Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka

1. 3. 2014 - 16:00 | Téma | Ladislav Loukota

Ze sexuologa mlátičkou - sedm momentů přerodu Liama Neesona do drsňáka zdroj: tisková zpráva

Liam Neeson se po roce 2007 stal podobným etalonem drsnosti, jakým je Morgan Freeman, co se týče „osudového vypravěče“. Ať už namlouvá Aslana v Letopisech Narnie nebo hraje Dia v moderním Souboji Titánů, platí za podobnou stálici žánrového filmu jako dříve Bruce Willis nebo Arnold Schwarzenegger.

Nyní svou pozici znovu potvrzuje v thrilleru Non-Stop, kde jako „vzdušný maršál“ na palubě dopravního letadla čelí nenadálé vlně vražd a vypečené konspiraci. Mnohé diváky jeho moderní přerod překvapil. Jak ale dokládá průřez Neesonovou filmografií, měli jsme to tušit. 

1) Nejbližší příbuzenstvo (1989)

Nemůže být snad paradoxnější první akční zářez Liama Neesona než gangsterka Nejbližší příbuzenstvo. Byť se tu do hlavní role postavil Patrick Swayze (psal se ostatně konec 80. let), leckoho zde překvapil Neeson v roli drsného, pomstychtivého burana, jenž se vydá mafiány řádně pročísnout.

next_of_kin zdroj: tisková zpráva

Stačí se podívat na ohlasy na film roky po jeho uvedení, přesto však roky před 96 hodinami, tedy v době, kdy už jméno Liama Neesona leckdo znal, přesto si ho však zatím neasocioval s nezastavitelným bourákem – stručně řečeno, pohledem na jeho hustokrutý výkon byli všichni zcela překvapeni. Měla to být však jen předzvěst věcí příštích. 

2) Hvězdné válka: Epizoda 1 (1999)

Mnozí považují dalšího významného "drsného Liama" za Schindlerův seznam – konec konců, přechytračit Třetí říši je kousek hodný skutečného giganta. Nám však jde především o akční drsňačinky, a ačkoliv fanoušci vidí akční potenciál i v Schindlerově příběhu, nemůžeme než sáhnout spíše po prvním dílu prequelových Star Wars.

Star-wars-episode-1-liam-neeson-19463263-1152-768 zdroj: tisková zpráva

Traduje se, že roli v něm přijal Neeson čistě z finančních důvodů (občas je slyšet, že snad kvůli hypotéce) a nikdy se tím, ani svými pochybami o celém filmu, nikterak netajil. Přesto mu nečinilo problém na omezené ploše věrohodně (jakkoliv to jen jde v případě Skryté hrozby) ztvárnil mista Jedi Qui-Gin Jinna, a bez ztráty kytičky parádně deklamoval i komunitou nenáviděné fakta o midichlorianech.

3) Gangy New Yorku (2002)

Sympatického tvrďáka si Liam dal už znovu o rok dříve v K-19: Stroji na smrt, historickou postavou se však blejskl i v Gangech New Yorku, převyprávění skutečných násilností odehrávajících se ve Velkém jablku během americké občanské války.

008-gangs-of-new-york-theredlist zdroj: tisková zpráva

Neesonův "kněz" Vallon se sice opět objevil ve vedlejší roli, jeho pološílený přednes je však při zpětném pohledu opět krásnou ukázkou postupné cesty na akční trůn! Zdaleka však nebylo vyhráno, jenom dva roky po Ganzích New Yorku si Neeson dal další kritickou roli, když ve filmu Kinsey ztvárnil stejnojmenného sexuologa… 

4) Království nebeské (2005)

Taktéž v Království nebeském jsme si Neesona příliš neužili – už však začínaly být jasné obrysy Liama Neesona jako budoucího akčního poloboha. Jeho několikaminutový výskyt jako otce hlavního hrdiny však zcela stačil na další posun v kariérním žebříčku moderní modly.

Kingdom_of_Heaven-250049397-large zdroj: tisková zpráva

Jenom málokdo by totiž zvládl vykreslit postavu rytíře, který znásilnil matku hlavní postavy, jako ohromného sympaťáka. Mnoho ohlasů na film ostatně spojovaly povzdechy nad hereckou strnulostí Orlanda Blooma kontrastující s Neesonovým charismatem. 

5) Batman začíná (2005)

V prvním díle reimaginovaného Batmana to byl právě Liam Neeson, kdo dal Netopýřímu muži křídla. Kdo je ostatně víc, než Batman? Jeho trenér přece! To však Liamovi na hypotéku zjevně nestačilo, ve finále se tak z něj vyklubal i hlavní záporák Ra's al Ghul a nebýt Batmanova štěstí a vynalézavosti, Gotham by lehl popelem dávno před Temným rytířem.

batman zdroj: tisková zpráva

Neesonovo obsazení mohlo opět na první pohled působit skoro až nemístně, řádově serióznější herci však byli potřeba pro vymezení se vůči předešlým brakovějším Batmanům. Není ostatně náhodou, že v dalších podpůrných rolích zazářil už zmíněný Morgan Freeman či neméně slovutný Michael Caine. 

6) 96 hodin (2007)

Okamžik pravdy nadešel – navzdory mnoha rokům náznaků a celkového povědomí o Liamově fyzické zdatnosti lámat na plátně vazy s lehkostí gilotiny, 96 hodin definitivně všechny překvapil tím, jak parádně může Liam Neeson působit jako mašina na zabíjení. Na první pohled toho Neeson tolik nepředvedl – rozhodně nedošlo na žádné šílené akční scény, zaujal však tím, jak civilně působil před akcí, v kontrastu s tím, jak nekompromisně a "nasraně" se po vytažení zbraně jal páchat jatka.

Taken zdroj: tisková zpráva

Provedením skoro až archaická gangsterka stála a padala na nekompromisním Neesovi jako agentovi působícím tak trochu jako Jason Bourne v důchodu. Právě tím však vznikl nový prototyp akční postavy, pána v letech, jehož zkušenosti by vydaly na několik filmových řad – po svalovcích 80. let a ironickém strhanci Bruci Willisovi z 90. let tu konečně byl někdo další, komu diváci mohli věřit pořádné motivace i schopnosti. 

7) Mezi vlky (2011) a další...

Stavidla byla protržena a 96 hodin jako moderní kult Liama Neesona definitivně etablovaly do pozice nejzajímavějšího akčního herce současnosti. Dávalo proto jenom smysl ho obsadit i o příběhu muže přežívajícího *mezi vlky* uprostřed aljašské divočiny. Film sám platil za veskrze průměrné dílo – hvězdná moc a herectví Liama Neesona ho ovšem přesto povýšily nad hladiny normálnosti.

thegrey zdroj: tisková zpráva  

Jenom svou samotnou přítomností Liam Neeson zlepšuje řadu vcelku žánrových děl. Vedle pokračování 96 hodin nebo akční lahody Neznámý, a mnoha, mnoha dalších mihnutí (Temný rytíř povstal, Bitevní loď) je jenom příznačné, že jeho styl začali kopírovat i jiní stárnoucí herci, například Mel Gibson v Na hraně temnoty (2010). Děje se tak jak dobře pro nás, tak i pro něj. Minimálně už nebude mít starosti se svou hypotékou.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.