Starověký Řím ve filmu - přehlídka legendárních snímků o antice

19. 3. 2014 - 9:30 | Téma | Vojtěch Karlík

Starověký Řím ve filmu - přehlídka legendárních snímků o antice zdroj: tisková zpráva

Chcete se dozvědět něco víc o starověkém Římu a nechce nic číst? Pak v dnešní době už můžete v klidu sáhnout po nepřeberném množství hraných filmů. Samozřejmě to myslíme v nadsázce, ale rozhodně už se nemusíte bát, že nenajdete dobrý film. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších filmů, v nichž tato antická říše hraje hlavní roli.

Ve stručnosti vás na začátku našeho žebříčku nejprve poučíme. Starověký Řím byl civilizací vzniklou ve stejnojmenném městě na Apeninském poloostrově a to nějakých 800 let před naším letopočtem. Řím se rozpadl v 5. až 6. století našeho letopočtu. Za tu dobu se Řím stal královstvím, republikou a nakonec císařstvím. Řím přitahuje filmaře odjakživa. Přiblížit divákovi život dějiny této ohromné říše je tak stále sexy. A je úplně jedno, zda sledujeme výbuch starověkého Vesuvu, nebo boj otroků za svobodu. Uvidíme, zda se jednoho dne do našeho žebříčku zařadí snímek Pompeje Paula W. S. Andersona.

Spartakus (USA, 1960)

spartacus zdroj: tisková zpráva

Když byl k dokončení filmu povolán tehdy mladý režisér Stanley Kubrick, nikdo netušil, jak zásadní dílo kinematografie vznikne. Kubrick nahradil Anthony Manna a otěže převzal opravdu ve velkém, což rozčarovalo celý štáb včetně produkce. Kirk Douglas Oscara za roli Spartaka nakonec nezískal, ale snímek vynesl zlaté sošky za kameru, kostýmy, výpravu a herecký výkon ve vedlejší roli pro Petera Ustinova. Spartakus je dnes považován za jeden z nejlepších filmů o starověkém Římu a z Kubricka tehdy udělal režisérskou hvězdu první velikosti.

Ben Hur (USA, 1959)

ben zdroj: tisková zpráva

Hodně dlouho jsme přemýšleli, zda na první místo přeci jen nepatří Ben Hur režiséra Williama Wylera. Snímek získal 11 Oscarů a i dnes se na něj dá koukat. Jasně, ta věta zní značně kostrbatě, ale je velmi platná. Význam jakéhokoliv díla prověří až čas a na film v hlavní roli s Charltonem Hestonem se lze v klidu podívat i dnes. Z Ben Hura čiší ohromná výprava, vizuální efekty, silný příběh a samozřejmě úžasné herecké výkony. To vše navíc báječně na diváka fungovalo v roce 1959, ale zabírá stále stejně i v roce 2014. Pokud tedy chcete vidět příběh Ben Hura, kterého osud zavleče do otroctví, aby se nakonec stal velmi váženým římským občanem, rozhodně neprohloupíte.

Gladiator (USA, Velká Británie, 2000)

gladiator zdroj: tisková zpráva

Na Gladiatora má stále dost diváků velmi rozporuplný názor. Pravdou je, že snímek Ridleyho Scotta se objevil po velmi dlouhé pauze antických velkofilmů a svým úspěchem vrátil téma na plátna kin. Římský generál Maximus (Russell Crowe) vyhraje jednu z mnoha svých bitev, chce se vrátit zpět do Říma k rodině, ale císař Marcus Aurelius (Richard Harris) z něj chce udělat svého nástupce. Nestane se tak. Nehodný syn Commodus (Joaquin Phoenix) otce zavraždí a generál skončí jako otrok a gladiátor. Osud jej o několik let později zavede zpět do Říma, kde se znovu setkává se svým protivníkem. Kritici filmu ponejvíc vyčítali, že si s historie dělá dobrý den. Na druhou stranu, solidní příběh namíchaný s potřebnou romantikou funguje i po čtrnácti letech.

Monty Pythonův Život Briana (Life of Brian, Velká Británie 1979)

životbrian zdroj: tisková zpráva

Rozhodně sem do našeho výběru takový snímek patří. Pokud se chcete podívat na pravdivý příběh o Brianovi, který se stal spasitelem a nakonec skončil na kříži, musíte tu cestu s ním celou podstoupit. Nejlepší film Monty Pythonů nabízí neuvěřitelně bizarní humor, parádní scénky a především silný příběh. V hlavních rolích jsou samozřejmě k vidění Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin a další.

