Mission: Imposible - Národ grázlů - recenze nepříliš očekávaného blockbusteru

30. 7. 2015 - 22:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Mission: Imposible - Národ grázlů - recenze nepříliš očekávaného blockbusteru zdroj: tisková zpráva

Pátý díl dnes již po zásluze kultovní filmové řady Mission: Imposible dorazil do kin tak nějak nenápadně a v tichosti. V devadesátých letech oprášený seriál a přetavený do filmové podoby se však v pátém pokračování dobrodružství agenta Ethana Hunta vrací v plné síle. Tom Cruise stojí tentokrát proti agentské přesile, která si jej chce podrobit.

Na Huntovi bylo vždycky něco "bondovského". Ten chlápek se také opírá o tým svých věrných, ale vlastně je sólistou. Každý jeho případ znamená, že musí procestovat celý svět a všem ukázat, zač je toho loket. Tvůrci ani tentokrát nešetřili na exteriérech a poslali postavy do všech možných koutů světa. Podíváme se tak nejen do Británie, ale také do Rakouska a především Maroka, kde se podstatná část snímku také odehrává.

zdroj: Cinemart

Zápletka filmu se mnohem lépe vyčte z textu, který šíří lokální distributor. Pokud půjdete do kina s informační průpravou o tom, jak agent Hunt stojí proti nějakému Syndikátu, který tvoří především bývalí agenti, pak budete mít oproti ostatním nejen náskok, ale také příběhový středobod, k němuž můžete utíkat ve chvílích, kdy se ve filmu hodně mluví a zápletka ztrácí místy smysl a logiku. 

Mission Imposible_ Rogue zdroj: tisková zpráva

Hunt a jeho věrný přítel Dunn (Simon Pegg) pak společně zvládají nápor nejen těch zlých, ale také těch poněkud nejasně pomatených a permanentně velmi komplikovaně přebíhajících agentů. Vlastně jsem po hodině získal pocit, že celý ten příběh by šel vyřešit bez jediného výstřelu, bez jediného výdaje na cestu. Prostě by se někam zavolalo. Syndikát je něco tak zoufale přitaženého za vlasy, že si našinec říká, proč tvůrci nezvolili nějaké přeci jen reálnější téma. Na druhou stranu Mission: Imposible je takovým přístupem vyhlášené, tak proč to měnit zrovna v roce 2015.

mission impossible rogue nation zdroj: tisková zpráva

Pro Cruise je filmová značka "nemožných misí" dojnou krávou a věřím, že ani tentokrát nepůjde o neúspěšný film. Na pomoc si tentokrát přitáhl Christophera McQuarrieho, který coby režisér nabídl parádně natočené akce. Jejich dynamika, střih, perfektně zakomponovaná hudba - to vše spolu ladí a vy jen zíráte. Samozřejmě víte, že je to celé přitažené za vlasy, ale je vám to jedno. Tam se pan režisér opravdu vyřádil. Dialogy a okamžiky, kdy Hunt musí mluvit s parťáky jsou však směšně naivní a někdy až trapné. A jsou dlouhé. V ten okamžik nepomáhá ani přítomnost docela hezké ženské (Rebecca Ferguson).

Prosím vás, nebojte se toho filmu. Zavzpomínejte na předchozí díly. Vždyť ani tam se zrovna neřešilo s grácií a čekali jsme spíš na TU SCÉNU, která udělá film filmem. Tady těch scén je hned několik a nemyslím tím jen profláknuté letadlo a motorky.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Tom Cruise ve čtvrté Mission: Impossible opravdu málem skončil

Tom Cruise ve čtvrté Mission: Impossible opravdu málem skončil

15. 2. 2019 | Trailery | Adam Homola

Pamatujete ještě na doby, kdy byl Tom Cruise téměř odepsaný? Poskakoval po gauči, rozdával divné rozhovory a vůbec se choval tak, jak se od někoho v jeho pozici neočekává. Cruise tak najednou spadl z vrcholu Hollywoodu dolů. Tam, kde s ním nechce nikdo moc spolupracovat a tam, kde ho chtějí vyštípat i z jeho vlastní série.
Mission Imposible: Národ grázlů - novinka za víkend nasbírala 56 miliónů dolarů

Mission Imposible: Národ grázlů - novinka za víkend nasbírala 56 miliónů dolarů

3. 8. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Zbrusu nový snímek Tloma Cruise Mission Imposible: Národ grázlů není jen tak nějakým filmem. Zahraniční kritici totiž s jeho každým novým filmem očekávají, že přijde konečně onen propadák a bude z toho tučné sousto. Zatím to však vypadá, že ani pátý díl slavné série Cruise z piedestalu úspěšného herce nesesadí.
Vzpomínáme na sérii Mission Impossible - špionážní film čtyřikrát jinak

Vzpomínáme na sérii Mission Impossible - špionážní film čtyřikrát jinak

28. 7. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Jenom velmi těžko by se v nynějším filmu hledala série tak pestrá jako pentalogie snímků Mission Impossible, jejíž pátý díl s žertovným podtitulem Národ grázlů nyní razí do kin. Někdejší adaptace televizního seriálu hledala svou identitu až do čtvrtého dílu, vzniklého v režii Brada Birda. Mrkněte se, jak se různí režiséři snažili Mission Impossible pojmout po svém - a jak se na tom vždy promítly dobové tendence filmové akce. 
Prázdninová jízda s hvězdami: vrací se Arnie i agent Hunt

Prázdninová jízda s hvězdami: vrací se Arnie i agent Hunt

23. 7. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Červenec v kinech stojí za to! Letnímu měsíci nebudou chybět ani žánrové chuťovky, ani sexy komedie. A všechny jsou nacpané pěknými chlápky. Na koho všeho se v těchto týdnech těšit?
8 letních filmových hitů, které si nesmíte nechat ujít

8 letních filmových hitů, které si nesmíte nechat ujít

26. 6. 2015 | Dokina.cz | Ladislav Loukota

Sezóna blockbusterů znovu klepe na dveře a s ní je tu i zbrusu nová plejáda velkofilmů. Ačkoliv se největší vydání roku - Hvězdné války, druzí Avengers a bondovka Spectre - dočkaly, popř. teprve dočkají premiéry mimo léto, červenec, srpen a září přesto nabídnou několik nadějně vyhlížených trháků i několik možných černých koní. Vybrali jsme osmero z nich, jež byste měli sledovat se zvýšenou pozorností. 
Mission: Impossible 6 - točí se další díl

Mission: Impossible 6 - točí se další díl

25. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Tak to vypadá, že už jsou v plném proudu přípravy na šestý díl kultovní akční série Mission: Impossible s Tomem Cruisem v hlavní roli. A to do kin ještě nedorazila pětka!
Mission Impossible 5 slibuje v traileru pořádnou akci

Mission Impossible 5 slibuje v traileru pořádnou akci

23. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Až vyrazíme na konci července do kina na páté Mission Impossible s přízviskem Rogue Nation, budeme díky právě zveřejněnému traileru vědět, že se série vrací více k akčnímu pojetí. Podívejte se na nejnovější video nálož k chystanému hitu s Tomem Cruisem v hlavní roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.