Nejslavnější katastrofické filmy, které vám nesmí uniknout

4. 8. 2014 20:00 - Téma | Autor: Vojtěch Karlík

Nejslavnější katastrofické filmy, které vám nesmí uniknout Zdroj: Archiv

Příští týden se v kinech po delší odmlce objeví zbrusu nový katastrofický snímek V oku tornáda. S trochou nadsázky lze říci, že pro Hollywood nezevšední žádná katastrofa, kterou by nedokázal po letech znovu oprášit a nabídnout ji divákům pro pobavení. Nabízíme vám přehled těch nejslavnějších katastrofických filmů, v nichž hlavní roli hraje příroda, které musíte vidět.

Katastrofické filmy jsou velmi rozvětvený a oblíbený žánr, který navíc proniká do dalších filmových podžánrů. Jednou velkoměsto zlikviduje sopka, jindy naopak mimozemská civilizace. My jsme se v souvislosti s blížící se premiérou filmu V oku tornáda zamysleli nad trháky, kde hybnou sílou byla přírodní katastrofa, nebo nějaký ten vypečený živel. V naší přehlídce tak nehledejte zlotřilé emzáky, či kymácející se zombie. Do přehledu jsme také nezařadili snímek 2012. Ten sice nabízí opravdu vypečenou globální katastrofu, ale spíš z kategorie snů a nesmyslů.

Vítr a déšť: Twister


Pamatujete si na jeden z prvních filmů o tornádu? V roce 1996 natočil Jan de Bont akční trhák s Helen Hunt a Billem Paxtonem, kde si hlavní roli zahrál pořádně silný vítr. Film už tehdy nebyl nic moc, ale efekty vypadaly hodně slibně. Příběh se motal kolem výzkumu tornád a dvojici vědců, kteří se chtějí dostat do nitra silného vichru.

Oheň, kouř a střepy: Skleněné peklo

Klasika, která funguje i tolik let od premiéry. V roli hlavních hrdinů navíc stále fungují Paul Newman a Steve McQueen, kteří bojují s ohněm ve vysokém mrakodrapu. I když snímek vznikl v roce 1974 a vlastně rozjel tehdejší módní vlnu katastrofických filmů, je nepřekonaným dílem. 

Oheň a láva: Sopka

Zápletka snímku z roku 1997 s Tommy Lee Jonesem a Anne Hecheovou je zoufale tragická. Hluboko pod os Angeles vznikne sopka, která se začne drát na zemský povrch. Triková láva se tak začne valit na ulicích a kanálech a jediný, kdo přijde na to, jak zabránit ještě větší katastrofě, je jeden záchranář a vědkyně.

Meteorit: Drtivý dopad

Drtivý dopad nabízí vskutku globální katastrofu, která navíc nabízí celkem realistický pohled, jak by to celé asi vypadalo i po komunikační stránce. Oproti Armagedonu, kde svět zachrání ropní těžaři, co navrtají kometu, zde tvůrci přemýšleli i po stránce fyzikální. Mimi Leder natočila vizuálně parádní jízdu.

Oheň a láva: Rozpoutané peklo

Sopečných filmů byla celá řada a toto je další, který sice není tak dobrý, ale neměl by vám uniknout. Tedy pokud se rochníte v apokalyptických filmech. Dante´s Peak leží na úpatí stejnojmenné sopky a žije si poklidným životem ospalého maloměsta. Probouzející se aktivitu sopky nebere samozřejmě nikdo vážně, takže apokalypsa je vykreslena opravdu krásně. V roli vědce Harryho Daltona se objevil Pierce Brosnan.

Voda: Potopa

Snímek Potopa je strašlivě prázdný, hloupý a divný. Trikové záběry dnes zvládne asi úplně každý, což i vypovídá o kvalitě vizuálních efektů. Ač je důvod, proč je zaplavený Londýn oceánem dost zmatený, hezky to celé vypadá. Tato televizní šaráda se navíc snaží ukázat, jak by fungovalo řízení států, kdyby došlo ke globální katastrofě. Pokud vyloženě chcete vidět jakýkoliv katastrofický film, klidně si to pusťte.

Vlny, vichr a déšť: Dokonalá bouře

Dokonalá bouře je vynikajícím filmem, který kromě katastrofy nabízí i realistický pohled na osud posádky jedné malé rybářské lodi. Wolfgang Petersen natočil snímek, který proslavil George Cloney a také velmi věrohodně nasnímané vizuální efekty rozbouřeného Atlantiku.

Bacil: Smrtící epidemie

I když je Smrtící epidemie hlavně příběhem o nakažlivé nemoci, která se dostane do USA, jde vlastně také o katastrofu, kterou způsobila příroda. Režie se i tady ujal Petersen a tentokrát natočil velmi věrohodné drama, které však shodil tím, že chtěl použít na území USA atomovou pumu. I tak však film vřele doporučujeme.

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.