Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti - recenze

- Recenze autor: František Fuka

Je to další reboot Batmana (znovu uvidíme, jak mu zabili rodiče). Je to pokračování Muže z oceli. Je to introfilm Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe (budoucí "Ligy spravedlivých"). Je tam taky Lex Luthor, Doomsday, generál Zod, Lois Laneová a nový Alfred (Jeremy Irons). Je tam taky Laurence Fishburne, Diane Laneová, Holly Hunterová, Kevin Costner a několik dalších kvalitních herců.

Je tam úplně všechno, stálo to několik set milionů dolarů a má to dvě a půl hodiny.

A je to nuda.

Nejdřív ale ty dobré zprávy:

Casting je skoro perfektní. Ben Affleck je správný zničený, stárnoucí, životem otlučený Batman. Gal Gadotová je patřičně sexy i drsná Wonder Woman. Henry Cavill je pořád stejně dobrý Superman a Jeremy Irons je Jeremy Irons. I u Lexe Luthora se dá překousnout, že je to vlastně jen excentričtější kopie Marka Zuckerberga ze Social Network.

Ovšem pozor! Všechny ty postavy jsou kvalitně obsazené a mohly by na plátně předvést opravdový herecký koncert, který by měl všechnu tu tragičnost, osudovost i nadlidskost, kterou od comicsového filmu očekáváme. Jenže to by musel mít film úplně jiný scénář! Většina scén v BvS:ÚS nutí hrdiny dělat věci, které nedávají v kontextu vývoje jejich postav v danou chvíli smysl. Buď jsou příliš uspěchané, nebo přímo v rozporu s tím, co bychom v danou chvíli od této postavy logicky očekávali. Pozor, nevytýkám postavám, že se chovají nelogicky. Vyčítám jim, že se nechovají tak, jak by se ta která postava měla v danou chvíli chovat vzhledem k tomu, co o ní víme, co ví ona a v jaké situaci se nechází. Tvůrci očekávají, že o tom prostě nebudeme přemýšlet, protože jsou epicky nasnímané, s epickou hudbou (Zimmer + Junkie XL na autopilota).

V BvS:ÚS se nevyskytuje humor. Pamatuji si všehovšudy dvě vtipnější hlášky, z nichž jedna je slyšet na konci tohoto traileru:

(Ke konci filmu, v těch nejvypjatějších smutných scénách, se značná část diváků [nikoliv recenzentů, ale mladých diváků z cílové skupiny] pochechtávala v nesprávných okamžicích, ale to je příliš málo a příliš pozdě.)

A protože se ve filmu nevyskytuje humor, tvůrci jdou cestou Nolanových temně osudových Batmanů, což je sebevražedné rozhodnutí, protože nemají k dispozici ani zdaleka tak kvalitní scénář a režiséra. Nolanovým Batmanům se podařilo vytvořit konzistentní svět, který je epický, nadživotní, ne všechno v něm dává logický a fyzikální smysl, ale všechno je to konzistentní a okouzlí nás to, takže ty logické a fyzikální nesmysly přehlédneme.

To je velmi těžké, a pokud se to nepodaří (jako v BvS:ÚS) a pokud má film dvě a půl hodiny (jako BvS:ÚS), je zaděláno na katastrofu.

Tenhle film vůbec nepůsobí jako srozumitelně odvyprávěný příběh, ale jako výběr "best of" scén z nejlepších comicsových filmů posledních let, které byly velmi neobratně sešity do něčeho, co má připomínat příběh. Takže například:

  • Název filmu naznačuje, že se v něm utká Batman se Supermanem, ale to trvá jen asi 15 minut a dojde k tomu pouze proto, že nezazní asi dvě-tři vysvětlující věty (a že Superman nepoužije své schopnosti).
  • Název filmu naznačuje, že v něm dojde k založení Ligy spravedlivých, ale není to pravda a Flash, Aquaman a Cyborg jsou v něm přibližně 15 vteřin každý. I Wonder Woman hraje jen velmi vedlejší roli.
  • "Vedlejší role" ovšem hraje i mnoho dalších postav, od kterých bychom očekávali mnohem víc. Třeba to, co provádí Lois Laneová s jistým důležitým objektem jen proto, aby zůstala za každou cenu relevantní pro děj filmu, je jako něco z české bláznivé komedie.
  • Co dokáže a nedokáže Superman, to se divoce mění minutu od minuty podle toho, co vyžaduje scénář. Jednou uletí mnoho kilometrů během sekundy, jindy se mu nepodaří uhnout střele z malého ručního granátometu...
  • Analogicky měli scenáristé problémy nějak zamontovat Batmana do závěrečné bitvy, ve které puká země a padají domy. Takže většinu bitvy nedělá o moc víc, než že na poslední chvíli vždycky uskočí.
  • Zdá se, že nakonec za úplně vším ve filmu stojí Lex Luthor. Lex Luthor je ovšem magor, takže se musíme smířit s tím, že jeho ďábelské plány nedávají pražádný smysl a shodou okolností mu většinou vyjdou. Lišácké, páni scénáristi!

BvS:ÚS má scénář plně srovnatelný s libovolným dílem Transformers. Což by se dalo lépe vydržet, kdyby ve filmu bylo víc humoru (ať už chtěného nebo nechtěného) nebo něco opravdu vizuálně úžasného. Což se - k mému upřímnému překvapení - nestalo.

Film vypadá, jako že stál hromadu prachů, ale nemá pořádnou výtvarnou jiskru, skoro v žádném ohledu. Například poslední videohra s Batmanem mi připadala vizuálně působivější než většina záběrů v BvS:ÚS. V tomhle filmu ani nepoznáme rozdíl mezi Gothamem a Metropolis, které se, kupodivu, nacházejí asi tři kilometry od sebe. Respektive, vypadá to, jako by Gotham byl předměstím Metropolis.

Dočkáme se zpomalených záběrů, přepáleného osvětlení a velké zrnitosti, ale většina z toho na mě nefungovala ani na té nejnižší úrovni "vypni mozek a bav se". Akční scény jsou nenápadité, nepřehledné a CGI z nich kouká na sto honů. Nevěřil bych, že je natočil stejný člověk jako Watchmen nebo 300. Nejsou dokonce ani na úrovni problematického, ale zábavně fantasmagorického Sucker Punche. A navíc je jich málo! Pokud se na film těšíte jen kvůli akčním scénám, směle můžete vypustit přibližně 100 úvodních minut.

Většina toho, co jsem napsal, zní jako zdrcující kritika nestravitelné sračky. Tak to ale není. Jde jen o zářný příklad toho, jak špatně může film dopadnout, když je pouze mechanicky, necitlivě sestavován jako merchandisingový produkt. Pak ho nemohou zachránit sebelepší herci a sebevětší rozpočet. Přestože jsem ze série Avengers už poněkud unaven, většina jejích filmů dokázala se svými postavami mnohem víc než BvS:ÚS.

BvS:ÚS není katastrofa. Je to jen poněkud nudný a nezajímavý film, na který okamžitě po zhlédnutí zapomenete. Což je - vzhledem k jeho ambicím a rozpočtu - docela velká katastrofa.

P.S: České titulky jsou - na rozdíl od Muže z oceli - velmi slušné.

Hodnocení: 40%

Tagy: batman Superman akční superhrdinové Akční film batman vs superman akční filmy

Zdroje: FFFILM

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.