Gladiátor (Gladiator) - DVD

28. 1. 2008 - 15:03 | Téma | red

Gladiátor (Gladiator) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Ridley Scott Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Derek Jacobi Region: 2 Délka: 149 min

gladiator_dvd
Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Derek Jacobi
Region: 2
Délka: 149 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina)
Titulky: české, anglické, polské, maďarské, islandské, indické, hebrejské, bulharské, chorvatské, turecké, dánské, švédské, finské, řecké, norské, arabské, holandské

Děj
Vypadá to, že vzorec na úspěch je jednoduchý: obecně atraktivní téma, trochu (rozuměj hodně) sentimentu pro dámy, trochu (rozuměj hodně) akce pro pány, řemeslně zdatného režiséra, pár (rozuměj hodně) milionů dolarů do rozpočtu, a máme tu trhák. Jak ho nazveme je v zásadě jedno - Titanik, Den nezávislosti, Pearl Harbor...? Protentokrát třeba Gladiátor.

Bombastický spektákl režiséra Ridleyho Scotta je čistá hollywoodská chemie. Vykalkulovaná podívaná pro všechny platící diváky. Už úvodní válečná scéna mezi Římany a Germány dává tušit, že se mají oči na co těšit. Po useknutých končetinách, přepůlených trupech a pořádných šplouchancích krve nastupují krouživé nájezdy kamery kolem gladiátora Russella Crowea, jehož pevný odhodlaný pohled by byl tvrdý oříšek i pro sochu rudoarmějce. Krom hrdiny neopomněl originální scénárista obsadit ani další dva vrcholy tradičního trojúhelníku - mimořádnou ženu a zákeřného padoucha. Jako mistr pera se projevil i v dialozích, které za zvuku hudby Hanse Zimmera dostávají ten správný říz. Vlastní příběh pojednává o španělském generálovi římských legií Maximovi, jenž se kvůli zradě císařova syna Commoda, dostává mezi gladiátory. Tam žije jen pro vrcholnou chvíli pomsty v aréně římského Kolosea.

Přes veškeré moje ironizování je třeba uznat, že Gladiátor je dokonale odvedené řemeslo. Byť takové, jaké by odvedl malíř, kdyby měl udělat portrét klienta plastické chirurgie, a přitom si to s ním nechtěl rozházet...

Obraz a zvuk
Nemá význam cokoli popisovat. Super obraz, super zvuk.

Výbava
Vedle skvělé návštěvnosti v kinech se i toto dvojDVD prodává jak housky na krámě. A není divu. Výbava je - co do rozsahu - vynikající. Začněme dokumenty, ty jsou na disku tři. Pětadvacetiminutový film o filmu Making of Gladiator od HBO (což hovoří samo za sebe), padesátiminutový Gladiator Games: Roman Blood Sport o historii gladiátorských her (na úrovni výhodných nákupů obdobně zaměřených videokazet z teleshopingu) a dvacetiminutový Hans Zimmer: Composing Gladiator o vzniku soundtracku. Všechny dokumenty jsou stejně povrchní jako vlastní film, což může být v tomto případě výhoda. Také jsou otitulkované - anglicky, holandsky, německy, italsky, španělsky -, ale bohužel ne česky. Zajímavá je sekce From the Cutting Room Floor, kde najdeme 12 vystřižených scén, opatřených výše zmíněnými titulky a Scottovým komentářem. Komentovaný je samozřejmě i kompletně celý film.

Dále na disku máme kreslené scénáře a náčrty; třeba i některých nerealizovaných scén - včetně jedné skutečně bizarní s nosorožcem. Nechybějí fotografie z natáčení, filmové a televizní upoutávky, produkční poznámky a informace o hercích a tvůrcích. Na konec jsem si nechal asi nejlepší kousek: dětský představitel malého Luciuse si během natáčení psal deník; a vůbec nebyl špatný nápad umístit mu jej na DVD. Řekl bych, že se z něj o Gladiatorovi dozvíte víc, než z přiložených propagačních dokumentů.

Skryté funkce
Vložte do přehrávače druhý disk, zvolte Original storyboards, potom scénu Rhino fight. Až se objeví první obrázek, stiskněte na ovladači <šipku nahoru> a ve scénáři se vám zvýrazní figurka nosorožce. Potvrďte <Select> a dostanete se na místo, kde si můžete jednak přečíst celý scénář souboje a jednak prohlédnout (bohužel jen pětivteřinový) test počítačem rozpohybovaného nosorožce.

Hodnocení

dvd_recenze
Film 3/5 - Pokud vás Gladiátor přiměl chodit zase do kina, připište si do hodnocení dva body.

dvd_recenze
DVD 5/5 - Plné dva disky dělají Universalu čest.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.