Cameronův Avatar útočí na smysly a emoce

14. 12. 2009 - 13:55 | Téma | red

Cameronův Avatar útočí na smysly a emoce zdroj: tisková zpráva

James Cameron si od slavného Titaniku dal s dalším hraným filmem načas. Výsledek dvanáctiletého čekání - ambiciózní, z velké části animovaná sci-fi Avatar - ale rozhodně nezapadne a ani největší kritici jí nemohou upřít, že jeden z nejdražších filmů v historii je působivým atakem na smysly a emoce.

Cameron napsal Avatar již v roce 1995, ale deset let čekal, až bude k dispozici technologie, která mu umožní film natočit. I tak mu ale příprava a natáčení trvaly čtyři a půl roku. Avatar půjde do kin ve většině zemí, včetně ČR, 17. prosince.

Příběh se odehrává v roce 2154 na planetě Pandora obývané humanoidními tvory, kteří se nazývají Na'vi. Lidé se snaží planetu dobýt, protože na Zemi vyčerpali zásoby energie a na Pandoře je její mocný zdroj, hornina, kterou Cameron nazval přímočaře Unobtainium (zhruba 'nedosažitelno'). Obrázek zdroj: tisková zpráva

Atmosféra na Pandoře je ale pro lidi nedýchatelná, a tak geneticky vytvořili avatary (podle sanskrtského avatár, vtělení), kteří jsou stejní jako Na'vi. Jejich prostřednictvím se snaží domorodce blíž poznat a přimět k ústupu.

Hlavním hrdinou je bývalý voják Jake Sully ochrnutý na obě nohy (hraje ho Australan Sam Worthington), který ale může ovládat ve svém avataru celé tělo a pronikne mezi domorodce. Princip zde trochu připomíná Matrix, když hrdina leží v jakémsi spánku ve speciálním lůžku a žije ve svém avataru.

Jake se podle očekávání zamiluje do krásné domorodky Neytiri, přejde na druhou stranu a začne pomáhat Na'vi, kteří žijí v souladu s přírodou a na rozdíl od podobných situací v pozemské historii se s jeho pomocí úspěšně brání.

Největší devizou filmu není děj, ale uměle vytvořený svět Pandory, ráj, při jehož vytváření se Cameron zjevně inspiroval mořskými hlubinami (od Titaniku ostatně natáčel jen podmořské dokumenty). Tento nový svět obývají přes tři metry vysocí, štíhlí modří Na'vi, kteří mají zvířecí uši a ocas a kupodivu nepůsobí směšně.

Mluví zvláštním jazykem, který Cameron připravil s lingvistou Paulem Frommerem z Jihokalifornské univerzity v Los Angeles. "Chtěl jsem, aby jejich řeč byla melodická, hladká, aby zněla cize, ale aby ji herci mohli vyslovit," řekl režisér. Podle něj jsou v něm zvuky z polynéských, afrických i indiánských jazyků.

Avatar je kombinací tradičního filmu a animace, která zanechá v divácích zřejmě největší dojem. Největší část 161 minut trvajícího filmu, se také odehrává v umělém, počítačem vytvořeném světě Pandory.

Cameron použil stejnou techniku jako Peter Jackson v trilogii Pán prstenů a King Kongovi. Všechny akce Na'vi a avatarů (jedním je i Sigourne Obrázek zdroj: tisková zpráva y Weaverová v úloze vědkyně) tak nejprve odehráli živí herci, jejichž pohyby se pak přenesly do animované části filmu. Cameron dal ale navíc hercům na hlavu přilbu s nástavcem s kamerou, která snímala pohyby obličejových svalů a především očí. Zoë Saldanaová se tak ve filmu vůbec neobjeví v "lidské" podobě, ale jen jako počítačová Neytiri.

Obrazovou působivost má umocňovat technologie 3D použitá u části kopií. Kromě několika okamžiků ale nemá trojrozměrná varianta velký smysl a film výborně funguje i ve dvourozměrném provedení. Cameron také po londýnské premiéře potvrdil, že 3D je "přidanou hodnotou", ale film na ní nestojí. "Je to pořád kino. Jde spíše o možnost výběru, asi jako když se díváte na velkou HD televizi," řekl.

Studio 20th Century Fox uvalilo na recenze Avataru po jeho čtvrteční premiéře embargo až do pondělí. Britské listy je ale promptně porušily - možná i proto, že film vesměs chválí. Líbil se recenzentům The Times, The Daily Telegraph i London Evening Standard.

"Je to příliš dlouhé, scénář občas balancuje na hraně naivity, ale srdce filmu je pevně na správném místě," napsal kritik pravicového The Daily Telegraph. "Jděte na něj do největšího a nejhlučnějšího kina, zapomeňte na jeho nedostatky a užijte si to."

Českým kritikům se zřejmě nebude líbit politická korektnost filmu. Otevřeně se v něm ozývají ekologická témata, paralely s dobýváním obou Amerik v 16. a 17. století (Na'vi mají řadu indiánských rekvizit) i třeba s nedávnou iráckou válkou, když se v něm mluví o "preventivním úderu" a o tom, že "proti teroru je třeba bojovat terorem".

Cameron všechny tyto vlivy uznává. "Lidská rasa má dlouhou historii psanou krví...Je to ten pocit - jsme tady, jsme velcí, máme zbraně, technologii a tak máme na všechno na této planetě právo," řekl Cameron.

