Gladiátor: hrdina povstane

28. 1. 2008 - 15:46 | Recenze | red

Gladiátor: hrdina povstane zdroj: tisková zpráva

Ve čtvrtek se do našich kin vřítí germánské hordy. Antičtí césarové a jejich intriky. Taktéž gladiátoři

Ve čtvrtek se do našich kin vřítí germánské hordy. Antičtí césarové a jejich intriky. Taktéž gladiátoři. Nová obchodní politika velkých hollywoodských studií reflektuje význam internetu: filmy začínají být nasazovány po celé Zemi současně. Gladiátor je toho zářným příkladem. V USA 1.května, u nás 18.května. A je na co se těšit! Dvě a půl hodiny VELKÉ zábavy.

Režisér Scott podle mně překonal krizi z posledních let. Ne, že by Gladiátor nějak ukrutně šrouboval napětí, to ne. To si myslím, že Johanka z Arku je rychlejší. Jenže Gladiátor je sevřenější. Scott nijak neexperimentuje s příběhem, prostě vypráví jednoduchý příběh. Vypráví ho ale s přesvědčením, s vírou.

Hrrr na ně!! A jaký, že je to příběh? Podle mne poměrně přitažlivý. Vůdce legií Maximus je zrazen (Russel Crowe) a s vypětím všech sil si sotva zachrání holý život. Je chycen, koupen a nasazen do gladiátorské stáje. Paradox je tedy jasný: člověk, který byl zvyklý zabíjet, zvyklý rvát se za vlast, za něco opravdového, má nyní zabíjet pro potěchu davu. Tahle myšlenka se mi vážně líbí. Maximovi je jeho situace jasná, připadá mu směšná. Je ale hnán pomstou. Na tomhle světě mu už všechno vzali a pomsta je jediným důvodem k životu.

Co ohromí, jsou bitvy a souboje. Zejména úvodní bitva je jasným odkazem k Peckinpahově klasickému úvodu Divoké bandy. Škoda, že Gladiátor systém Bandy nevyužívá i v závěru, ale i tak...

Pikle Přípravy k bitvě. Detaily. Zima a vlhko. Z lesů se ozývají Germáni. Přijíždí vámi vyslaný posel- tělo mínus hlava. Boj bude. Velké celky, panorama bojiště- okraj lesa. Šero. Několik pátravých pohledů. Řev. Germánský, notně jalový první útok. Ticho. Detail zapalovaných šípů. Napínaná tětiva. Ticho. Vystřelované šípy. Bitva. Zpomaleně. Detaily. Náhle přichází zrychlení. Režisér volí neuvěřitelně krátký čas závěrky. Výsledky: prvotní chaos. Rozsekaný obraz (jakoby některá políčka chyběla), ostré linie. Zkuste si na své videokameře nastavit závěrku 1x10000 a uvidíte to. Oproti Bessonovi jsou bitvy daleko američtější- daleko bohatší. Chybí ona hyperrealistická ustrnutí (krkavci v mrtvolách), ale uvidíte bohatší obrazovou strukturu, vyšší rychlost, zběsilejší kameru.

Hudba připomíná Vangelise v Blade Runneru, jenom asi o dvě oktávy níž. Zvolte velké kino s Dolby Digital a nechte si rozbourat uši!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.