Severoamerickým kinům stále kraluje čtvrtý díl Mission: Impossible

- Téma autor: red

Čtvrtý díl série Mission: Impossible - Ghost Protocol o silvestrovském víkendu kraloval v amerických kinech a obhájil tak první místo v žebříčku návštěvnosti, na které se vyhoupl během Vánoc. Beze změn zůstaly i další dvě příčky: druhou pozici podobně jako o vánočním víkendu drží americká akční detektivka Sherlock Holmes: Hra stínů a na třetí zůstala animovaná komedie Alvin a Chipmunkové 3. Celkově však tržby z prodeje lístků v USA a Kanadě za loňský rok ve srovnání s rokem 2010 klesly a návštěvnost se propadla na nejnižší úroveň od roku 1995, napsala agentura Reuters.

Čtvrtý díl série akčních snímků s 49letým Tomem Cruisem v roli zvláštního agenta Ethana Hunta od uvedení do kin na celém světě zatím inkasoval 366,5 milionu dolarů (asi 7,3 miliardy korun), z toho 225,3 milionu dolarů v kinech mimo severní Ameriku. Silný nástup před Silvestrem podle Reuters zaznamenal kritiky vysoce ceněný životopisný snímek o někdejší britské premiérce Margaret Thatcherové Železná lady - z projekcí v pouhých čtyřech kinech inkasoval 280.409 dolarů (5,5 milionu korun).

Ve srovnání se silvestrovským víkendem v roce 2010 byl zisk ze vstupného letos o deset procent vyšší. Jinak se ale tržby v USA a Kanadě podle odhadů serveru Hollywood.com za loňský rok propadly o 3,4 procenta na 10,2 miliardy dolarů a druhý rok po sobě tak zaznamenaly pokles. Filmová studia by však mohl víc znepokojovat pokles návštěvnosti o 4,2 procenta na 1,3 miliardy, čímž je nejnižší od roku 1995.

Sherlock Holmes: Hra stínů na druhém místě

Za propadem tržeb podle některých hlasů stojí nepříliš zajímavé snímky, zástupci filmových studií a odborníci ale připomněli také slabou ekonomiku a konkurenci v podobě mobilních přístrojů, sociálních sítí nebo videoher. Loňské tržby pak byly poměřovány s předloňskými výsledky, na kterých se významně podílel zisk z prodeje vstupenek na divácky nejúspěšnější trhák všech dob Avatar.

Rok 2012 bude s řadou slibných titulů "velmi zásadní. Řekne nám, jestli jde opravdu jen o (filmový) produkt, nebo jestli to je něco víc," řekl Paul Dergarabedian z Hollywood.com.

Alvin a Chipmunkové 3 na třetím místě

Filmové fanoušky letos čeká mimo jiné premiéra pokračování příběhů o netopýřím muži Batmanovi Temný rytíř povstal, akční film Avengers nebo první díl dvoudílné fantasy o hobitech The Hobbit: An Unexpected Journey (Hobit: Nečekaná cesta).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.