Hunger Games: Síla vzdoru - 1. část - recenze dlouho očekávaného hitu

20. 11. 2014 - 23:00 | Recenze | František Fuka

Hunger Games: Síla vzdoru - 1. část - recenze dlouho očekávaného hitu zdroj: tisková zpráva

Především musím upozornit, že nejsem nejvhodnějším recenzentem tohoto filmu, neboť 1) knihy jsem nečetl, 2) předchozí filmy jsem viděl, ale každý jen jednou a už jsem je to značné míry zapomněl. Tudíž tato recenze bude mít značně omezenou praktickou hodnotu. Takže, s tímto vědomím... do toho!

Katniss už se neprohání v aréně a nezabíjí divná zvířata, ale stane se hlásnou troubou odboje (doslova podzemního odboje). Má v pirátském vysílání vyburcovat celý Panem, aby se vzbouřil proti Kapitolu (a Donaldu Sutherlandovi). Její milý Peeta je mezitím brainwashován v Kapitolu a vysílá propagandu proti rebelům.

Katniss si dá podmínku, že rebelům pomůže pouze pokud Peetu osvobodí, o což se rebelové nakonec pokusí. A to je asi tak všechno...

Je s podivem, jak málo se toho ve filmu stane, a přesto se filmařům nějak podařilo natáhnout to na 100 minut, aniž by to působilo ÚPLNĚ idiotsky (jde o zfilmovanou polovinu třetí knihy). Jistě je to tím, že Francis Lawrence je slušný režisér, James Newton Howard dokáže složit epickou hudbu, atd...

zdroj: Forum Film CZ & SK

Také je nutno ocenit, že někteří herci (Philip Seymour Hoffman, Donald Sutherland, Stanley Tucci, občas Woody Harrelson a Julianne Mooreová) se téměř nadlidsky snaží, aby jejich scény byly aspoň něčím zábavné - i když je to marný boj, protože jim debilní zápletka nedává moc prostoru předvádět cokoliv zajímavého.

Katniss na mě působila jako dost nesympatický rozmazlený fracek, který každou půlhodinu chce něco opačného, čemuž se všichni kolem musejí chtě nechtě přizpůsobit, protože ona je "the chosen one".

Hunger Part1 zdroj: tisková zpráva

Všechny postavy se ovšem celý film chovají jako debilové. Netuším, jestli je to špatnou adaptací knihy, nebo tím, že si špatně pamatuji předchozí díly, nebo to prostě autorka knih tak debilně napsala. Netuším. Ale ve filmu je tuna strašlivých hovadin, jako:

Na mém přežití závisí osud milionů lidí, proto při leteckém bombardování vylezu z úkrytu. Dvakrát. Jednou kvůli dětem v nemocnici, podruhé kvůli zaběhlému kocourkovi.
Jsem hlasem rebelů, mám sjednotit celý národ, a při videohovoru se zlým prezidentem mu řeknu, že je mi celá kauza vzbouřenců úplně u prdele a dělám to jenom kvůli svému milému, kterého chci zachránit.
Můžeme vytvořit počítačovou grafikou realistické lidské postavy, ale abychom natočili propagandistické video s naší slavnou Katniss, musíme ji poslat do válečné zóny a doufat, že se tam bude chovat dostatečně dojatě, protože jako herečka stojí za prd (Katniss, ne Jennifer Lawrenceová).
Jsem zlý prezident, dozvím se o tom, že hodní povstalci infiltrovali mou budovu, odvysílám povstalcům vzkaz, že vím o tom, že infiltrovali mou budovu, a pak ty infiltrátory nechám v klidu odejít, aby povstalci nevěděli, že vím, o tom, že infiltrovali mou budovu.
Jsem zlý prezident, udělám svému poradci přednášku o tom, proč nehodlám používat ve svých projevech slovo "rebel" a o 30 minut později ho zcela neironicky v projevu použiju.
Úplně nejlepší strategie boje proti pořádkovým jednotkám se samopaly je vylézt na vysoké stromy a pak odpalovat výbušniny pod těmi stromy (na kterých sedím).
Rakety povstalců jsou bezmocné proti armádním vznášedlům, ale titíž povstalci mají výbušné šípy (do normálního luku), které tatáž vznášedla likvidují jednou ranou.
A tak podobně. A je mi úplně jedno, jestli mi hodláte vysvětlovat, že to v rámci knih dává dokonalý smysl (viz první odstavec).

