Katastrofické filmy jsou velmi rozvětvený a oblíbený žánr, který navíc proniká do dalších filmových podžánrů. Jednou velkoměsto zlikviduje sopka, jindy naopak mimozemská civilizace. My jsme se v souvislosti s blížící se premiérou filmu V oku tornáda zamysleli nad trháky, kde hybnou sílou byla přírodní katastrofa, nebo nějaký ten vypečený živel. V naší přehlídce tak nehledejte zlotřilé emzáky, či kymácející se zombie. Do přehledu jsme také nezařadili snímek 2012. Ten sice nabízí opravdu vypečenou globální katastrofu, ale spíš z kategorie snů a nesmyslů.
Vítr a déšť: Twister
zdroj: YouTube.com
Pamatujete si na jeden z prvních filmů o tornádu? V roce 1996 natočil Jan de Bont akční trhák s Helen Hunt a Billem Paxtonem, kde si hlavní roli zahrál pořádně silný vítr. Film už tehdy nebyl nic moc, ale efekty vypadaly hodně slibně. Příběh se motal kolem výzkumu tornád a dvojici vědců, kteří se chtějí dostat do nitra silného vichru.
Oheň, kouř a střepy: Skleněné peklo
zdroj: YouTube.com
Klasika, která funguje i tolik let od premiéry. V roli hlavních hrdinů navíc stále fungují Paul Newman a Steve McQueen, kteří bojují s ohněm ve vysokém mrakodrapu. I když snímek vznikl v roce 1974 a vlastně rozjel tehdejší módní vlnu katastrofických filmů, je nepřekonaným dílem.
Oheň a láva: Sopka
zdroj: YouTube.com
Zápletka snímku z roku 1997 s Tommy Lee Jonesem a Anne Hecheovou je zoufale tragická. Hluboko pod os Angeles vznikne sopka, která se začne drát na zemský povrch. Triková láva se tak začne valit na ulicích a kanálech a jediný, kdo přijde na to, jak zabránit ještě větší katastrofě, je jeden záchranář a vědkyně.
Meteorit: Drtivý dopad
zdroj: YouTube.com
Drtivý dopad nabízí vskutku globální katastrofu, která navíc nabízí celkem realistický pohled, jak by to celé asi vypadalo i po komunikační stránce. Oproti Armagedonu, kde svět zachrání ropní těžaři, co navrtají kometu, zde tvůrci přemýšleli i po stránce fyzikální. Mimi Leder natočila vizuálně parádní jízdu.
Oheň a láva: Rozpoutané peklo
zdroj: YouTube.com
Sopečných filmů byla celá řada a toto je další, který sice není tak dobrý, ale neměl by vám uniknout. Tedy pokud se rochníte v apokalyptických filmech. Dante´s Peak leží na úpatí stejnojmenné sopky a žije si poklidným životem ospalého maloměsta. Probouzející se aktivitu sopky nebere samozřejmě nikdo vážně, takže apokalypsa je vykreslena opravdu krásně. V roli vědce Harryho Daltona se objevil Pierce Brosnan.
Voda: Potopa
zdroj: YouTube.com
Snímek Potopa je strašlivě prázdný, hloupý a divný. Trikové záběry dnes zvládne asi úplně každý, což i vypovídá o kvalitě vizuálních efektů. Ač je důvod, proč je zaplavený Londýn oceánem dost zmatený, hezky to celé vypadá. Tato televizní šaráda se navíc snaží ukázat, jak by fungovalo řízení států, kdyby došlo ke globální katastrofě. Pokud vyloženě chcete vidět jakýkoliv katastrofický film, klidně si to pusťte.
Vlny, vichr a déšť: Dokonalá bouře
zdroj: YouTube.com
Dokonalá bouře je vynikajícím filmem, který kromě katastrofy nabízí i realistický pohled na osud posádky jedné malé rybářské lodi. Wolfgang Petersen natočil snímek, který proslavil George Cloney a také velmi věrohodně nasnímané vizuální efekty rozbouřeného Atlantiku.
Bacil: Smrtící epidemie
zdroj: YouTube.com
I když je Smrtící epidemie hlavně příběhem o nakažlivé nemoci, která se dostane do USA, jde vlastně také o katastrofu, kterou způsobila příroda. Režie se i tady ujal Petersen a tentokrát natočil velmi věrohodné drama, které však shodil tím, že chtěl použít na území USA atomovou pumu. I tak však film vřele doporučujeme.