Tom Cruise ve čtvrté Mission: Impossible opravdu málem skončil

15. 2. 2019 - 11:09 | Trailery | Adam Homola

Tom Cruise ve čtvrté Mission: Impossible opravdu málem skončil zdroj: tisková zpráva

Pamatujete ještě na doby, kdy byl Tom Cruise téměř odepsaný? Poskakoval po gauči, rozdával divné rozhovory a vůbec se choval tak, jak se od někoho v jeho pozici neočekává. Cruise tak najednou spadl z vrcholu Hollywoodu dolů. Tam, kde s ním nechce nikdo moc spolupracovat a tam, kde ho chtějí vyštípat i z jeho vlastní série.

Tohle všechno se odehrávalo krátce před Mission: Impossible - Ghost Protocol. Možná si ještě vzpomenete na šuškandu kolem filmu. Tehdy se hodně aktivně spekulovalo o tom, že čtvrtá Mission Impossible bude pro Cruise poslední. Že půjde spíše o film, ve kterém se bude předávat pomyslné žezlo Jeremy Rennerovi, který pak celou sérii potáhne kupředu.

Inu, spekulace byly založené na pravdě, protože nejen že se k tomu v minulosti v menších či větších náznacích vyjadřovalo hned několik lidí včetně aktuálního režiséra série a Cruisova kamaráda Christophera McQuarrieho. Teď se o tom rozpovídal Robert Elswit, vedoucí kinematografie Ghost Protocol a jeho pokračování Rogue Nation.

Elswit v podcastu Light the Fuse prozradil, že původní verze Ghost Protocol skutečně počítala s tím, že se s Cruisem už počítat nebude. Jeho Ethan Hunt se měl na konci filmu přesunout z role agenta na pozici šéfa celého IMF, tím se uklidit do pozadí a uvolnit prostor někomu mladšímu, kdo by si v dalších dílech střihnul hlavní roli.

zdroj: Archiv

Tím mladším měl být právě Renner, který se poprvé objevil ve čtyřce, v pátém díle byl už trochu upozaděn a v šestce nebyl vůbec. Místo toho je u kormidla zase pevně Cruise a není pochyb, že celá série stojí jen a pouze na něm, alespoň prozatím.

Podle Elswita se už v první verzi scénáře počítalo s tím, že Ethana Hunta osvobodí z vězení skupina nových agentů, načež budou následovat nějaké akční scény a všechno to vyvrcholí bitkou na sněhu a uklizením Hunta do role šéfa IMF. To se nestalo, stejně jako ve filmu nebyla žádná finální bitva na sněhu.

Během natáčení se totiž k projektu dostal Chris McQuarrie, který údajně přepsal minimálně druhou polovinu filmu a celý Ghost Protocol tak změnil způsobem, jaký se sice možná původně nepozdával studiu, ale pozdával se všem ostatním. A nakonec bylo spokojené i studio, protože čtyřka se povedla jak po kvalitativní, tak i po finanční stránce a Cruise byl zpátky na koni.

zdroj: Paramount Movies

Těžko říct, jak by vypadala série Mission: Impossible s Jeremy Rennerem v čele. Možná by to nebylo špatné, nicméně bez Rennera jsme tu měli teprve před pár měsíci Mission: Impossible – Fallout, nejlepší díl série, který se může zároveň pochlubit nejvyššími tržbami z kin.

Studio navíc nedávno oznámilo, že dvojice McQuarrie – Cruise natočí ještě další dva díly. A teprve potom, kdy bude Tomu Cruisovi téměř šedesát, se bude možná hledat náhradník.

Zdroje: Light the Fuse

ČLÁNKY O FILMU

Vzpomínáme na sérii Mission Impossible - špionážní film čtyřikrát jinak

Vzpomínáme na sérii Mission Impossible - špionážní film čtyřikrát jinak

28. 7. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Jenom velmi těžko by se v nynějším filmu hledala série tak pestrá jako pentalogie snímků Mission Impossible, jejíž pátý díl s žertovným podtitulem Národ grázlů nyní razí do kin. Někdejší adaptace televizního seriálu hledala svou identitu až do čtvrtého dílu, vzniklého v režii Brada Birda. Mrkněte se, jak se různí režiséři snažili Mission Impossible pojmout po svém - a jak se na tom vždy promítly dobové tendence filmové akce. 
Severoamerickým kinům stále kraluje čtvrtý díl Mission: Impossible

Severoamerickým kinům stále kraluje čtvrtý díl Mission: Impossible

6. 1. 2012 | Téma | red

Čtvrtý díl série Mission: Impossible - Ghost Protocol o silvestrovském víkendu kraloval v amerických kinech a obhájil tak první místo v žebříčku návštěvnosti, na které se vyhoupl během Vánoc. Beze změn zůstaly i další dvě příčky: druhou pozici podobně jako o vánočním víkendu drží americká akční detektivka Sherlock Holmes: Hra stínů a na třetí zůstala animovaná komedie Alvin a Chipmunkové 3. Celkově však tržby z prodeje lístků v USA a Kanadě za loňský rok ve srovnání s rokem 2010 klesly a návštěvnost se propadla na nejnižší úroveň od roku 1995, napsala agentura Reuters.
Kocour v botách opět vede návštěvnost kin

Kocour v botách opět vede návštěvnost kin

29. 12. 2011 | Téma | red

Už počtvrté se animovaný americký film Kocour v botách umístil v čele nejnavštěvovanějších snímků českých kin. O víkendu mu však k tomu stačilo pouhých 7632 diváků, z čehož vyplývá, že zájem o filmové projekce byl o Vánocích mizivý.
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

12. 12. 2011 | Téma | red

Vybírají si mise, jejichž splnění je prakticky nemožné. Ve čtvrtém díle Mission: Impossible tým vedený Ethanem Huntem (Tom Cruise) posune hranice nemožného ještě o něco dál. To ale není jediný důvod, proč by se akční podívaná měla stát filmovým hitem konce letošního roku.
Kina IMAX uvedou Mission: Impossible – Ghost protocol jako první

Kina IMAX uvedou Mission: Impossible – Ghost protocol jako první

8. 12. 2011 | Téma | red

Distribuce filmu Mission: Impossible - Ghost protocol je výrazně spojena s velkoformátovými kiny IMAX. Jejich diváci včetně toho pražského na Floře budou mít totiž možnost zhlédnout další pokračování příběhu agenta Ethana Hunta jako jedni z prvních na světě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.