Hunger Part1 zdroj: tisková zpráva

Ještě nejvděčnějším motivem je podzápletka o tom, že je Katniss tlačena do propagandy a neumí v tom chodit. Ta je aspoň mírně vtipná (záměrně). U mnoha jiných podzápletek jsem ale neměl tušení, jestli má jít o mírnou satiru, nebo jestli je autorka tak naivní. Z filmu jsem si odnesl především závěr "Každý sociální problém se dá vyřešit pomocí trochy terorismu", což pravděpodobně nebyl záměr tvůrců.

Po téhle vší kritice vás možná překvapí, že filmu dávám celých 50 procent. Je to tím, že jde o víceméně nezávadné dílko, balancující se na podivné hranici mezi televizní inscenací a hollywoodským velkofilmem. Trochu jako sovětské a německé sci-fi filmy, na které jsem chodil do kina před 30 lety a vlastně se mi tehdy docela líbily...

Hodnocení: 50 %

Zdroje: FFFILM

ČLÁNKY O FILMU

Hunger Games se blíží! Nabízíme slavnou sérii pod drobnohledem

Hunger Games se blíží! Nabízíme slavnou sérii pod drobnohledem

13. 11. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

I když po své premiéře první díl Hunger Games na mnohé působil jako variace na upírské Stmívání, s druhým a nyní i třetím dílem se ze série stává veskrze zajímavé dílo i pro diváky libující si v náročnější látce. Jádrem posledních filmů, včetně Hunger Games: Síla vzdoru, 1. část, která startuje 20. listopadu, totiž již není neustálé bojování v aréně, nýbrž revoluce proti totalitnímu zřízení fiktivního státu Panem. Leccos o směřování Hunger Games však (bez spoilerů!) naznačí už inspirací filmového stylu i literární předlohy. 
Labyrint: Útěk je zatím poslední dítko generace Stmívání

Labyrint: Útěk je zatím poslední dítko generace Stmívání

18. 9. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jenom pár dnů po Dárci se na nás řítí další pokus o nakopnutí filmové série postavené na knižní předloze, v níž se zároveň mísí cílení na mladší diváky a sci-fi prvky. Labyrint: Útěk možná protřelé diváky nepřekvapí, jim však ani není určen. Jak si zatím deriváty Stmívání vedou, a kdy jim bude konec? Odpovědi vás možná překvapí. 
Vesnice z úspěšného filmu Hunger Games jde do dražby

Vesnice z úspěšného filmu Hunger Games jde do dražby

22. 5. 2012 | Téma | red

Kdokoli, kdo by chtěl žít jako v úspěšném americkém filmu Hunger Games, má nyní šanci. Město v Severní Karolíně, které se stalo Distriktem 12 v kasovním trháku, půjde v červnu do dražby s cenou 1,2 milionu dolarů, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dražební síň Profiles in Hollywood.
Hunger Games stále kralují v severoamerických kinech

Hunger Games stále kralují v severoamerických kinech

2. 4. 2012 | Téma | red

Filmová dystopie Hunger Games natočená podle populárního románu pro mládež již druhý víkend po sobě kraluje v severoamerických kinech. Tento víkend snímek podle odhadu studií utržil 61,1 milionu dolarů (1,1 miliardy korun) a nechal za sebou na druhém místě debutující Hněv Titánů.
Film Hunger Games láme rekordy, za víkend utržil 155 mil. USD

Film Hunger Games láme rekordy, za víkend utržil 155 mil. USD

26. 3. 2012 | Téma | red

Film Hunger Games, který je natočený podle populárního románu pro mládež, jenž v češtině vyšel pod názvem Aréna smrti, láme v zámořských kinech rekordy. Během uplynulého víkendu utržil celkem 155 milionů dolarů (téměř 2,9 miliardy korun). Jde vůbec o nejúspěšnější jarní filmovou premiéru všech dob, informoval server amerického deníku The New York Times.
Hunger Games

Hunger Games

19. 3. 2012 | Téma | red

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Na Hunger Games se diváci těší víc než na další díl Twilight ságy

Na Hunger Games se diváci těší víc než na další díl Twilight ságy

2. 1. 2012 | Téma | red

Vědeckofantastický film Hunger Games: Aréna smrti je údajně nejočekávanějším filmem začínajícího roku. Vyplývá to z průzkumu serveru Nextmovie.com, který provozuje hudební televize MTV. Na příběh o zvrácené televizní reality show, v níž dívky a chlapci nedobrovolně bojují o život, se těší víc diváků než na další pokračování upírské Twilight ságy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.