Joaquin Phoenix

23. 1. 2008 - 13:31 | Téma | red

Joaquin Phoenix zdroj: tisková zpráva

Mladá hvězda Hollywoodu navazující na svého bratra Rivera. Mladý talentovaný herec se svými výkony již dokázal minimálně vyrovnat svému staršímu bratru Riveru Phoenixovi, velkému hollywoodskému talentu z přelomu 80

Joaquin Phoenix Mladý talentovaný herec se svými výkony již dokázal minimálně vyrovnat svému staršímu bratru Riveru Phoenixovi, velkému hollywoodskému talentu z přelomu 80. a 90. let, který tragicky zahynul na předávkování drogami. Joaquin začínal jako dětská hvězdička, výrazněji se ale prosadil až v posledních letech. Září především v dramatických partech, jaké měl ve snímcích Gladiátor, Quills – Perem markýze de Sade či Vesnice.

Joaquin Raphael Phoenix se narodil na Portoriku 28. října 1974 v rodině misionářů jako prostřední z pěti dětí. Díky povolání svých rodičů prožil první léta v několika středo- a jihoamerických zemích. Poté, co se rodina vrátila do Spojených států, přičichl k filmovému herectví v průběhu osmdesátých let Joaquin i všichni jeho sourozenci; vedle Rivera, který zazářil například ve filmech Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989) či Mé soukromé Idaho (1991) se výrazněji prosadila také Summer Phoenixová, u nás známá z titulní role v dramatu Esther Kahn. Po několika reklamách účinkoval Joaquin (v jeho dětských úlohách ho v titulcích hledejte pod jménem Leaf Phoenix) i v řádce televizních seriálů: v roce 1982 debutoval sitcomem Seven Brides for Seven Brothers, později se objevil také v sériích Poldové z Hill Street, To je vražda, napsala či Superboy. Brzy získal také své první filmové role. Jeho prvotinou je dobrodružná sci-fi Vesmírný tábor (1986), představil se také v dramatu Rusové (1987) o sovětském námořníkovi, kterého na pobřeží Floridy objeví parta kluků, či v tragikomedii Rona Howarda Rodičovství (1989), v níž Phoenix zazářil po boku Steva Martina.

Joaquin Phoenix ve filmu Znamení V první polovině devadesátých let, kdy se Joaquin Phoenix profesně odmlčel, žil společně s otcem v Mexiku. K herectví se vrátil až v roce 1995, kdy účinkoval ve společenské satiře Guse Van Santa Zemřít pro... v úloze mladíka, který dopomůže hlavní hrdince (Nicole Kidmanová) naplnit její touhu stát se televizní hvězdičkou. Výborným výkonem hned ve své první „dospělé“ roli zaujal filmové publikum a odměnou mu za to byla první hlavní úloha v melodramatu Rande (1997), kronice komplikovaných vztahů dvou maloměstských rodin - bohatých Abbotových a chudých Holtových. Režisér Oliver Stone pak mladého Phoenixe obsadil do svého drsného thrilleru U-Turn (1997) do úlohy násilnického Tuckera. Vedle toho se objevil v naturalisticky pojatém dramatu Poprava vyprávějícím o Američanech, kteří jsou v Malajsii obviněni z pašování drog, a v ústřední roli komedie Není úniku (oba 1998), ani jeden z těchto snímků ale výraznější úspěch neměl.

