Hunger Games se blíží! Nabízíme slavnou sérii pod drobnohledem

13. 11. 2014 - 21:45 | Téma | Ladislav Loukota

Hunger Games se blíží! Nabízíme slavnou sérii pod drobnohledem zdroj: tisková zpráva

I když po své premiéře první díl Hunger Games na mnohé působil jako variace na upírské Stmívání, s druhým a nyní i třetím dílem se ze série stává veskrze zajímavé dílo i pro diváky libující si v náročnější látce. Jádrem posledních filmů, včetně Hunger Games: Síla vzdoru, 1. část, která startuje 20. listopadu, totiž již není neustálé bojování v aréně, nýbrž revoluce proti totalitnímu zřízení fiktivního státu Panem. Leccos o směřování Hunger Games však (bez spoilerů!) naznačí už inspirací filmového stylu i literární předlohy. 

Ačkoliv je zápletka Hunger Games často připodobňována k japonské sérii Battle Royale, která sama o sobě dekonstruuje vztahy školou povinných teenagerů skrze jejich boj na život a na smrt, Suzanne Collins sama přiznala spíše koukání do lidské historie než opisování od druhých tvůrců. Battle Royale ostatně není prvním ani posledním dílem, v němž se dospívající cháska vzájemně likviduje.

zdroj: Forum Film CZ & SK

Jaká bude Síla vzdoru? Dozvíme se až příští týden.

Hlavním zdrojem pro ní byl prý mix řecké mytologie a římského imperátorství. Collins byla v dětství fanatičkou do řeckých mýtů, především jí padl do oka ten o rekovi Théseovi a ničemném Minotaurovi. Líté bestii musely Athény vlivem prohrané války každý rok posílat sedm dívek a sedm chlapců. Jedním z nich byl právě i Théseus, který si oběť vybral dobrovolně, aby mohl monstrum zabít. Odhalit souvislost s prvním dílem Hunger Games nebude těžké.

Hunger Games: Aréna smrti - Jennifer Lawrence zdroj: tisková zpráva

Druhou velkou inspirací byly podle Collinsové kulisy římského impéria. To se projevuje dílem jak na stylizaci především prvního filmu (scéna s povozy), tak i názvech (Panem, Kapitol). Gladiátorské příběhy se podle Collins neobejdou bez tří klíčových složek - přítomnosti bezskrupulózního impéria (první), které nutí lidi v aréně bojovat do posledního dechu (druhá), tyto souboje však musejí být masovou veřejností a tudíž diváky vnímány jako populární forma zábavy (třetí).

zdroj: Archiv

Označovat sérii jen hanlivým označením teenagerská zábava prostě nelze.

Východní přísliby

Konečnou syntézou však bylo něco daleko povrchnějšího - sledování televize. Collins se prý myšlenky spojily v dílo v okamžiku, kdy přepínala televizní kanály a přešla z jednoho ukazujícího reality show k druhému, v němž se promítaly záběry z invaze Iráku. Collins, sama dcerou vojenského důstojníka a historika, v jejich spojení pocítila “cosi nepříjemného”, a embryo pozdější populární série bylo na světě.

Především divákovi ze střední a východní Evropy však nemůže uniknout ani zjevná inspirace filmařů v socialistickém realismu. Krom nabubřele velikášských budov je to nejlépe znát na budovatelském duchu plakátů poutajících na třetí film.

Hunger Games: Aréna smrti - Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth zdroj: tisková zpráva

Americká média mnohdy při snaze kritizovat společnost ironicky používají grafický styl 50. let. Filmovým příkladem za všechny je Gattaca, která se sice odehrává v budoucnosti, ale účesy i oděvy jakoby vypadly z Ameriky roku 1950. V případě Hunger Games však namísto retro barev a účesů západního střihu filmaři sáhli spíše po tónech východního bloku. Donal Sutherland, který ztělesňuje autoritářského prezidenta Snowa, že se ostatně sám inspiroval i v tom, jak jsou vnímáni Lenin a Stalin.

