8 letních filmových hitů, které si nesmíte nechat ujít

- Dokina.cz autor: Ladislav Loukota

Sezóna blockbusterů znovu klepe na dveře a s ní je tu i zbrusu nová plejáda velkofilmů. Ačkoliv se největší vydání roku - Hvězdné války, druzí Avengers a bondovka Spectre - dočkaly, popř. teprve dočkají premiéry mimo léto, červenec, srpen a září přesto nabídnou několik nadějně vyhlížených trháků i několik možných černých koní. Vybrali jsme osmero z nich, jež byste měli sledovat se zvýšenou pozorností. 

Terminátor Genisys
Premiéra: 9. července
Po nemastném neslaném čtvrtém díle s názvem Terminator Salvation producenti nevěděli, kam se značkou dále. Nová předpovídaná trilogie proto putovala do koše a namísto ní přišel očekávaný restart celé série jménem Terminátor Genisys.

V novém filmu dojde na změny celé časové linie poté, co Skynet konečně napadne zabít Sáru Connorovou v době, kdy byla ještě dítě. Hnutí odporu sice na její ochranu vyšle vlastního robota s tváří Arnolda Schwarzeneggera, ten však dorazí pozdě - zachrání sice její osobu, ne však už její rodiče. V nové dějové linii proto T-800 funguje jako Sářin náhradní otec, a tím masivně překopaná zápletka teprve začíná...

Ant-Man
Premiéra: 16. července
Scott Lang (Paul Rudd) je vychytralý podvodníček disponující technologií, která mu umožňuje zmenšit svou velikost a proniknout tak do nejrůznějších skrýší. Náhle však musí čelit ohrožení svého mentora a vynálezce s tváří Michaela Douglase - namísto klasických superhrdinských trampot tak však má učinit další komplikovanou loupeží, která si v ničem nezadá ani Dannyho parťáky. Zápletka nejnovějšího marveláckého komiksového filmu je zkrátka nezvyklá...

Ano, zní to opět hodně ujetě. Podobně tomu však bylo i u loňského marveláckého hitu Strážci galaxie, a divákům to zjevně nijak nevadilo. Ant-Man je navíc první origin story uvádějící nového marveláckého superhdinu od roku 2011 (první Kapitán America), řada diváků tak očekává iurčité změny do archetypální dějové formulky.

Mission Impossible – Národ grázlů
Premiéra: 30. července
Nepodobně tomu bude i v případě nové, již páté Mission Impossible, s poněkud bizarním podtitulem Národ grázlů. Snímek půjde zjevně ve šlépějích komediálnějšího 4. filmu, nikoliv serióznější trojky. Opět se tak vrátí Tom Cruise, který už nějaký čas plní zprávy svými kaskadérskými kousky, stejně jako tváře čtvrtého Ghost Protocol Jeremy Renner a Simon Pegg.

Zápletka tentokrát bude řešit snad už konečné zrušení organizace IMF, po němž se Ethan Hunt opět stane lovenou zvěří. Za vším má stát titulní Syndikát, doslova utajený národ nájemných vrahů a jiných padouchů. Bondovsky znějící story režíruje Christopher McQuarrie, která natočil i Cruiseova akčního Jacka Reachera.

Fantastická čtyřka
Premiéra: 13. srpna
Jenom jeden restart slavné značky však na léto nestačí. Znovu se pokusí oživit i Fantastická čtyřka, kterou jsme naposledy mohli vidět před osmi lety v díle Silver Surfer. S novými herci a novopočátkem příběhu se však pojí velké očekávání - a to nejenom pro režii nízkonákladové "artkomiksárny" Kronika (2012), či nové herce jako Kate Maru (House of Cards).

První trailer k filmu totiž působil skoro jako duchovní film spíše než epický komiksový popkorn letního ražení. Další ukázky sice tento dojem trochu narušily, i tak ale může nový Fantastická čtyřka v porovnání s tou původní jedině překvapit.

Pixely
Premiéra: 13. srpna
Ant-Man rozhodně nebude největším letním bizárem - tuto cenu zřejmě dostane akční komediální sci-fi Pixely, která působí jako celovečerní verze videoherní epizody Futuramy. Premisou filmu je totiž útok mimozemšťanů, kteří si dali hodně velkou práci, aby vypadali jako postavy ze starých videoher.

Účast Adama Sandlera, pověstného krále mrzkého humoru, sice velké naděje nevzbuzuje. Film nicméně vzniká v režii Chrise Columba (první Harry Potter), a v dalších rolích se má objevit plejáda potenciálně spásných tváří jako Peter Dinklage (Hra o trůny) nebo Brian Cox (!), což z Pixelů činí potenciálního černého koně letní sezóny.

Krycí jméno U.N.C.L.E.
Premiéra: 27. srpna
A u možných netušených objevů ještě chvíli zůstaneme, na konec srpna si totiž Guy Ritche přichystal svůj další film Krycí jméno U.N.C.L.E., inspirovaný šedesátkovým seriálem, inspirovaným prvními Bondovkami. Vedle Špiona a Kingsmana je to letos už třetí snímek, která se veze na vlně čerpající z agenta 007, Ritchieho pověstná režie však může u U.N.C.LE. vykovat dalšího černého koně léta.

Ve filmu se potkáme s dvojicí agentů s tváří Henryho Cavilla (Muž z oceli) a Armieho Hammera, kteří sice hrají muže z opačných stran studené války, spojí se však spolu v boji proti padouchovi. Ano, oproti jiným moderním pseudobondovkám je Krycí jméno U.N.C.L.E. zasazen do 60. let, osamělý boj dvou agentů navíc nápadně připomíná přesně ty typy příběhů, v nichž Ritchie umí chodit.

Southpaw
Premiéra: 3. září
V září dorazí filmy, které se spíše než o ultimativní výdělky budou snažit zalíbit kritikům - opět se můžeme těšit na příchod artových filmů učených závodům o Oscary. Southpaw však přesto může překvapit i méně náročné diváky. Story představí profesionálního boxera a šampiona těžké váhy, jehož maskulinní život přeruší životní tragédie, za níž nese částečnou odpovědnost. V souvislosti s filmem se nejvíce mluví o o tom, že hlavní roli ztvární Jake Gyllenhaal, který pro ní nabral vskutku wolverinovské hory svalů.

Southpaw prozatím zaujal sympatickou plejádu solidních herců včetně Rachel McAdams, Naomie Harris nebo Foresta Whitakera. Přinejlepším nabídne drama starého střihu, a přinejhorším alespoň obdivování toho, jak mocně se Jake Gyllenhaal vypracoval z hubeného kluka Donnieho Darka.

Labyrint: Zkouška ohněm
Premiéra: 17. září
Na úplný závěr léta je pak ještě připraven potenciální hit ze žánru young adult filmů, pokračování Labyrintu: Útěk, nově s podtitulem Zkouška ohněm. Ve něm se mladí hrdinové vydají do trosek zničeného světa, ve snaze odhalit tajemství dávného kataklyzmatu.

I když Labyrint: Útěk kritiky nikterak nenadchl, film utržil desetinásobek svého mrzkého rozpočtu 34 milionů dolarů (!), díky čemuž je o nafilmování celé knižní předlohy postaráno, pravděpodobně i s klasickým rozdělením posledního dílu ve dví.

Tagy: léto filmový přehled

Zdroje: Vlastní,YouTube

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.