Transformers: Zánik ukáže dinoboty a nastartuje novou trilogii

- eXtra kiNo autor: Ladislav Loukota

Výbuchy, výbuchy a navrch ještě další výbuchy. Byť si z předešlých filmů značky Transfromers pamatujeme především detonace, čtvrtý snímek v řadě jménem Transformers: Zánik slibuje přinést více novinek než jen další megatunu třaskavin. Pokud jste transformující se plecháče doposud měli spojené se jménem Shia LaBeoufa, zřejmě vás překvapí, že se v novém snímku dočkáte zcela nových lidských hrdinů. Za kormidlem natáčení však stále stojí režisér Michael Bay, jehož benzínem prosycený um v Zániku navíc projde i zkouškou z historie původního animáku Transformers. 

Máme tak trochu co do činění s novým startem. Transformers: Zánik ovšem nebude praktikovat dnes tolik oblíbený restart světa filmových Transformerů, v němž se snoubí dějiště původního dětského animovaného seriálu s atmosférou připomínající spíše Emmerichův Den nezávislosti. Plynule naopak naváže na to, kde třetí film skončil: Země byla sice zachráněna, Chicago však bylo zdevastováno a na tom všem se podílel i Sentinel Prime, jeden z domnělých hodných Autobotů. Vystrašení lidé už nechtějí svůj osud vkládat do rukou žádných mimozemských robotů – a ve filmu čtvrtém si proto postaví roboty vlastní!

Mark Wahlberg by mohl do nového filmu přinést trochu toho svého suchého humoru. Pokud se tak nestane, nevadí, protože nový film stejně vydělá mraky peněz.

Hitem letošního léta jsou americké filmy obsahující hutnou alegorii na skutečný americký program bezpilotních letounů. Došlo na něj v Kapitánovi America 2 i X-Men: Budoucí minulosti. V Transfomers: Zánik tomu bude stejné. Do role spasitele se tentokrát dostane byznysmen s obličejem Stanleyho Tucciho, jehož "lidmi postavení umělí Transformeři" slibují jednou provždy vyřešit problém s plechovými přistěhovalci z vesmíru. Nebude však zřejmě překvapením, když se brzy ukáže, že v pozadí za nitky tahá ještě kdosi a že pozemští roboti budou nakonec lidstvu spíše hrozbou.

Mezi klíčové novinky však patří nová paleta lidských hrdinů. Vše tak spolu s Optimem a dalšími původními Transformery bude muset vyřešit dokonalý americký hrdina Cade Yager, představovaný Markem Wahlbergem. Veterán Yager, mimochodem nesoucí (skoro) stejné jméno jako první překonavatel zvukové bariéry, se toho času jako nemajetný automechanik snaží kdesi na americkém středozápadě pomocí rozebírání autovraků ušetřit peníze pro vysokou školu své dcery Tessy (Nicola Peltz). V garáži mu však náhodou skončí i pronásledovaný Optimus Prime, vůdce Autobotů. A skrze to se Yager s Tessou a jejím přítelem připlete k následujícím 165 minutám výbuchů, výbuchů a zase dalším výbuchů…

transformers

Je to fotka z nového filmu? Upřímně netušíme, bylo to auto, pak se z něj stalo tohle a my vám to ukazujeme.

Počtvrté do stejné řeky

Geneze čtvrtého filmu se začala psát ještě při natáčení Transformers 3 v roce 2011. Již tehdy bylo jasné, že studioví hlavou se budou snažit značku Transformers udržet naživu – jen první dva filmy ostatně utržily přes jednu a půl miliardy dolarů. Jak hlavní herecká hvězda Shia LaBeouf, tak i režisér, který filmovým Transformers vetknul jejich nynější étos, ve však k dalšímu pokračování stavěli velmi zdrženlivě, respektive oba svou účast odmítli pro unavení celou ságou.

Začalo tak hledání nástupců. Nový koncept by volně navázal na první trilogii, namísto příběhu „dospívajícího chlapce a jeho auta“ (tak skutečně zněl námět prvních filmů z hlavy Stevena Spielberga), by však film čtvrtý mnohem silněji zahrál na militaristickou strunu. Dokonce se uvažovalo, že by čtvrtý a pátý film vznikl najednou. Mezi jmény zvažovaných režisérů pak figuroval například Stephen Sommers (Mumie) nebo Roland Emmerich (Den nezávislosti), do hlavní mužské role byl pak dlouze zvažován Jason Statham (Kurýr, Postradatelní). Steven Spielberg, který v rámci série slouží jako producent, však stále doufal v návrat Baye do role režiséra. A k tomu nakonec skutečně došlo – Bay si však vymohl, že si mezi oběma megalomanskými opusy bude moci natočit komornější gangsterku Pot a krev (2013). A Bay si zase k filmu přitáhl Marka Wahlberga, hlavní hvězdu Potu a krve.

dinobot

Dinoboti jsou náhodou výborný nápad. Nesouhlasíte? Až půjdete s dětmi nákupní galerií a ony uvidí hračky dinobotů, pochopíte to.

Nové postavy a starý styl v Transformers: Zánik pak závěrem doplní někteří staří známí z kreslených Transformers. Trailerům především vévodí Dinoboti – jak indikuje název, spojení plecháčů a pradávných pozemských ještěrů. Ačkoliv jde o prvek, který se hutně pere s Bayovým stylem, dočkat se máme hned několika z nich. Dá se přitom předpokládat, že v plánované nové trilogii podobných elementů jenom přibude. Uvidíme, jestli Bayovi sázka na seriózně pojaté válečné sci-fi, v němž běhají kovoví dinosauři a další zhmotnělé fantazie osmiletých kluků, vyjde i napočtvrté.

Tagy: filmový přehled sci-fi

Zdroje: Vlastní

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.