Božský Evan

20. 8. 2007 - 22:57 | Téma | red

Božský Evan zdroj: tisková zpráva

Televizní redaktor Evan Baxter ( Steve Carell) vyhraje volby se sloganem „Chci změnit svět“ a stane se kongresmanem

Televizní redaktor Evan Baxter (Steve Carell) vyhraje volby se sloganem „Chci změnit svět“ a stane se kongresmanem. Jako nový zástupce lidu okamžitě zakoupí vůz Humwee, přestěhuje rodinu do obrovského domu, zakáže psa a slíbí podepsat návrh zákona, který dovolí stavět na pozemcích národních parků. Je po volbách a nastal čas hrát s velkými pány.

Zároveň se v jeho novém domě začnou objevovat velké balíky bez odesílatele. Je velké sucho. Nakonec se zjeví Bůh (Morgan Freeman) a po Evanovi chce, aby vybudoval Archu. Evan váhá. Bůh mu dá knihu „Jak vybudovat Archu, návod pro hlupáky“ a uchýlí se k různým formám nátlaku. Začne s ptáky a drobnými hlodavci, kteří Evana všude následují a krotce mu sedají na ramena, paže a hlavu. Pak mu začne růst plnovous, který se nedá oholit a dosahuje vpravdě patriarchálních rozměrů, začnou mu překotně růst vlasy a jeho šaty se změní na biblickou róbu.

Všechny útrapy sesílá Bůh na svého vyvolence proto, aby se Evan věnoval budování Archy a nikoliv práci v Kongresu. Manželka Joana (Laurel Grahamová) se nejdřív diví, pak děsí. Manžel totiž zakoupil dalších osm pozemků, zanedbává prácí a je ohrožen ztrátou zaměstnání. Tvrdí, že k němu mluví Bůh a že přijde potopa (přitom je velmi suché léto!). Buduje sám obrovskou dřevěnou loď, o které tvrdí, že je to Archa.

Evan se od času do času pokusí poslání uniknout, aby se mohl starat o rodinu. Pokusy končí špatně. Nikdo navíc nechce poslouchat kongresmana, který vypadá jako biblický Noah, je následován zástupy zvířat (ve dvojicích) a hlásá biblickou pohromu. Manželka se nakonec rozhodne odjet s dětmi k rodičům, ale na cestě ji potká Bůh přiměje k návratu domů.

Zatímco se datum potopy blíží, Evan pod horkým sluncem a modrým nebem buduje s pomocí zvířat Archu. Zvířata jsou milá – od „lví ochranky“ přes psa až po plivající lamy. Kolik diváků si však spojí Evanovo prohlášení, že zvířata „chtějí, abychom je zachránili“ se skutečnou zkázou životního prostředí, za kterou může hrabivost, hloupost a lhostejnost – to netuším.

Jak loď roste, poutá pozornost veřejností a je prohlášena za ohrožování životního prostředí. Úřady rozhodnou, že bude zničena. V klíčovém momentě filmu krátce zaprší, ale než z toho může něco být, než se všichni zasmáli a než udeřila bourací koule, nastane skutečná zkáza. Archa se vydá na cestu. Vyplutí Evanovy Archy je jedna z nejlepších částí filmu. Obrovská dřevěná vana překonává bouřlivé vody.

To, že politikové často hlásají všechno možné a po volbách se toho nedrží, pro nikoho žádnou novinkou nebude. Zde Bůh bohužel většinou nezasahuje. A tak situace, ve které je politik nucen božskými silami přispět k zlepšení světa (a začne i realizovat to, co hlásal před volbami) je nepravděpodobnou novinkou a hezkou pohádkou. Kromě toho film propaguje rodinné svazky a lásku k zvířatům. To je hezké, ale pro děti může být děj trochu nejasný, pro dospělé zas naivní.

Komické scény Evana válčícího s božskými záměry nejsou příliš objevné, počítačová animace není tak skvělá, aby to zakrylo jednoduchost příběhu. John Goodman je skvělý jako kongresman Long, Wanda Sykesová jako ukecaná asistenka a Jonah Hill si zahrál mladého, horlivého aspiranta.

