doopravdy chtěl žít na Pandoře, která vypadala jako fakt dokonalé místo, ale byl jsem také v dedipresi a znechucený pohledem na náš svět, co jsme Zemi provedli. Chtěl jsem tak moc uniknout realitě," řekl Hill.

"Virtuální život není skutečným životem a nikdy nebude, ale toto je vrcholem toho, co dokážeme ve virtuálním zobrazování zatím vytvořit," říká psychiatr Stephan Quentzel, vedoucí oddělení zabývajícím se hudbou a lékařstvím ve Zdravotnickém středisku Beth Israel v New Yorku. "Na vytvoření takto dokonalého světa byly použito to nejlepší ze současných technologií a skutečný život nebude nikdy tak utopický jako na plátně. Vede to k tomu, že reálný život vypadá jako více nedokonalý."

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Fanoušci asi těžko mohou pociťovat sympatie k herci Stephenu Langovi, který ve filmu ztvárnil zákeřného plukovníka Milese Quaritche, nepřítele lidu Na'vi a jejich posvátného území. Lang však říká, že chápe vztah, který lidé k filmu pociťují. "Pandora je panenská země, je tam ona synergie mezi všemi stvořeními na planetě a myslím, že toto hraje na velmi hlubokou strunu u lidí, kteří jsou plni takového přání i tesknoty."

Světlou stránkou pro Hilla a jemu podobné, kteří kvůli fiktivním Cameronovým postavám začali být nespokojení se svými vlastní životy a naším nedokonalým světem, je to, že se začlenili do komunity podobně smýšlejících lidí na online fórech, což jim pomohlo temné chvíle zdolat.

Vytváření vztahů s ostatními je podle Quentzela jedním z klíčů k pocitu štěstí, dokonce i když se tyto vazby vytváří online, je to pořád lepší než nic. "Zřetelně na těchto fórech vzniká něco jako společenství," řekl Quentzel. "Technologicky se jeho tvorba možná od jiných komunit liší, ale slouží stejnému účelu."

Rady fanoušků, jak se vyrovnat s depresivními pocity se různí. Někteří doporučují hraní videoher, jiní naopak styk s lidmi v reálném světě a věnování se jasným, konstruktivním činnostem.

ČLÁNKY O FILMU

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

8. 2. 2019 | Téma | Václav Rybář

Je Andy Serkis pořád králem motion capture celebrit? A kdy konečně tahle kategorie bude soupeřit o vlastního Oscara?
Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

4. 4. 2017 | Novinky | Adam Homola

Režisér James Cameron se nechal slyšet, že plánovaná premiéra v prosinci příštího roku pro Avatar 2 neplatí. Už několikrát posunutý termín se opět pošoupnul, tentokrát „na neurčito“, což by mohlo znamenat prosinec 2019, ale klidně i prosinec 2020, nebo jakékoliv pozdější datum. Nicméně i přes další nemilý odklad jsme dostali potvrzení, že natáčet se skutečně začne ještě letos na podzim.
Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

2. 2. 2017 | Novinky | Adam Homola

Nekonečné přípravy jsou u konce. Avatar 2 a společně s ním i 3, 4, a 5 se začnou natáčet už brzy - herci půjdou na plac v srpnu letošního roku. Tehdy bude po place běhat Sam Worthington jako Jake Sully, Zoe Saldana jako Neytiri, Stephen Lang jako Miles Quaritch a další.
Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

29. 12. 2016 | Novinky | Adam Homola

Avatar 2 (a taky oznámený 3 a 4) bude v kinech kdo ví kdy, ale jednou se ho jistě dočkáme. Na to jednička vydělala příliš mnoho peněz, aby se pokračování či restartu nikdy nedočkala. Mnohem dřív, než si zajdete do kina na dvojku, si ale můžete zajít na Pandoru.
Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

17. 1. 2012 | Téma | red

Premiéra pokračování filmu Avatar se odsouvá až na rok 2016. Sdělil to podle britského serveru The Huffington Post producent Jon Landau.
Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

28. 10. 2010 | Téma | red

Americký režisér James Cameron se chystá natočit dvě pokračování svého filmového trháku Avatar. Produkční práce na obou filmech by měly začít koncem příštího roku a první pokračování Avatara by se v kinech mělo objevit v prosinci 2014. Dnes to podle agentury AP oznámili zástupci studia 20th Century Fox, které distribuovalo původní film.
Na DVD a  Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

Na DVD a Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

8. 10. 2010 | Téma | red

Fanoušci velkofilmu Avatar režiséra Jamese Camerona se mohou těšit na třídiskovou verzi snímku, která vyjde na DVD a Blu-ray. Nabídne divákům mnohem více zážitků díky osmi hodinám dosud nespatřených materiálů. "Umožní všem prožít podrobný průzkum tajemného světa planety Pandora," řekl ČTK Petr Slavík ze společnosti Bontonfilm. V českých obchodech novou edici Avatara naleznou fanoušci od 16. listopadu za doporučenou cenu 999 korun, dodal.
Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

14. 9. 2010 | Téma | red

Hollywoodský režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubších hlubin oceánu v rámci příprav na natáčení druhého dílu jeho filmového trháku Avatar. Jak napsal australský tisk, Cameron najal australské inženýry, aby mu postavili hlubokomořskou ponorku, která by byla schopná dostat se na dno Mariánského příkopu do hloubky téměř 11 kilometrů - protože dej druhého dílu se má odehrávat v neklidných vodách mimozemského měsíce Pandora.
Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

3. 9. 2010 | Téma | red

Režisér James Cameron má v úmyslu natočit další dvě pokračování spektakulárního vědeckofantastického filmu Avatar. Šestapadesátiletý kanadský rodák to řekl ve středečním rozhovoru pro francouzský list Le Figaro.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.