Království nebeské

5. 5. 2005 - 11:00 | Téma | red

Království nebeské zdroj: tisková zpráva

Režisér Ridley Scott svým Gladiátorem před pěti lety nečekaně obnovil zájem Hollywoodu o zapomenutý žánr výpravné historické podívané, jehož hlavní atrakcí bývají velkolepé kulisy a omračující bitevní scény

Režisér Ridley Scott svým Gladiátorem před pěti lety nečekaně obnovil zájem Hollywoodu o zapomenutý žánr výpravné historické podívané, jehož hlavní atrakcí bývají velkolepé kulisy a omračující bitevní scény. Filmy, které se vydaly ve stopách Gladiátora – jako Troja, Král Artuš či Alexander – byly ale o poznání méně úspěšné, a tak se zdálo, že éra dějepisných spektáklů je opět na ústupu. Ridley Scott přesto nyní přichází s dalším z nich, tentokrát na téma křižáckých tažení.

Hrdinou Království nebeského je francouzský kovář Balian (Orlando Bloom), který se po tragické smrti své ženy nechá zlákat možností nalézt mír v duši prostřednictvím pouti do Jeruzaléma. Ve Svaté zemi v té době (1186-1187) panuje ticho před bouří. Právě tu končí éra mírumilovného soužití křesťanů, muslimů a židů. Churavému králi se ještě daří držet zkrátka bojechtivé fanatiky všeho druhu i vyznání, je ale zřejmé, že po jeho nadcházející smrti dojde ke krvavému střetu o nadvládu nad městem. Balian se ve své nové vlasti mezitím osvědčuje jako moudrý hospodář, pod jehož rukama zděděné panství jenom vzkvétá. Získává si královu důvěru i náklonnost jeho sestry Sibylly. Po králově smrti pak stane v čele obránců Jeruzaléma, na jehož bedrech leží nesplnitelný úkol – s hrstkou mužů město uchránit před dvousettisícovou armádou Saracénů…

Filmy Ridleyho Scotta vždy bývají přehlídkou nádherných obrazů a tak je tomu i tentokrát. Úchvatný je pohled na Balianův rodný kraj, jehož chladnou nehostinnost zdůrazňuje pár poletujících sněhových vloček, přístav v Messině, zalidněný poutníky všech národností, stejně jako na kamenný, prašný a sluncem vyprahlý Jeruzalém, v jehož uličkách se žije téměř stejně jako za Kristových časů. Ještě více strhující jsou akční scény: z potyčky několika mužů v lese dokáže režisér udělat stejné drama, jako když tisíce vojáků v ohnivém dešti zlézají městské hradby.

Království nebeské však trpí určitými dramaturgickými nedostatky, způsobenými hlavně tím, že klíčové postavy s výjimkou hlavního hrdiny nemají dostatek prostoru na rozvinutí svých motivací (není divu, že již ohlášená režisérská verze filmu na DVD má být téměř o hodinu delší!). Film tak především postrádá ústředního padoucha. Nejblíže k této úloze má bojechtivý templář Guy de Lusignan (Marton Csokas), manžel královy sestry, který je hlavním strůjcem vyprovokovaného konfliktu se Saracény. Balian se s ním však nikdy přímo nekonfrontuje a Guy posléze skončí v rukou muslimů. I další figury jsou spíše jen rychle nahozené, byť výrazné skicy: Liam Neeson coby Balianův otec, David Thewlis v roli moudrého bratra johanity, Eva Greenová jako vášnivá Sibylla, Jeremy Irons jako Tiberias nebo Edward Norton (k nepoznání pod kovovou maskou) v bizarní úloze malomocného panovníka. Pro roli vůdce Saracénů, moudrého Saladina, režisér objevil uhrančivý zjev syrského herce Ghassana Massouda.

Velmi příjemným překvapením je výkon Orlanda Blooma, který se po vedlejších rolích v Pirátech z Karibiku, Troje či Pánovi prstenů poprvé ocitl v postavení hlavního tahouna celého ansámblu. Vypořádal se s ním velmi poctivě; jeho Balian není typický válečník ani vůdce davů, má v sobě řemeslnickou zemitost a poklidné charisma člověka, který vždy hledá spíše mírová řešení.

Pro filmy Ridleyho Scotta je charakteristické, že milostná zápletka v nich není zrovna nejvydatnějším zdrojem emocí. Tentokrát je navíc poněkud nečitelná. Blesková osudová přitažlivost mezi Balianem a Sibyllou působí vykonstruovaně, stejně jako jejich pozdější roztržka. Naopak nejemotivnější momenty jsou ty, v nichž přichází ke slovu mužný patos; když Balian všechny muže v Jeruzalémě hromadně pasuje na rytíře, hrdlo se svírá i ostříleným milovníkům filmové akce.

ČLÁNKY O FILMU

Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka

Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka

1. 3. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Liam Neeson se po roce 2007 stal podobným etalonem drsnosti, jakým je Morgan Freeman, co se týče „osudového vypravěče“. Ať už namlouvá Aslana v Letopisech Narnie nebo hraje Dia v moderním Souboji Titánů, platí za podobnou stálici žánrového filmu jako dříve Bruce Willis nebo Arnold Schwarzenegger.
Jeremy Irons

Jeremy Irons

24. 2. 2009 | Téma | red

Jeremy Irons se v roce 2005 přestavil publiku v historickém velkofilmu Království nebeské
Cesta bojovníka - preview

Cesta bojovníka - preview

7. 7. 2008 | Téma | red

Hollywoodský historický velkofilm prochází v poslední době proměnou. Epické příběhy z časů antiky ( Trója, Alexander Veliký) nebo středověku ( Království nebeské) neuspěly a obdobné projekty mají nyní červenou
Eva Greenová

Eva Greenová

10. 12. 2007 | Téma | red

Do dlouhé řady krásek, které dala Francie světovému filmu přibyla v roce 2003 další – Eva Greenová
Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...)

Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...)

1. 12. 2005 | Téma | red

Profesor Albus Brumbál. Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích patří mezi nejváženější kouzelníky moderní doby
Království nebeské - preview

Království nebeské - preview

12. 5. 2005 | Téma | red

Orlando Bloom, Eva Green a Liam Neeson v hlavních rolích historického velkofilmu z období křižáckých válek. Nejnovější film Ridleyho Scotta (GLADIÁTOR, BLADE RUNNER) zřejmě nenechá nikoho na pochybách, kdo je v tomhle žánru na světě nejlepší.• Ridley Scott se svým nejnovějším filmem vrací k žánru historického velkofilmu, kde díky Gladiátorovi zatím zaznamenal svůj největší komerční úspěch

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.