ČLÁNKY O FILMU

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

4. 3. 2019 | Téma | Václav Rybář

Cestování časem může nejednomu divákovi pěkně zamotat hlavu
Terminator 2 se vrací do kin, tentokrát ve 3D

Terminator 2 se vrací do kin, tentokrát ve 3D

11. 7. 2017 | Trailery | Adam Homola

Druhého Terminátora jste v kinech asi neviděli. Pokud jste to štěstí měli, tak vám za prvé závidím a za druhé si na něj budete moct skočit znova. Terminátor 2: Den zúčtování půjde do kin ještě jednou, tentokrát v restaurované a naleštěné 3D verzi.
Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

12. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Krásky v nesnázích pasivně čekající na pomoc? Ani náhodou! Tyhle holky se o sebe umí postarat samy. A ještě si omotat miliony fanoušků kolem prstů jako bonus k tomu. Připomeňte si ty nejdrsnější hrdinky filmového světa.
Terminator Genisys - recenze dalšího restartu slavné sci-fi série

Terminator Genisys - recenze dalšího restartu slavné sci-fi série

11. 7. 2015 | Recenze | Vojtěch Karlík

Arnold Schwarzenegger se vrátil ve své nejslavnější roli. Jeho robot z budoucnosti otevřel v osmdesátých letech kariéru Jamesi Cameronovi, následně v těch devadesátých ukázal správnou cestu pro digitální efekty, aby s ní nakonec v roce 2003 dal Arnie sbohem herectví, než se stal guvernérem. Teď se vrací znovu ve filmu Terminator Genisys a není to vůbec špatné.
Téma - Vzestup a pád série Terminátor

Téma - Vzestup a pád série Terminátor

8. 7. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Slíbil, že se vrátí, a znovu tak i učinil - jméno Terminátor s podtitulem Genisys tento čtvrtek znovu udeří na naše kina. Po delší době se spolu s ním vrací se i Arnold Schwarzenegger, hlavním cílem filmu jsou ostatně primárně fanoušci prvních dvou filmů. První ohlasy na Genisys ale nejsou zrovna úžasné a je dokonce možné, že Genisys bude na dlouhou dobu posledním dílem letité série. 
Terminator: Genisys - vrátí se Arnold Schwarzenegger?

Terminator: Genisys - vrátí se Arnold Schwarzenegger?

25. 2. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Bude hrát v chystaném pokračování Terminatora jeho největší hvězda? Vrátí se k sérii Arnold Schwarzenegger? Slavný herec se před nedávnem ke svému případnému skoku do nově chystané série vyjádřil a budete překvapeni.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na co koukat v červenci: Návrat Thora a akční jízda od tvůrců Avengers

Na co koukat v červenci: Návrat Thora a akční jízda od tvůrců Avengers

4. 7. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

V pravděpodobně parném červenci se budete moct ochladit v klimatizovaných kinosálech u poměrně pestrého výběru filmů. A nebo zůstat v klidu domova a vybrat si něco z nabídky streamovacích služeb.
Třináct životů odvypráví příběh thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni

Třináct životů odvypráví příběh thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni

1. 7. 2022 | Trailery | Adam Homola

Jedna z nejvýznamnějších událostí léta 2018? Určitě dramatický příběh thajských chlapců a jejich trenéra.
Nathalie Emmanuel si v The Invitation zkusí dramatický rodinný horor

Nathalie Emmanuel si v The Invitation zkusí dramatický rodinný horor

30. 6. 2022 | Trailery | Adam Homola

Testování DNA může dát dohromady příbuzné, kteří o sobě třeba ani neví. A taky vás to může dostat k podivným lidem z vyšší třídy, kteří vás chtějí zneužít pro svůj krvavý rituál.
Moses Ingram se pustí do nového seriálu s Natalií Portman

Moses Ingram se pustí do nového seriálu s Natalií Portman

29. 6. 2022 | Novinky | Adam Homola

Z Moses Ingram se stává jméno, které budeme v dohledné době slýchat stále častěji.