Do více než osmdesáti sálů se od čtvrtka rozletí Cameronův Avatar

15. 12. 2009 - 17:30 | Téma | red

Do více než osmdesáti sálů se od čtvrtka rozletí Cameronův Avatar zdroj: tisková zpráva

Do více než osmdesáti kinosálů v Česku se od 17. prosince rozletí snímek amerického režiséra Jamese Camerona nazvaný Avatar. Takzvané 3D verze dlouho očekávaného projektu, vytvořeného z větší části na počítačích, se budou promítat ve čtyřech desítkách digitálních kin, speciální kopii uvede jediné české kino IMAX na pražské Floře.

"Běžných kopií je třicet, z nich pět otitulkovaných, ovšem v některých multikinech bude obraz přenášen do více sálů," řekl ČTK po dnešní projekci Petr Slavík z distribuční společnosti Bontonfilm. Upozornil, že první nedočkavci mohou Avatar vidět už pět minut po půlnoci ze středy na čtvrtek. Světovou premiéru měl snímek 11. prosince v Londýně.

Filmař, který naposled uvedl před 12 lety na plátna oscarový velkofilm Titanic, tvrdí, že na tento projekt musel čekat, až pokročí techn Obrázek zdroj: tisková zpráva ologie. Příběh se odehrává na planetě Pandora, kam se pozemští žoldáci vydali, aby získali nerost potřebný jako zdroj energie. Nevadí jim, že zničí civilizaci původních obyvatel - v souladu s přírodou žijících členů národa Na'vi. Program Avatar geneticky modifikuje lidi a umožní jim stát se součástí těl vytvořených v jeho rámci. Hlavní hrdinové v podání Sama  Worthingtona a Sigourney Weaverové přijmou podobu domorodců - třímetrových štíhlých bytostí s modře světélkující kůží, zvířecíma pohybujícíma se ušima a ohonem. Mluví zvláštním jazykem, kterým zní Čechům seversky. Vznikl však prý z polynéských, afrických a indiánských jazyků.

"Chtěl jsem udělat něco, co by se mi kdysi líbilo jako dítěti," ospravedlnil Cameron svůj nápad ve stylu věčného boje dobra se zlem, který v mnoha ohledech připomíná známé romány Karla Maye. Na plátně vytvořil ohromující svět plný přírodních útvarů se svítící flórou, stromy vysokými jako mrakodrapy, prehistorickými predátory i vznášejícími se skalami.

Dobrodružný snímek s ekologickými prvky, který bez dvaceti minut trvá tři hodiny, obsahuje romantické scény, když se hlavní hrdina zamiluje do místní divošky-princezny, i velkolepé akční bitvy. To když se odmítne podřídit plánům na kolonizaci a rozhodne se, že domorodcům pomůže.

Zejména závěrečný boj se nedá srovnat s ničím, co dosud Cameron vytvořil. Hlavní hrdina na plátně působí jako Rambo, Vinnetou i agent 007 James Bond současně. Z akrobatických animovaných kousků ale vždy vyjde nezraněn, zlo je po zásluze potrestáno a po zuby vyzbrojení kolonizátoři se pod dohledem domorodých lučištníků potupně vracejí domů.

"Takhle se rozhánějí švábi," pronese hlavní padouch, když se svou flotilou v čele s bitevním obrovským vrtulníkem přeplněným výbušninami stane proti domorodcům ozbrojeným jen lukem a šípy. "Ta akce musí vodsejpat - na oběd chci už bejt doma. Dáme jim to sežrat," zní jeho další hláška. Diváci však už vědí, že má bitvu prohr Obrázek zdroj: tisková zpráva anou.

Pohyby herců a jejich výrazy byly elektronicky snímány a převedeny do počítače. Celé to údajně stálo až půl miliardy dolarů, ovšem producenti přesnou sumu neoznámili. Příprava a natáčení trvaly téměř pět let, točilo se i na Havaji, Novém Zélandu, ale hlavně v ateliérech před trikovým pozadím a na počítačích.