Současně ale zdůraznil, že chtěl především, aby na diváky působil film emotivně. "Je to opak Nepříjemné pravdy, která přináší informace. Já chci, aby se film diváků dotkl vnitřně," řekl Cameron v souvislosti s oscarovým dokumentem o globálním oteplováním.

Ale Avatar je především filmový byznys. Titanic dostal 1 Obrázek zdroj: tisková zpráva 1 Oscarů a po celém světě vydělal 1,8 miliardy dolarů. Tvůrci i hollywoodská studia proto s napětím čekají, jak si Avatar povede. Podle dosavadních informací stál podstatně víc než 230 milionů dolarů, tedy oficiální rozpočet filmu.

A Cameron přiznává, že v případě úspěchu počítá s pokračováním. "Tak je to zamýšleno, jako případný začátek celé ságy. Ještě jsem nenapsal scénář, ale mám už nápady. Vše bude záležet na tom, jak si povede," řekl v Londýně.

ČLÁNKY O FILMU

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

Alita a sedm dalších herců, kteří zazářili v digitální podobě

8. 2. 2019 | Téma | Václav Rybář

Je Andy Serkis pořád králem motion capture celebrit? A kdy konečně tahle kategorie bude soupeřit o vlastního Oscara?
Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

Cameron sice Avatar 2 zase odložil, ale kamery se opravdu rozjedou už na podzim

4. 4. 2017 | Novinky | Adam Homola

Režisér James Cameron se nechal slyšet, že plánovaná premiéra v prosinci příštího roku pro Avatar 2 neplatí. Už několikrát posunutý termín se opět pošoupnul, tentokrát „na neurčito“, což by mohlo znamenat prosinec 2019, ale klidně i prosinec 2020, nebo jakékoliv pozdější datum. Nicméně i přes další nemilý odklad jsme dostali potvrzení, že natáčet se skutečně začne ještě letos na podzim.
Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

Scénáře jsou hotové, Avatar 2 se začne natáčet ještě letos

2. 2. 2017 | Novinky | Adam Homola

Nekonečné přípravy jsou u konce. Avatar 2 a společně s ním i 3, 4, a 5 se začnou natáčet už brzy - herci půjdou na plac v srpnu letošního roku. Tehdy bude po place běhat Sam Worthington jako Jake Sully, Zoe Saldana jako Neytiri, Stephen Lang jako Miles Quaritch a další.
Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

Ještě před druhým Avatarem se můžete podívat na Pandoru osobně

29. 12. 2016 | Novinky | Adam Homola

Avatar 2 (a taky oznámený 3 a 4) bude v kinech kdo ví kdy, ale jednou se ho jistě dočkáme. Na to jednička vydělala příliš mnoho peněz, aby se pokračování či restartu nikdy nedočkala. Mnohem dřív, než si zajdete do kina na dvojku, si ale můžete zajít na Pandoru.
Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

Premiéra filmu Avatar 2 bude až v roce 2016

17. 1. 2012 | Téma | red

Premiéra pokračování filmu Avatar se odsouvá až na rok 2016. Sdělil to podle britského serveru The Huffington Post producent Jon Landau.
Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

Režisér Cameron začne na pokračováních Avatara pracovat příští rok

28. 10. 2010 | Téma | red

Americký režisér James Cameron se chystá natočit dvě pokračování svého filmového trháku Avatar. Produkční práce na obou filmech by měly začít koncem příštího roku a první pokračování Avatara by se v kinech mělo objevit v prosinci 2014. Dnes to podle agentury AP oznámili zástupci studia 20th Century Fox, které distribuovalo původní film.
Na DVD a  Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

Na DVD a Blu-ray výjde sběratelská edice Avataru

8. 10. 2010 | Téma | red

Fanoušci velkofilmu Avatar režiséra Jamese Camerona se mohou těšit na třídiskovou verzi snímku, která vyjde na DVD a Blu-ray. Nabídne divákům mnohem více zážitků díky osmi hodinám dosud nespatřených materiálů. "Umožní všem prožít podrobný průzkum tajemného světa planety Pandora," řekl ČTK Petr Slavík ze společnosti Bontonfilm. V českých obchodech novou edici Avatara naleznou fanoušci od 16. listopadu za doporučenou cenu 999 korun, dodal.
Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

Režisér Cameron chystá pokračování Avatara v nejhlubším oceánu

14. 9. 2010 | Téma | red

Hollywoodský režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubších hlubin oceánu v rámci příprav na natáčení druhého dílu jeho filmového trháku Avatar. Jak napsal australský tisk, Cameron najal australské inženýry, aby mu postavili hlubokomořskou ponorku, která by byla schopná dostat se na dno Mariánského příkopu do hloubky téměř 11 kilometrů - protože dej druhého dílu se má odehrávat v neklidných vodách mimozemského měsíce Pandora.
Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

Fanoušci Avataru se možná dočkají dalších dvou pokračování

3. 9. 2010 | Téma | red

Režisér James Cameron má v úmyslu natočit další dvě pokračování spektakulárního vědeckofantastického filmu Avatar. Šestapadesátiletý kanadský rodák to řekl ve středečním rozhovoru pro francouzský list Le Figaro.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.