Joaquin Phoenix ve filmu Gladiátor Prvním z řady hitů, v nichž Joaquin Phoenix přesvědčil o hereckých kvalitách i svém hvězdném potenciálu, byl krimithriller 8 mm, jehož hrdinové pátrají po zmizelé dívce v těch nejšpinavějších lokalitách Los Angeles. Snímek s Nicholasem Cagem jako detektivem a Phoenixem v úloze zaměstnance pornoshopu ale zaujal hlavně zasazením do atraktivního prostředí. Mnohem větší důraz na herecké výkony kladlo drama Quills – Perem markýze de Sade (2000) vyprávějící o osudu slavného spisovatele, umístěného do ústavu pro choromyslné. I když měl Phoenix nepříliš vděčnou úlohu mladého kněze, svým výkonem nezaostal za ostatními protagonisty Geoffreym Rushem, Michaelem Cainem či Kate Winsletovou. V setkávání s hollywoodskými hvězdami pokračoval Phoenix dramatem Temná zákoutí (2000), ve kterém hráli také Mark Wahlberg a Charlize Theronová, a především historickým dramatem Ridleyho Scotta Gladiátor (2000), v němž byl jako krutý císař Commodus soupeřem titulního hrdiny v podání Russella Crowea. Zapomínat pak nelze ani na sci-fi Znamení (2002) M. Nighta Shyamalana, v němž se Phoenix představil po boku Mela Gibsona.

Joaquin Phoenix ve filmu Walk the Line S rostoucí popularitou Joaquina Phoenixe začaly v posledních letech přicházet i nabídky na hlavní role. Dánský režisér Thomas Vinterberg (Rodinná oslava) ho obsadil do neobvyklé (a komerčně nepříliš úspěšné) sci-fi romanci It's All About Love (2003), v níž byla jeho partnerkou Claire Danesová. Ústřední party získal Phoenix také ve dvou snímcích s téměř čistě mužským obsazením, svým vyzněním se však oba tyto filmy liší jako den a noc: hořkou komedii Ukradni co můžeš (2001) z prostředí americké vojenské základny doplnilo ve Phoenixově filmografii drama Okrsek 49 (2004) nepokrytě oslavující americké hasiče a záchranáře. Již druhým pracovním setkáním Phoenixe s režisérem Shyamalanem bylo výjimečné a výborně obsazené drama Vesnice (2004) polemizující s životem v současné západní společnosti. V jednom z největších překvapení filmové sezony, nezávislém válečném snímku Hotel Rwanda (2004) se pak Phoenix představil v menší, ale výrazné úloze novináře Jacka. Další významnou hereckou příležitost mu nabídl režisér James Mangold; v jeho životopisném dramatu Walk the Line (2005) se totiž Phoenix objevil po boku Reese Witherspoonové v úloze legendárního zpěváka country Johnnyho Cashe, za níž získal Zlatý glóbus. Své kvality představil také v krimi Noc patří nám (2008) jako rebelantský Bobby, jenž zamíří k policii, aby pomstil smrt svého otce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Populární Trol Netflixu se dočká pokračování

Populární Trol Netflixu se dočká pokračování

22. 9. 2023 | Novinky | Adam Homola

Netflix dal zelenou pokračování loňské senzace Trol, která je v současnosti rekordmanem v počtu zhlédnutí neanglického filmu na této platformě - za prvních 91 dní nasbírala 103 milionů zhlédnutí.
Percy Jackson si dá na Disney+ reparát už v prosinci

Percy Jackson si dá na Disney+ reparát už v prosinci

22. 9. 2023 | Trailery | Adam Homola

Rick Riordan se pokusí nabídnout věrnější adaptaci svých knih o Percym Jacksonovi v připravovaném seriálu Percy Jackson a Olympané, který vyjde 20. prosince.
Nicolas Cage chystá další divný nezávislý film, podívejte se na trailer

Nicolas Cage chystá další divný nezávislý film, podívejte se na trailer

21. 9. 2023 | Trailery | Adam Homola

Nicolas Cage se pustil do nezávislé kinematografie a v připravovaném komediálním dramatu společnosti A24 Dream Scenario si zkusí zase něco nového.
Loki dorazí dřív, Tom Hiddleston vás ještě mezitím zve za kulisy

Loki dorazí dřív, Tom Hiddleston vás ještě mezitím zve za kulisy

21. 9. 2023 | Trailery | Adam Homola

Disney+ a Marvel posunuly datum premiéry očekávané druhé série seriálu Loki na čtvrtek 5. října, což je posun oproti původně plánovanému začátku 6. října.