Cameron použil stejnou techniku jako Peter Jackson v trilogii Pán prstenů a King Kongovi. Všechny akce Na'vi a avatarů tak nejprve odehráli živí herci, jejichž pohyby se přenesly do animované části. Například orientálně vyhlížející herečka Zoë Saldanaová se na plátně objeví jen jako počítačově vytvořená domorodá princezna.

ČLÁNKY O FILMU

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

8. 2. 2019 | Téma | Václav Rybář

Je Andy Serkis pořád králem motion capture celebrit? A kdy konečně tahle kategorie bude soupeřit o vlastního Oscara?
Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

4. 4. 2017 | Novinky | Adam Homola

Režisér James Cameron se nechal slyšet, že plánovaná premiéra v prosinci příštího roku pro Avatar 2 neplatí. Už několikrát posunutý termín se opět pošoupnul, tentokrát „na neurčito“, což by mohlo znamenat prosinec 2019, ale klidně i prosinec 2020, nebo jakékoliv pozdější datum. Nicméně i přes další nemilý odklad jsme dostali potvrzení, že natáčet se skutečně začne ještě letos na podzim.
Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

2. 2. 2017 | Novinky | Adam Homola

Nekonečné přípravy jsou u konce. Avatar 2 a společně s ním i 3, 4, a 5 se začnou natáčet už brzy - herci půjdou na plac v srpnu letošního roku. Tehdy bude po place běhat Sam Worthington jako Jake Sully, Zoe Saldana jako Neytiri, Stephen Lang jako Miles Quaritch a další.
Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

29. 12. 2016 | Novinky | Adam Homola

Avatar 2 (a taky oznámený 3 a 4) bude v kinech kdo ví kdy, ale jednou se ho jistě dočkáme. Na to jednička vydělala příliš mnoho peněz, aby se pokračování či restartu nikdy nedočkala. Mnohem dřív, než si zajdete do kina na dvojku, si ale můžete zajít na Pandoru.
Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

17. 1. 2012 | Téma | red

Premiéra pokračování filmu Avatar se odsouvá až na rok 2016. Sdělil to podle britského serveru The Huffington Post producent Jon Landau.
Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

28. 10. 2010 | Téma | red

Americký režisér James Cameron se chystá natočit dvě pokračování svého filmového trháku Avatar. Produkční práce na obou filmech by měly začít koncem příštího roku a první pokračování Avatara by se v kinech mělo objevit v prosinci 2014. Dnes to podle agentury AP oznámili zástupci studia 20th Century Fox, které distribuovalo původní film.
Na DVD a  Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

Na DVD a Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

8. 10. 2010 | Téma | red

Fanoušci velkofilmu Avatar režiséra Jamese Camerona se mohou těšit na třídiskovou verzi snímku, která vyjde na DVD a Blu-ray. Nabídne divákům mnohem více zážitků díky osmi hodinám dosud nespatřených materiálů. "Umožní všem prožít podrobný průzkum tajemného světa planety Pandora," řekl ČTK Petr Slavík ze společnosti Bontonfilm. V českých obchodech novou edici Avatara naleznou fanoušci od 16. listopadu za doporučenou cenu 999 korun, dodal.
Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

14. 9. 2010 | Téma | red

Hollywoodský režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubších hlubin oceánu v rámci příprav na natáčení druhého dílu jeho filmového trháku Avatar. Jak napsal australský tisk, Cameron najal australské inženýry, aby mu postavili hlubokomořskou ponorku, která by byla schopná dostat se na dno Mariánského příkopu do hloubky téměř 11 kilometrů - protože dej druhého dílu se má odehrávat v neklidných vodách mimozemského měsíce Pandora.
Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

3. 9. 2010 | Téma | red

Režisér James Cameron má v úmyslu natočit další dvě pokračování spektakulárního vědeckofantastického filmu Avatar. Šestapadesátiletý kanadský rodák to řekl ve středečním rozhovoru pro francouzský list Le Figaro.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.