Quo Vadis (USA, 1951)

quo zdroj: tisková zpráva

Quo Vadis popisuje začátek konce Říma. Tak by se stručně dal shrnout velkolepý příběh z pera polského spisovatele Henryka Sienkiewicze. Slavné dílo se dočkalo mnoha filmových verzí, nejslavnější z nich však vznikla na začátku padesátých let, kdy se režie ujal Mervy LeRoy, který v té době patřil již k velkým jménům Hollywoodu. Ve snímku se objevuje neuvěřitelné množství postav, více než sto tisíc komparsistů a Quo Vadis by klidně mohlo být na prvním místě, kdyby… No kdyby nebylo tak roztahané. Pokud nejste zrovna v antické náladě, je délka 171 minut k neukoukání.

Já, Claudius (I, Cladius, Velká Británie, 1976)

claudius zdroj: tisková zpráva

Slavný britský seriál BBC asi není úplně typickým zástupcem filmového přehledu velkých děl, přesto sem rozhodně patří. Seriál vznikl v polovině sedmdesátých let podle slavného díla spisovatele Roberta Gravese, v němž ústy postižené Claudia popisuje nejzajímavější úsek dějin Říma. Setkáme se tak hned s několika vladaři, kteří vládli slavné říci po smrti Caesara a to včetně zvráceného Caliguly. Seriál slavil velkou popularitu v osmdesátých létech i v Československu, kdy jej uvedla naše televize s výborným českým dabingem. Claudius dlouhé předstírající dokonce i malomyslnost je uchráněn všelijakých intrik a zákeřných vražd vládnoucí vrstvy, aby nakonec sám stanul na krátkou dobu v čele starověkého Říma.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

6 netradičních filmů s vánočním motivem

6 netradičních filmů s vánočním motivem

21. 12. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Každoroční šílenství vánočních svátků je na spadnutí, a bude tomu odpovídat i program některých kin, o jeho televizním protipólu nemluvě. Filmy, které se snaží vánoce pojmout dojemně a láskyplně budou převládat, leckde bude k nalezení i snímek, který si z vánoc spíše utahuje, třebas známý Santa je úchyl. Jsou však filmy, které se vzdor využití motivu vánoc vyhýbají první i druhé škatulce. Vybrali jsme šest z nich, kterými můžete rebelantsky oživit svůj kinematografický jídelníček, aniž byste se zcela vzdálili nynější atmosféře.
Nejúspěšnější biblické filmy mají novou konkurenci - do kin jde Exodus

Nejúspěšnější biblické filmy mají novou konkurenci - do kin jde Exodus

18. 12. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Písmo svaté jako základ křesťanské věrouky ve světě filmu zanechalo svou nesmazatelnou stopu. Někdy skrze témata společná západní civilizaci, jindy skrze přímé převypravování biblických příběhů. Nejnověji je to právě Ridley Scott, kdo se rozhodl pojmout ve filmu Exodus: Bohové a králové starověké mýty po svém. S čím se však bude Scottův náhled na Mojžíše poměřovat? A jaký bude mít zřejmě dopad na filmový byznys? Přinášíme přehled nejvýznamnějších filmových adaptací příběhů ze světa nejpopulárnější knižní fantasy do Pána prstenů a Hry o trůny.
Sedm nejbizarnějších zákazů filmové historie

Sedm nejbizarnějších zákazů filmové historie

11. 9. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Nynější návrat ještě explicitnější a rozšířené (prý leckde) verze Nymfomanky připomíná, že kontroverzi se dnes ve filmu daří více než kdykoliv dříve. Pravdou totiž zůstává, že cenzorův názor ještě donedávna z distribuce eliminoval, a leckde na světě stále eliminuje, podobné "mravně podezřelé" snímky. Ne vždy ovšem šlo zakázané filmy jednoduše zařadit mezi prvoplánovou pornografii nebo krví prosáklý brak. Sedm příkladů nejdivnějších filmových zákazů ukazuje jak posouvající se míru tolerance šokantním látkám, tak i často nebetyčné ignorantství cenzorů.
Sedm parádních černých komedií k Dlouhé cestě dolů

Sedm parádních černých komedií k Dlouhé cestě dolů

12. 4. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Ve čtvrtek dorazila do kin britská černá komedie Dlouhá cesta dolů. Ať už uspěje či nikoliv, žánr černých komedií je natolik populární uleťárnou, že stojí za to si jej připomenout naším výběrem sedmi dalších děl, které by si měl doplnit každý správný filmový divák. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.