A nelze začít krystalicky čistým příkladem z 80. let! Predátor,vykreslujíc souboj namakaného lidského suprkomanda proti titulnímu mimozemskému lovci, inspiroval pojetí řady her i pozdějších filmů. Dočkal se čtveřice pokračování proměnlivé kvality, přitom však už sám první Predátor dokonale funguje do dnešních dnů.
zdroj: YouTube.com
Obzvláště vypečený byl však snímek během hektické akční éry své dekády, která vyplodila kult Arnolda Schwarzeneggera, Sylvestera Stalloneho a jejich nekonečných zásobníků. Predátor tenhle trend výrazně nabořil – přišel s tím navíc jenom dva roky po Komandu. Právě jemu se Predátor hodně blíží, a původně měl ještě mnohem více. Originální námět na film totiž zněl „Arnold vs. mimozemský nimrod“, až Schwarzenegger přišel s tím, že by jeho postavu v bojích měla doprovodit dodnes populární, ač postupně ubývající jednotka.
Tohle je sice tak trochu podvod – v Tajemné záři nad Pacifikem totiž proti sobě vůbec nebojují dvě futuristické armády, naopak se v roli nezastavitelné hrozby ocitne americká letadlová loď teleportovaná čtyři dekády nazpět. A zrovna v předvečer útoku na Pearl Harbor!
zdroj: YouTube.com
Tajemná záře však disponuje echt hutnou a přitom veskrze realistickou vojenskou atmosférou, což je kvalita, o níž si sousta sci-fi vojsk může nechat jenom zdát. Navíc své hrdiny staví do pozice, která je v případě military sci-fi filmů vzácná jako šafrán – to oni jsou v pozici mohutnější síly a musejí se rozhodovat, jestli slabší protivníky vymažou, či zdali proti nim vůbec zasáhnou…
Osmdesátkový bratříček Predátora si své místo mezi nejlepšími zasloužil po právu – ovlivnil ostatně i vítěze naší military sci-fi hitparády dole. Vliv Vetřelců na sci-fi je znát i po třech desetiletích, s čím jiným byl ostatně srovnáván Cameronův Avatar (krom Pocahontas a Tance s vlky…)? Perfektně tíživá atmosféra, opět bravurně vykreslená jednotka a především všudypřítomný étos koloniálních mariňáků jsou ingredience, které je stále obtížné replikovat.
zdroj: YouTube.com
Vetřelce však přece jenom trochu kalí skutečnost, že na sci-fi udělátka v nich dojde po čertech pomálu a omezují se vlastně jenom na kultovní smartgun (jehož ale ocenili až hráči videoherní mutace) a vystřižené sentry guny. Jinak jsou Vetřelci paradoxně fatálně zatížení snahou působit jako metafora na vietnamskou válku, a tomu odpovídá jak stylizace, tak bohužel i výzbroj...
Ačkoliv je i Den nezávislosti plný i civilů a zrovna tak rovněž prapodivné taktiky (což by jinak bylo důvodem k diskvalifikaci, viz níže), snímek působící jako náborové video do Sjednocené pozemské armády (nebo alespoň do té americké), si troufl na skoro až absurdně vypečené vykreslení mimozemské invaze a oproti proti ní. Přitom si roky vyžíral kritiku pro přeplácanost nebo vehementní pro-američnost. Přesto stále vévodí oblíbeným žánrovým dílkům – a navíc, oproti tradici mnoha military sci-fi děl na jeho konci vyhrají lidi.
zdroj: YouTube.com
Při detailnější analýze se však nelze divit. Den nezávislosti je vlastně nepřiznaný moderní remake Války světů, jedné z prvních knih, která si vzala na paškál možný konflikt našeho a cizího světa, tentokrát však pojat jako katastrofický opus viděný řadou postaviček včetně prezidenta a chrabrých pilotů. Den nezávislosti tak obsahuje doslova jenom správně pojatý patos, zalitý sice omáčkou plnou klišé, ale stále donekonečna fungujících klišé. Nelze zkrátka nefandit filmu, v němž se i přes všudypřítomný americký patriotismus na konci spojí všechny národy světa do ultimativní ufounské vyhlazované…
Lze snad zvolit čistější překlad skloubení války a sci-fi? Satirická Hvězdná pěchota je titulem, u něhož je samotná existence naprostou záhadou. Dvě hodiny trvající výprava do budoucnosti jako vystřižené z vlhkých snů fanoušků Třetí říše a Roberta Henleina, jejíž premisa odlákává davy diváků – ale zároveň vyžaduje hromady milionů dolarů. Nebýt jména režiséra, není pochyb, že by takto nekompromisní snímek mohl vůbec kdy vzniknout.
zdroj: YouTube.com
Zlí jazykové jistě vypíchnou, že vítězící Hvězdně pěchota je ještě méně logická než Den nezávislosti a ještě archaičtější než Vetřelci. Tahle parodie vojenského fašismu tak skrytá, že u ní neonacisté hýkají nadšením, má ale oproti zbylým filmům v seznamu obrovskou výhodu podobnou Dnu nezávislosti – vojáci klaďasové v ní na konci totálně zvítězí, a dokonce i bez podpory otravných eko-nerdů jako ve Dni nezávislosti!
zdroj: Warner Bros Pictures
Závěrem lze jenom říct, že ačkoliv je téma vojáků ve sci-fi poměrně rozšířené, čistá díla aby jeden pohledal lupu. Kde jsou třeba Hvězdné války? Inu, ty ke svému názvu paradoxně diskvalifikovala přemíra civilů a romantického pojetí jedné předaleké galaxie. Umístit by se mohly i některé filmové Star Treky, leč ocejchovat je pojmem military sci-fi by zřejmě donutilo rotovat mrtvolu Gena Roddenberryho, autora původního seriálu. A naopak snímky jako Bitevní loď, Transformers nebo Světová invaze sice platí za skoro čisté vojny, leč nemají na zbytek naplnění vymezujícího označení "nejlepší military sci-fi". Již od tohoto týdne můžeme posoudit, jak se do této úzké kategorie dostal i blockbuster Na hraně budoucnost.