Na internetové stránce Avatar Forums s kocamentáři fanoušků je pod tématem nazvaným Způsoby, jak se vyrovnat s depresí z toho, že svět na Pandoře je nedotknutelný přes tisíc poznámek od lidí, kteří mají depresi, i těch, kteří se jim snaží pomoci. Administrátor fóra musel kvůli velkému zájmu vytvořit druhou větev, aby se lidé se svými zmatenými pocity z filmu měli kam svěřovat.
"Já jsem nebyl smutný...," řekl Baghdassarian, který ovšem chápe, proč lidé jsou kvůli němu v depresi. Film byl dle něj překrásný a ukázoval něco, co na Zemi není. "Myslím, že lidé viděli, že bychom mohli žít v úplně jiném světě, a kvůli tomu byli sklíčení.", dodal.
Čtenář Elequin na webu uvádí, že je filmem zcela posedlý a že je těžké nemyslet si, že je to jenom film.
Uživatel pod jménem Mike na internetové stránce Naviblue napsal, že po filmu uvažoval o sebevraždě. "Když se dívám na zázračný svět na Pandoře a všechny (obyvatele lidu) Na'vi, chci být jedním z nich. Na to, co se stalo ve filmu, nemůžu přestat myslet a všechen ten pláč a třesavka je z toho," napsal. "Dokonce jsem uvažoval, že když spáchám sebevraždu, tak se znovu narodím do světa, který je Pandoře podobný, a kde všechno bude stejné jako v Avataru."
zdroj:
tisková zpráva
Jiní fanoušci vyjadřují pocity znechucení lidskou rasou a odpoutání od reality.
Avatar již vydělal přes 1,4 miliardy dolarů a může se stát filmem s největším celkovým ziskem všech dob. Odehrává se v budoucnosti, kdy již lidská rasa vydrancovala zdroje na Zemi. Chamtivá korporace chce těžit vzácnou horninu nazývanou Unobtainium (zhruba Nedosažitelno) na planetě Pandora, kterou obývají mírumilovní, přes tři metry vysocí domorodci lidu Na'vi. V boji o horninu dojde ke střetům mezi lidskou rasou a Na'vi s oběťmi na obou stranách. Ve srovnání s životem na Zemi je Pandora krásnou, zářivou utopií.
Prostřednictvím emailu se ze Švédska ozval sedmnáctiletý Hill, student designu, který vysvětlil, že kvůli pocitům beznaděje chce utéct realitě. "Člověk by řekl, že moje deprese je dvojnásobná: Byl jsem v depresi, protože jsem doopravdy chtěl žít na Pandoře, která vypadala jako fakt dokonalé místo, ale byl jsem také v dedipresi a znechucený pohledem na náš svět, co jsme Zemi provedli. Chtěl jsem tak moc uniknout realitě," řekl Hill.
"Virtuální život není skutečným životem a nikdy nebude, ale toto je vrcholem toho, co dokážeme ve virtuálním zobrazování zatím vytvořit," říká psychiatr Stephan Quentzel, vedoucí oddělení zabývajícím se hudbou a lékařstvím ve Zdravotnickém středisku Beth Israel v New Yorku. "Na vytvoření takto dokonalého světa byly použito to nejlepší ze současných technologií a skutečný život nebude nikdy tak utopický jako na plátně. Vede to k tomu, že reálný život vypadá jako více nedokonalý."
zdroj:
tisková zpráva
Fanoušci asi těžko mohou pociťovat sympatie k herci Stephenu Langovi, který ve filmu ztvárnil zákeřného plukovníka Milese Quaritche, nepřítele lidu Na'vi a jejich posvátného území. Lang však říká, že chápe vztah, který lidé k filmu pociťují. "Pandora je panenská země, je tam ona synergie mezi všemi stvořeními na planetě a myslím, že toto hraje na velmi hlubokou strunu u lidí, kteří jsou plni takového přání i tesknoty."
Světlou stránkou pro Hilla a jemu podobné, kteří kvůli fiktivním Cameronovým postavám začali být nespokojení se svými vlastní životy a naším nedokonalým světem, je to, že se začlenili do komunity podobně smýšlejících lidí na online fórech, což jim pomohlo temné chvíle zdolat.
Vytváření vztahů s ostatními je podle Quentzela jedním z klíčů k pocitu štěstí, dokonce i když se tyto vazby vytváří online, je to pořád lepší než nic. "Zřetelně na těchto fórech vzniká něco jako společenství," řekl Quentzel. "Technologicky se jeho tvorba možná od jiných komunit liší, ale slouží stejnému účelu."
Rady fanoušků, jak se vyrovnat s depresivními pocity se různí. Někteří doporučují hraní videoher, jiní naopak styk s lidmi v reálném světě a věnování se jasným, konstruktivním činnostem.