Údolí včel

29. 5. 2008 - 16:28 | Téma | red

Údolí včel zdroj: tisková zpráva

Český černobílý film s Petrm Čepkem o touze po životě a náboženském fanatismu. Dvakrát se sešel Petr Čepek s režisérem Františkem Vláčilem: poprvé v Údolí včel, podruhé ve Vláčilově následujícím snímku Adelheid

Dvakrát se sešel Petr Čepek s režisérem Františkem Vláčilem: poprvé v Údolí včel, podruhé ve Vláčilově následujícím snímku Adelheid. Údolí včel vznikalo v roce 1967 a bylo zamýšleno jako oddechový projekt po fresce Markéta Lazarová, na jejíž realizaci Vláčil strávil několik let života, přesto se musel spokojit jen s torzem původních záměrů. Zatímco do motivicky rozpínavá Markéta Lazarová předestírala obsažnou dobovou kroniku, Údolí včel se blíží komornímu, dramaticky sevřenému a do krajnosti vyostřenému dramatu. Působivý a sdělný film je považován za další režisérovo mistrovské dílo.

Vláčil se mohl plně spolehnout na nosnou předlohu Vladimíra Körnera. V expresivních černobílých obrazech (kameru vedl František Uldrich, jenž v působivých širokoúhlých panoramatech zachytil mystičnost zdrsnělé krajiny i lidských příbytků ) konfrontuje fanatismus s touhou vést poklidný rodinný život. Hrdinou příběhu, odehrávajícího se ve 13. století, je zemanský synek Ondřej (Petr Čepek), zaslíbený rytířskému řádu již v dětském věku. Pokusí se vymanit ze svého předurčení a vrátit se na rodinnou tvrz. Řád však vyšle svého dalšího člena, aby uprchlíka přiměl k poslušnosti...

Vláčil obsadil do hlavních mužských rolí tehdy začínající herce. Ti svým postavám vtiskli nebývalou vášnivost, která zůstává tajena pod vnější maskou pokory a odevzdání. Jen málokdy vybuchují v nezvladatelné emoce. Čepkův váhající Ondřej se nikdy nedokázal smířit s příslušností k řádu a dává najevo své hledání i pochybnosti. Zatímco Kačerův Armin vystupuje jako nositel závazné přísnosti, jako ten, kdo má zbloudilou ovečku navrátit do ovčína. Jestliže Markéta Lazarová zdůrazňovala téměř pudové jednání plné živelnosti a vášní, Údolí včel předestírá obraz prostředí, které aspiruje na "vyšší" hodnoty a přibližuje duchovně strnulou středověkou mentalitu. Fascinující je Vláčilova schopnost postihnout nejniternější pohnutky svých mlčenlivých, do sebe uzavřených hrdinů, uvažováním i prioritami vzdálených dnešní uspěchanosti i povrchnosti. Vytváří působivý kontrast mezi příslušností protagonistů a prostým světem těžce pracujících venkovanů.

Údolí včel je meditativním zamyšlením nad údělem člověka, sevřeného závaznými dogmaty, z nichž není úniku. Z filmu vyzařuje vášnivá spiritualita, jakoby ovlivněná Bergmanovými existenciálními dramaty, jejich ponurostí, mysticismem i iracionalitou lidského jednání. V tomto směru vyprávění dosahuje výrazně nadčasového zakotvení, neboť síla fanatismu spojeného s mocí rozbíjí jakoukoli lidskou přirozenost, ať se jedná o dávnou minulost či současné příklony k nejrůznějším mozek vymývajícím hnutím. Jan Žalman v knize Umlčený film o Údolí včel napsal, že Vláčilův snímek staví na střetu protikladných abstraktních idejí: "Vznikl jakýsi modelový příběh raného evropského křesťanství, které si ve své nejbojovnější formě razilo cestu doslova přes mrtvoly."

SPECIÁL k FINÁLE PLZEŇ 2005

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po boku Hugha Jackmana a Laury Dern si v The Son zahraje Vanessa Kirby

Po boku Hugha Jackmana a Laury Dern si v The Son zahraje Vanessa Kirby

27. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po Otci přichází Syn, aneb oscarový režisér Florian Zeller dává dohromady hvězdně obsazené drama.
Nový trailer na Není čas zemřít připomíná velkolepý návrat Bonda

Nový trailer na Není čas zemřít připomíná velkolepý návrat Bonda

27. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Věčně nekonečně odkládaný Bond se konečně blíží. Pokud nedojde k dalšímu odkladu, dočkáme se Není čas zemřít už v září.
Netflix představuje první trailer na Armádu zlodějů

Netflix představuje první trailer na Armádu zlodějů

26. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Armádu mrtvých máme za sebou a pokud se vám alespoň trochu líbila, dost možná si z ní pamatujete zlodějíčka Dietera.
Černošského Supermana si bere na starosti sám Michael B. Jordan

Černošského Supermana si bere na starosti sám Michael B. Jordan

26. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Michael B. Jordan a jeho produkční společnost Outlier Society pracují na projektu Black Superman pro HBO Max.