Gladiátor (Gladiator) - DVD

28. 1. 2008 - 15:03 | Téma | red

Gladiátor (Gladiator) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Ridley Scott Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Derek Jacobi Region: 2 Délka: 149 min

gladiator_dvd
Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Derek Jacobi
Region: 2
Délka: 149 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina)
Titulky: české, anglické, polské, maďarské, islandské, indické, hebrejské, bulharské, chorvatské, turecké, dánské, švédské, finské, řecké, norské, arabské, holandské

Děj
Vypadá to, že vzorec na úspěch je jednoduchý: obecně atraktivní téma, trochu (rozuměj hodně) sentimentu pro dámy, trochu (rozuměj hodně) akce pro pány, řemeslně zdatného režiséra, pár (rozuměj hodně) milionů dolarů do rozpočtu, a máme tu trhák. Jak ho nazveme je v zásadě jedno - Titanik, Den nezávislosti, Pearl Harbor...? Protentokrát třeba Gladiátor.

Bombastický spektákl režiséra Ridleyho Scotta je čistá hollywoodská chemie. Vykalkulovaná podívaná pro všechny platící diváky. Už úvodní válečná scéna mezi Římany a Germány dává tušit, že se mají oči na co těšit. Po useknutých končetinách, přepůlených trupech a pořádných šplouchancích krve nastupují krouživé nájezdy kamery kolem gladiátora Russella Crowea, jehož pevný odhodlaný pohled by byl tvrdý oříšek i pro sochu rudoarmějce. Krom hrdiny neopomněl originální scénárista obsadit ani další dva vrcholy tradičního trojúhelníku - mimořádnou ženu a zákeřného padoucha. Jako mistr pera se projevil i v dialozích, které za zvuku hudby Hanse Zimmera dostávají ten správný říz. Vlastní příběh pojednává o španělském generálovi římských legií Maximovi, jenž se kvůli zradě císařova syna Commoda, dostává mezi gladiátory. Tam žije jen pro vrcholnou chvíli pomsty v aréně římského Kolosea.

Přes veškeré moje ironizování je třeba uznat, že Gladiátor je dokonale odvedené řemeslo. Byť takové, jaké by odvedl malíř, kdyby měl udělat portrét klienta plastické chirurgie, a přitom si to s ním nechtěl rozházet...

Obraz a zvuk
Nemá význam cokoli popisovat. Super obraz, super zvuk.

Výbava
Vedle skvělé návštěvnosti v kinech se i toto dvojDVD prodává jak housky na krámě. A není divu. Výbava je - co do rozsahu - vynikající. Začněme dokumenty, ty jsou na disku tři. Pětadvacetiminutový film o filmu Making of Gladiator od HBO (což hovoří samo za sebe), padesátiminutový Gladiator Games: Roman Blood Sport o historii gladiátorských her (na úrovni výhodných nákupů obdobně zaměřených videokazet z teleshopingu) a dvacetiminutový Hans Zimmer: Composing Gladiator o vzniku soundtracku. Všechny dokumenty jsou stejně povrchní jako vlastní film, což může být v tomto případě výhoda. Také jsou otitulkované - anglicky, holandsky, německy, italsky, španělsky -, ale bohužel ne česky. Zajímavá je sekce From the Cutting Room Floor, kde najdeme 12 vystřižených scén, opatřených výše zmíněnými titulky a Scottovým komentářem. Komentovaný je samozřejmě i kompletně celý film.

Dále na disku máme kreslené scénáře a náčrty; třeba i některých nerealizovaných scén - včetně jedné skutečně bizarní s nosorožcem. Nechybějí fotografie z natáčení, filmové a televizní upoutávky, produkční poznámky a informace o hercích a tvůrcích. Na konec jsem si nechal asi nejlepší kousek: dětský představitel malého Luciuse si během natáčení psal deník; a vůbec nebyl špatný nápad umístit mu jej na DVD. Řekl bych, že se z něj o Gladiatorovi dozvíte víc, než z přiložených propagačních dokumentů.

Skryté funkce
Vložte do přehrávače druhý disk, zvolte Original storyboards, potom scénu Rhino fight. Až se objeví první obrázek, stiskněte na ovladači <šipku nahoru> a ve scénáři se vám zvýrazní figurka nosorožce. Potvrďte <Select> a dostanete se na místo, kde si můžete jednak přečíst celý scénář souboje a jednak prohlédnout (bohužel jen pětivteřinový) test počítačem rozpohybovaného nosorožce.

Hodnocení

dvd_recenze
Film 3/5 - Pokud vás Gladiátor přiměl chodit zase do kina, připište si do hodnocení dva body.

dvd_recenze
DVD 5/5 - Plné dva disky dělají Universalu čest.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.