Na hraně zítřka - recenze vydařeného sci-fi s Tomem Cruisem

3. 6. 2014 - 10:00 | Recenze | František Fuka

Na hraně zítřka - recenze vydařeného sci-fi s Tomem Cruisem zdroj: tisková zpráva

Blízká budoucnost. Lidstvo bojuje s invazí hmyzoidních mimozemšťanů, kteří prozatím okupují Evropu, ale už si brousí zuby na Anglii a pak hurá přes moře. Tom Cruise je Cage, vojenský zpravodaj Americké armády, který má v Británii připravovat reklamní kampaň, ale díky brutálnímu zdejšímu generálovi (Brendan Gleeson) je proti své vůli poslán na frontu, do velké invaze. Kde během několika minut zemře.

...a probudí se v kasárnách den před invazí. Znovu prožije jednodenní výcvik i invazi a znovu umře. A znovu se probudí v kasárnách den před invazí...

Cage záhy zjistí, že se bitvy účastní také slavná válečnice Rita (Emily Bluntová), která cosi ví o příčinách té zvláštní časové smyčky - sama totiž něco podobného prožila.

Edge-Of-Tomorrow-Movie-3 zdroj: tisková zpráva

A tak Cage prožívá onen den znovu a znovu, umírá znovu a znovu a pořád více se přibližuje odhalení pravdy, nalezení slabého místa mimozemšťanů a možná i splynutí s Ritou.

Trailery se důsledně snaží zatajit jednu skutečnost: Na hraně zítřka je velmi vtipný film s mnoha dobrými žertíky a narážkami, vyplývajícími z ústředního paradoxu i z toho, jak se Cruisův hrdina v průběhu stovek opakování stejných situací stává zvolna jiným člověkem. Dlouho jsem neviděl film, ve kterým by mi Cruise byl takhle sympatický.

hr_Edge_of_Tomorrow_6 zdroj: tisková zpráva

Na rozdíl od Hromnic je tentokrát princip paradoxu jasně a logicky vysvětlen (tedy, logicky v rámci sci-fi žánru) a z omezení a pravidel této časové smyčky vyplývají různé podzápletky (samozřejmě za to mohou ti mimozemšťani a Cageovo "prokletí" se stane jedinou šancí na jejich poražení).

Film je chytrý. Na letní mega blockbuster až překvapivě chytrý a odvážím se tvrdit, že některé časové vtipy a paradoxy mohou méně pozorným divákům trochu zamotat hlavu. Cage totiž není hlupák a jakmile pochopí princip toho, co se děje, začne ho brzy využívat (a zneužívat) opravdu naplno a nápaditě, zkouší různé rozhodovací větve, stává se lepším vojákem i člověkem, a tak dále...

zdroj: Warner Bros Pictures

Další plusy:

Akční megascény s nezranitelným hlavním superhrdinou působí o něco logičtěji, než je v podobných filmech obvyklé, protože Cageovy superschopnosti a superštěstí logicky vyplynou z toho, že se ocitá v situaci, kterou už stokrát zažil a do detailů si ji pamatuje.

Po dlouhé době někdo přišel s trochu svěžím, neokoukaným designem zlých mimozemšťanů a jejich chování.

Vojáci slušně imitují mariňáky z Vetřelců, včetně toho, že šéfa jednotky hraje Bill Paxton!

edge zdroj: tisková zpráva

Režisér Doug Liman (Pán a paní Smithovi, první Bourne), jehož filmy mi nikdy nijak extra k srdci nepřirostly, projevuje nebývalou schopnost udržovat téměř non-stop tempo a přitom udržovat film přehledný a zajímavý, čemuž hodně pomáhá značně nadprůměrný scénář (který pravděpodobně má pramálo společného s japonskou manga předlohou).

Někomu může připadat, že závěrečná část film je příliš rozvleklá. Ale je to spíš tím, že první polovina je tak nabušená, že "jen" normálně dobré finále působí jako krok zpět.

Každopádně jde o jeden z těch vzácných případů, kdy drahý akční blockbuster není hloupý a šlape hladce jako nějaký vypiplaný osobní nezávislý filmeček.

