Království nebeské - preview

12. 5. 2005 - 11:21 | Téma | red

Království nebeské - preview zdroj: tisková zpráva

Orlando Bloom, Eva Green a Liam Neeson v hlavních rolích historického velkofilmu z období křižáckých válek. Nejnovější film Ridleyho Scotta (GLADIÁTOR, BLADE RUNNER) zřejmě nenechá nikoho na pochybách, kdo je v tomhle žánru na světě nejlepší.• Ridley Scott se svým nejnovějším filmem vrací k žánru historického velkofilmu, kde díky Gladiátorovi zatím zaznamenal svůj největší komerční úspěch

Ridley Scott se svým nejnovějším filmem vrací k žánru historického velkofilmu, kde díky Gladiátorovi zatím zaznamenal svůj největší komerční úspěch. Scott byl vždycky mistrem přes výpravu, kulisy, dekorace a přímo malířskou kameru. Proto mají jeho díla, Duelanty (The Duellists) počínaje, přes Blade Runnera, 1492: Dobytí ráje (1492: Conquest of Paradise) až ke Gladiátorovi, zaslouženou pověst okázalých vizuálních hostin.

Království nebeské (Kingdom of Heaven) se odehrává ve 12. století. Mladý francouzský kovář Balian (Orlando Bloom) se po sebevraždě své ženy ocitá v křižáckém vojsku, a posléze i uprostřed bojů mezi zapálenými křesťany a muslimy. Ve svatém městě Jeruzalémě se Balian zamiluje do princezny Sibylly (Eva Green) a nakonec se musí pokusit ochránit jeruzalémský lid od těch hrůz, které přešlapují za jeho hradbami, ale i od těch - řečeno se Spielbergovou Válkou světů - „Už jsou tady.“
Balianova otce Godfreye hraje Liam Neeson, úspěšného dobyvatele Saladina charismatický Ghassan Massoud.

Království nebeské Království nebeské produkuje studio Fox konzervativního magnáta Ruperta Murdocha. To sice zvyšuje možnost akcentu křesťansko-muslimského konfliktu, Ridley Scott ale pokusy vnést do filmu náboženský náboj odmítá: „Je to skautská etika. Je to o používání vlastního srdce a hlavy, o tom být etický. Jak s tím můžete polemizovat? Nešlapeme tu po koránu, nebo tak něco.“

Scénář napsal William Monahan, bývalý editor časopisu Spy. Království nebeské sice bude jeho scénáristickou prvotinou, k práci na něm se ale Monahan dostal až po podepsání kontraktu na scénář k historickému snímku Tripoli, který Ridley Scott pro Foxe chystá na rok 2007. Monahanova hvězda však v nejbližších letech zřejmě zazáří ještě jasněji, neboť na příští rok se podle jeho scénáře připravuje Jurassic Park IV: The Extinction. Monahana si našel i Martin Scorsese pro svůj remake hongkongské akční špiónské trilogie Infernal Affairs, který se bude jmenovat The Departed a hlavní roli v něm ztvární Leonardo DiCaprio. Premiéra tohoto kusu je zatím ohlášena na rok 2006.

Království nebeské Obsazení Království odpovídá ambicím letního trháku. Orlando Bloom je nevýraznějším z nastupující herecké generace (Colin Farrell, nebo Heath Ledger zůstávají daleko za ním). Světovou popularitu získal díky Jacksonově sáze Pán prstenů, a také po boku Johnnyho Deppa v Pirátech z Karibiku (Pirates of the Caribbean). Ridleymu Scottovi zahrál na úsvitu své mezinárodní dráhy, v roce 2001 ve válečném dramatu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down).
Eva Green si svůj filmový debut odbyla v Bertolucciho Snílcích (The Dreamers). Liam Neeson letos zaujal v dalším ze svých mnoha životopisných dramat - Kinsey Billa Condona popisuje život průkopnického sexuologa z poloviny 20.století. Neesonovy vedlejší figury (Hvězdné války (Star Wars), Gangy New Yorku (Gangs of New York), Batman začíná (Batman Begins)) obvykle nad ostatními vynikají intenzitou a dle prvního klipu ke Království tomu tak nejspíš bude i zde.
V dalších rolích se představí Jeremy Irons (Tiberias), nebo Edward Norton (král Baldwin IV).

Království nebeské Kameramanem Království je Scottův stálý spolupracovník John Mathieson (Gladiátor (Gladiator), Hannibal, Švindlíři (Matchstick Men)).

První, co diváka úvodní upoutávky Scottova nového filmu udeří do očí, je (nejen) vizuální podobnost Království s Gladiátorem. Z hlediska příběhu je tu opět násilně ovdovělý hrdina, z hlediska obrazu a hudby mám pocit, že sleduji Gladiátora 2 (kterého by měl Scott shodou okolností režírovat v budoucnu). Specificky užité barevné filtry, technika záběru, pseudoetnický Zimmerův soundtrack…
Beztak je to ale pastva pro oči – orchestraci Scottových bitev a nálad nesahají Trója (Troy), či Alexander ani po kotníky. Ani když si vylezou na ramena. Klip sám má zajímavou strukturu, když po polovině ustrne v přípravách k boji a režie generuje napětí střídáním zpomalených a běžných záběrů.

Premiéra v USA: 06.05.2005

ČLÁNKY O FILMU

Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka

Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka

1. 3. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Liam Neeson se po roce 2007 stal podobným etalonem drsnosti, jakým je Morgan Freeman, co se týče „osudového vypravěče“. Ať už namlouvá Aslana v Letopisech Narnie nebo hraje Dia v moderním Souboji Titánů, platí za podobnou stálici žánrového filmu jako dříve Bruce Willis nebo Arnold Schwarzenegger.
Jeremy Irons

Jeremy Irons

24. 2. 2009 | Téma | red

Jeremy Irons se v roce 2005 přestavil publiku v historickém velkofilmu Království nebeské
Cesta bojovníka - preview

Cesta bojovníka - preview

7. 7. 2008 | Téma | red

Hollywoodský historický velkofilm prochází v poslední době proměnou. Epické příběhy z časů antiky ( Trója, Alexander Veliký) nebo středověku ( Království nebeské) neuspěly a obdobné projekty mají nyní červenou
Eva Greenová

Eva Greenová

10. 12. 2007 | Téma | red

Do dlouhé řady krásek, které dala Francie světovému filmu přibyla v roce 2003 další – Eva Greenová
Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...)

Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...)

1. 12. 2005 | Téma | red

Profesor Albus Brumbál. Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích patří mezi nejváženější kouzelníky moderní doby
Království nebeské

Království nebeské

5. 5. 2005 | Téma | red

Režisér Ridley Scott svým Gladiátorem před pěti lety nečekaně obnovil zájem Hollywoodu o zapomenutý žánr výpravné historické podívané, jehož hlavní atrakcí bývají velkolepé kulisy a omračující bitevní scény

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.