Tom Cruise ve čtvrté Mission: Impossible opravdu málem skončil

- Trailery autor: Adam Homola

Pamatujete ještě na doby, kdy byl Tom Cruise téměř odepsaný? Poskakoval po gauči, rozdával divné rozhovory a vůbec se choval tak, jak se od někoho v jeho pozici neočekává. Cruise tak najednou spadl z vrcholu Hollywoodu dolů. Tam, kde s ním nechce nikdo moc spolupracovat a tam, kde ho chtějí vyštípat i z jeho vlastní série.

Tohle všechno se odehrávalo krátce před Mission: Impossible - Ghost Protocol. Možná si ještě vzpomenete na šuškandu kolem filmu. Tehdy se hodně aktivně spekulovalo o tom, že čtvrtá Mission Impossible bude pro Cruise poslední. Že půjde spíše o film, ve kterém se bude předávat pomyslné žezlo Jeremy Rennerovi, který pak celou sérii potáhne kupředu.

Inu, spekulace byly založené na pravdě, protože nejen že se k tomu v minulosti v menších či větších náznacích vyjadřovalo hned několik lidí včetně aktuálního režiséra série a Cruisova kamaráda Christophera McQuarrieho. Teď se o tom rozpovídal Robert Elswit, vedoucí kinematografie Ghost Protocol a jeho pokračování Rogue Nation.

Elswit v podcastu Light the Fuse prozradil, že původní verze Ghost Protocol skutečně počítala s tím, že se s Cruisem už počítat nebude. Jeho Ethan Hunt se měl na konci filmu přesunout z role agenta na pozici šéfa celého IMF, tím se uklidit do pozadí a uvolnit prostor někomu mladšímu, kdo by si v dalších dílech střihnul hlavní roli.

Tím mladším měl být právě Renner, který se poprvé objevil ve čtyřce, v pátém díle byl už trochu upozaděn a v šestce nebyl vůbec. Místo toho je u kormidla zase pevně Cruise a není pochyb, že celá série stojí jen a pouze na něm, alespoň prozatím.

Podle Elswita se už v první verzi scénáře počítalo s tím, že Ethana Hunta osvobodí z vězení skupina nových agentů, načež budou následovat nějaké akční scény a všechno to vyvrcholí bitkou na sněhu a uklizením Hunta do role šéfa IMF. To se nestalo, stejně jako ve filmu nebyla žádná finální bitva na sněhu.

Během natáčení se totiž k projektu dostal Chris McQuarrie, který údajně přepsal minimálně druhou polovinu filmu a celý Ghost Protocol tak změnil způsobem, jaký se sice možná původně nepozdával studiu, ale pozdával se všem ostatním. A nakonec bylo spokojené i studio, protože čtyřka se povedla jak po kvalitativní, tak i po finanční stránce a Cruise byl zpátky na koni.

Těžko říct, jak by vypadala série Mission: Impossible s Jeremy Rennerem v čele. Možná by to nebylo špatné, nicméně bez Rennera jsme tu měli teprve před pár měsíci Mission: Impossible – Fallout, nejlepší díl série, který se může zároveň pochlubit nejvyššími tržbami z kin.

Studio navíc nedávno oznámilo, že dvojice McQuarrie – Cruise natočí ještě další dva díly. A teprve potom, kdy bude Tomu Cruisovi téměř šedesát, se bude možná hledat náhradník.

Tagy: akční mission impossible

Zdroje: Light the Fuse

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.