Hodnocení: 90 %

Zdroje: FFFILM

ČLÁNKY O FILMU

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

18. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Na hraně zítřka z roku 2014 bylo moc fajn, pokračování si zaslouží a pokud se nestane něco nepředvídatelného, také se ho dočkáme.
Na hraně zítřka 2 nakonec přece jen bude

Na hraně zítřka 2 nakonec přece jen bude

5. 3. 2019 | Novinky | Redakce Dokina.cz

O pokračování akčního sci-fi Na hraně zítřka se mluví dlouhé roky a nyní se zdá, že se ho přece jen dočkáme. Na scénáři již začal pracovat Matthew Robinson, který úzce spolupracuje s režisérem Dougem Limanem a hlavními herci.
Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

4. 3. 2019 | Téma | Václav Rybář

Cestování časem může nejednomu divákovi pěkně zamotat hlavu
Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

12. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Krásky v nesnázích pasivně čekající na pomoc? Ani náhodou! Tyhle holky se o sebe umí postarat samy. A ještě si omotat miliony fanoušků kolem prstů jako bonus k tomu. Připomeňte si ty nejdrsnější hrdinky filmového světa.
Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

20. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Přestože měsíc červen nebyl zrovna bohatý na novinky, v kinech lze stále najít dost filmů, které stojí za vidění a neměly by vám uniknout. Přinášíme vám tedy přehlídku těch nejzajímavějších novinek i již odcházejících hitů, které si můžete tento víkend naložit v některém z českých kin. Na Dokina.cz si navíc můžete najít i to svoje malé regionální kino, protože u nás najdete opravdu každý kinosál v České republice.
Nejlepší military sci-fi - Predátor, Vetřelci a další

Nejlepší military sci-fi - Predátor, Vetřelci a další

7. 6. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Tom Cruise se už poněkolikáté za poslední roky vydal vstříc žánru sci-fi, tentokrát však oproti loňskému Nevědomí namísto tklivé záhady vstoupí do nepříliš početného subžánru military sci-fi. Byť je tenhle kříženec války a vědecké fantastiky velmi populární v literatuře i mezi videohrami, v kinematografie najdeme kvalitních zástupců výrazně méně. 
Červnové herečky - Emily Blunt ve sci-fi hitu a Nicole Kidman ve filmu o monacké kněžně

Červnové herečky - Emily Blunt ve sci-fi hitu a Nicole Kidman ve filmu o monacké kněžně

6. 6. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Nicole Kidman, Charlize Theron i "ta holka, co hrála v Posledním vládci větru" – tahle skupinka se v červnu popere o přízeň diváků. S přelomem poloviny roku začnou letní trháky atakovat všechny naše smysly, přesto se paradoxně vybrané červnové dámy svou variabilitou drží zkrátka. Najdeme mezi nimi jenom hrst představitelek blockbusterů, a v podstatě žádnou "sázku na jistotu
Červnové filmy – akční sci-fi, fekální komedie i populární animák

Červnové filmy – akční sci-fi, fekální komedie i populární animák

2. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Do kin míří v červnu o poznání méně novinek, což je možná dáno prostě jen tím, že začíná nejteplejší období v roce a lidé raději tráví čas mimo města a filmová studia s tím dopředu počítají. Nebojte se, rozhodně narazíte i na dobré a zajímavé filmy. Pár tipů na šestý měsíc v roce nám rozhodně nedělalo problém sestavit.
Na hraně zítřka - první pohled na očekávané sci-fi s Tomem Cruisem

Na hraně zítřka - první pohled na očekávané sci-fi s Tomem Cruisem

20. 5. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Nedostatek opravdu dobrých sci-fi filmů nás nutí velmi často chodit na úplné bláboly a následně si leccos z takového filmu sám sobě omlouvat. Snad nám trn z paty vytrhne v červnu režisér Doug Liman se svým zbrusu novým snímkem Na hraně zítřka, kde v hlavní roli uvidíme Toma Cruise.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový trailer na Ant-Man a Wasp: Quantumania připomíná zásadní momenty Ant-Mana

Nový trailer na Ant-Man a Wasp: Quantumania připomíná zásadní momenty Ant-Mana

5. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

V kinech teď sice pořád ještě jede Black Panther: Wakanda nechť žije, ale za rohem je už připravená další marvelovka.
Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

2. 12. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

Konec roku bude v kinech velkolepý, vrací se totiž James Cameron se svým Avatarem. A nuda nebude ani na streamu, je libo pokračování detektivky Na nože?
První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

2. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady! Po letech čekání a nespočtu odkladů je pátý Indy konečně natočený a my se můžeme pokochat první ukázkou.
Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

1. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Pokud se váš film jmenuje Medvěd na koksu (v originále Cocaine Bear), budí jistá očekávání. A novinka Elizabeth Bank svému názvu skutečně dostává.