Právě pro své podobné vyhranění se vůči diktatuře mají filmy a knihy s hlavičkou Hunger Games zjevně apel pro řadu lidí, převážně náctiletých žijících v autokratických režimech. Jak se ukázalo letos v létě, někteří protestující proti thajskému vojenskému puči využívali stejného "tříprstého" pozdravu jako hrdinové Hunger Games. Nebylo by to ostatně poprvé, co fikční dílko inspirovalo občanské aktivisty - nebýt filmové adaptace komiksové románu V jako vendeta, dost možná by ani protestanti proti regulacím internetu za své nepřijali masku Guye Fawkese.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Hunger Games: Síla vzdoru - 1. část - recenze dlouho očekávaného hitu

Hunger Games: Síla vzdoru - 1. část - recenze dlouho očekávaného hitu

20. 11. 2014 | Recenze | František Fuka

Především musím upozornit, že nejsem nejvhodnějším recenzentem tohoto filmu, neboť 1) knihy jsem nečetl, 2) předchozí filmy jsem viděl, ale každý jen jednou a už jsem je to značné míry zapomněl. Tudíž tato recenze bude mít značně omezenou praktickou hodnotu. Takže, s tímto vědomím... do toho!
Labyrint: Útěk je zatím poslední dítko generace Stmívání

Labyrint: Útěk je zatím poslední dítko generace Stmívání

18. 9. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jenom pár dnů po Dárci se na nás řítí další pokus o nakopnutí filmové série postavené na knižní předloze, v níž se zároveň mísí cílení na mladší diváky a sci-fi prvky. Labyrint: Útěk možná protřelé diváky nepřekvapí, jim však ani není určen. Jak si zatím deriváty Stmívání vedou, a kdy jim bude konec? Odpovědi vás možná překvapí. 
Vesnice z úspěšného filmu Hunger Games jde do dražby

Vesnice z úspěšného filmu Hunger Games jde do dražby

22. 5. 2012 | Téma | red

Kdokoli, kdo by chtěl žít jako v úspěšném americkém filmu Hunger Games, má nyní šanci. Město v Severní Karolíně, které se stalo Distriktem 12 v kasovním trháku, půjde v červnu do dražby s cenou 1,2 milionu dolarů, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dražební síň Profiles in Hollywood.
Hunger Games stále kralují v severoamerických kinech

Hunger Games stále kralují v severoamerických kinech

2. 4. 2012 | Téma | red

Filmová dystopie Hunger Games natočená podle populárního románu pro mládež již druhý víkend po sobě kraluje v severoamerických kinech. Tento víkend snímek podle odhadu studií utržil 61,1 milionu dolarů (1,1 miliardy korun) a nechal za sebou na druhém místě debutující Hněv Titánů.
Film Hunger Games láme rekordy, za víkend utržil 155 mil. USD

Film Hunger Games láme rekordy, za víkend utržil 155 mil. USD

26. 3. 2012 | Téma | red

Film Hunger Games, který je natočený podle populárního románu pro mládež, jenž v češtině vyšel pod názvem Aréna smrti, láme v zámořských kinech rekordy. Během uplynulého víkendu utržil celkem 155 milionů dolarů (téměř 2,9 miliardy korun). Jde vůbec o nejúspěšnější jarní filmovou premiéru všech dob, informoval server amerického deníku The New York Times.
Hunger Games

Hunger Games

19. 3. 2012 | Téma | red

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Na Hunger Games se diváci těší víc než na další díl Twilight ságy

Na Hunger Games se diváci těší víc než na další díl Twilight ságy

2. 1. 2012 | Téma | red

Vědeckofantastický film Hunger Games: Aréna smrti je údajně nejočekávanějším filmem začínajícího roku. Vyplývá to z průzkumu serveru Nextmovie.com, který provozuje hudební televize MTV. Na příběh o zvrácené televizní reality show, v níž dívky a chlapci nedobrovolně bojují o život, se těší víc diváků než na další pokračování upírské Twilight ságy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.