Interstellar - recenze nejočekávanějšího sci-fi filmu letošního roku

6. 11. 2014 - 22:00 | Recenze | Vojtěch Karlík

Interstellar - recenze nejočekávanějšího sci-fi filmu letošního roku zdroj: tisková zpráva

Nový film Christophera Nolana Interstellar je po delší době žánrově čistým sci-fi, což je něco, co se v dnešní době příliš nenosí. Proč? Je to drahé a divácky riskantní. Snímek sám o sobě však obsahuje takové množství nelogických a nedovysvětlených věcí, že jsem prvních dvacet rázných kroků z kina učinil naštvaně, abych pak blahosklonně uznal, že jsem vlastně velmi spokojeným divákem.

Úvodní berličku s odchodem, nespokojeností a následným procitnutím, jsem si nemohl nechat ujít a vlastně jsem jí zcela úmyslně dal hezky na začátek. Interstellar vnímavému divákovi přinese neuvěřitelně duchaplný zážitek v podobě zajímavého příběhu, úžasné vizuální podívané a samozřejmě nabídne i dost míst k přemýšlení. Současně Nolan dokáže bavit a hlavně zabavit a odvádět pozornost směry, kam nás chce zavést jen tak, pro svoje pobavení. Zní to možná zmateně, ale je to tak.

zdroj: YouTube.com

Po třech hodinách sledování filmu Interstellar jsem si začal dokonce říkat, že Nolan sám se nad některými naprostými nelogičnostmi filmu baví na úkor diváka, kterého nechává z legrace tápat. Moje rada na začátek filmu Interstellar tedy zní: Neberte jej příliš vážně.

Děj nás zavede do budoucnosti, kdy je lidstvo postaveno před holý fakt, že jeho dny jsou sečteny. Choroboplodné infekce a brutální výkyvy počasí dělají ze Země neobyvatelnou planetu, které hrozí kromě klasických pandemií všeho druhu navíc ještě hladomor.

interstellar zdroj: tisková zpráva

Cooper (Matthew McConaughey) je bývalým pilotem, který je teď zemědělcem a opravdu strašně připomíná Mela Gibsona ve filmu Znamení. Je to jen takový náznak podobenství, protože Cooper je samozřejmě vyzván k tomu, aby se vrátil ke své původní práci a odletěl kamsi do vesmíru najít nové místo k životu. Gibson se jen schovával v kůlně.

Celý vtip i záhada tohoto filmu je skryta v cestování časem, který sám o sobě opět nabízí celou škálu dokonalých dějových lopingů, ale současně s nimi průměrně vnímavý divák odkopává nedostatky a totální lapsy celého filmu. A opět - nelze více vyzradit. 

interstellar zdroj: tisková zpráva

Interstellar je příběhem o hledání nového místa k životu, o cestování časem, o vesmíru i lidství, je to velmi solidní dílo a nechci říkat, že je i "řemeslně dokonalé", protože tím si akorát většinou dělám alibi pro finální popravu. Interstellar je opravdu poctivé sci-fi, které v divákovi bude vyvolávat mnoho otázek, z nichž ta nejvýše postavená bude znít: Co tím chtěl Nolan naznačit? 

Moje další rada tedy zní, nepřeceňujte toho chlápka, co umí natočit poutavý film nad dvě hodiny a ještě nás dokáže bavit vtipy. Interstellar je čistokrevnou poctivou zábavou a to vůbec není málo. Matthew McConaughey je v roli kosmonauta fascinující. Je srdečně velmi jímavé sledovat jeho vztah k dětem, které mezitím stárnou. A je příjemné se občas podívat na Anne Hathaway, které to sekne a jejíž postava je ve filmu hlavně pro její krásné oči. A to mi nikdo nevymluví. Klišovitě napsaný věděc Brand v podání Michaela Caina je pro Nolana vlastně jen třešinkou na dortu.

Christopher Nolan umí vyprávět příběhy a dokáže napínat a přinášet zajímavé dějové zvraty. Co na tom, že zrovna stojí na hliněných sci-fi nohách? Nevadí, buďme tolerantní a naučme se zase jen bavit nad dobrými filmy.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

4. 3. 2019 | Téma | Václav Rybář

Cestování časem může nejednomu divákovi pěkně zamotat hlavu
Christopher Nolan prý chystá drama z druhé světové války

Christopher Nolan prý chystá drama z druhé světové války

27. 12. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Populární režisér Christopher Nolan, který není zvyklý dělat ve svých filmech kompromisy s producenty a navíc má za sebou celou řadu úspěšných děl, se znovu chystá na natáčení. Podle zvěstí z Hollywoodu to nebude žádné sci-fi, ale válečný film.
Christopher Nolan po Interstellaru chystá s Warnery další film

Christopher Nolan po Interstellaru chystá s Warnery další film

9. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Od chvíle, kdy se kinosály prohnalo sci-fi Interstellar režiséra Christophera Nolana, média i fanoušci spekulují logicky nad tím, jaký další snímek populární tvůrce natočí. Nyní začíná být trochu jasno. Opět půjde o spolupráci se studiem Warner Bros.
Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

23. 2. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Nejslavnější filmové ceny roku jsou za námi, podívejte se proto na přehled vítězů včetně pravděpodobného vysvětlení příčin jejich úspěchů. Ačkoliv totiž na poli nejvýznamnějších cen všechny válcoval Birdman, nakonec ho v počtu sošek spolehlivě dohnal rozverný Grandhotel Budapešť. Cenu za zahraniční film si připsala i polská Ida, naopak u animáků byla akademie letos mnohem konzervativnější. 
Top 10 nejpopulárnějších trailerů roku 2014

Top 10 nejpopulárnějších trailerů roku 2014

28. 12. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec roku je zejména v médiích přehlídkou všelijakých žebříčků a Top 10 čehokoliv. Americký filmový portál The Hollywood Reporter zveřejnil docela zajímavý přehled nejsledovanějších trailerů v roce 2014. Většinu filmových novinek lze v přehledu celkem snadno uhádnout. Na druhou stranu některá umístění překvapují. Hned na první místo se probojovala ukázka s chystaného snímku 50 odstínů šedi. No napadlo by vás to? 
Filmovým premiérám týdne vévodí Nolanův Interstellar

Filmovým premiérám týdne vévodí Nolanův Interstellar

5. 11. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Vůbec nechceme zatracovat ostatní snímky, které tento týden dorazí do kin, ale pravdou je, že o novém díle Christophera Nolana se mluví už hodně dlouho. První ohlasy jsou sice rozpačité, ale kdy nejsou... V následujícím přehledu vám nabízíme stručný přehled zajímavých novinek.
Říjnové herečky - pět neokoukaných tváří krásných žen

Říjnové herečky - pět neokoukaných tváří krásných žen

3. 11. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

V předposledním měsíci tohoto roku se sice ukážou i krásky jako Jennifer Lawrence (Hunger Games: Síla vzdoru, 1. část) nebo Jennifer Aniston (Šéfové na zabití 2), my se však tentokrát sousetředíme na relativně méně známá jména. Nikdy totiž nevíte, kdy poslední dvě v seznamu dojdou osudu prvních dvou...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.