Království nebeské (Kingdom of Heaven) se odehrává ve 12. století. Mladý francouzský kovář Balian (Orlando Bloom) se po sebevraždě své ženy ocitá v křižáckém vojsku, a posléze i uprostřed bojů mezi zapálenými křesťany a muslimy. Ve svatém městě Jeruzalémě se Balian zamiluje do princezny Sibylly (Eva Green) a nakonec se musí pokusit ochránit jeruzalémský lid od těch hrůz, které přešlapují za jeho hradbami, ale i od těch - řečeno se Spielbergovou Válkou světů - „Už jsou tady.“
Balianova otce Godfreye hraje Liam Neeson, úspěšného dobyvatele Saladina charismatický Ghassan Massoud.

Scénář napsal William Monahan, bývalý editor časopisu Spy. Království nebeské sice bude jeho scénáristickou prvotinou, k práci na něm se ale Monahan dostal až po podepsání kontraktu na scénář k historickému snímku Tripoli, který Ridley Scott pro Foxe chystá na rok 2007. Monahanova hvězda však v nejbližších letech zřejmě zazáří ještě jasněji, neboť na příští rok se podle jeho scénáře připravuje Jurassic Park IV: The Extinction. Monahana si našel i Martin Scorsese pro svůj remake hongkongské akční špiónské trilogie Infernal Affairs, který se bude jmenovat The Departed a hlavní roli v něm ztvární Leonardo DiCaprio. Premiéra tohoto kusu je zatím ohlášena na rok 2006.

Eva Green si svůj filmový debut odbyla v Bertolucciho Snílcích (The Dreamers). Liam Neeson letos zaujal v dalším ze svých mnoha životopisných dramat - Kinsey Billa Condona popisuje život průkopnického sexuologa z poloviny 20.století. Neesonovy vedlejší figury (Hvězdné války (Star Wars), Gangy New Yorku (Gangs of New York), Batman začíná (Batman Begins)) obvykle nad ostatními vynikají intenzitou a dle prvního klipu ke Království tomu tak nejspíš bude i zde.
V dalších rolích se představí Jeremy Irons (Tiberias), nebo Edward Norton (král Baldwin IV).

První, co diváka úvodní upoutávky Scottova nového filmu udeří do očí, je (nejen) vizuální podobnost Království s Gladiátorem. Z hlediska příběhu je tu opět násilně ovdovělý hrdina, z hlediska obrazu a hudby mám pocit, že sleduji Gladiátora 2 (kterého by měl Scott shodou okolností režírovat v budoucnu). Specificky užité barevné filtry, technika záběru, pseudoetnický Zimmerův soundtrack…
Beztak je to ale pastva pro oči – orchestraci Scottových bitev a nálad nesahají Trója (Troy), či Alexander ani po kotníky. Ani když si vylezou na ramena. Klip sám má zajímavou strukturu, když po polovině ustrne v přípravách k boji a režie generuje napětí střídáním zpomalených a běžných záběrů.
Premiéra v USA: 06.05.2005