6 netradičních filmů s vánočním motivem

21. 12. 2015 - 23:00 | Téma | Ladislav Loukota

6 netradičních filmů s vánočním motivem zdroj: Falcon

Každoroční šílenství vánočních svátků je na spadnutí, a bude tomu odpovídat i program některých kin, o jeho televizním protipólu nemluvě. Filmy, které se snaží vánoce pojmout dojemně a láskyplně budou převládat, leckde bude k nalezení i snímek, který si z vánoc spíše utahuje, třebas známý Santa je úchyl. Jsou však filmy, které se vzdor využití motivu vánoc vyhýbají první i druhé škatulce. Vybrali jsme šest z nich, kterými můžete rebelantsky oživit svůj kinematografický jídelníček, aniž byste se zcela vzdálili nynější atmosféře.

Rare Exports

Celá řada béčkových hororů si pohrává s vraždícím Santa Clausem, ale jenom Rare Exports dotáhl tuto myšlenku do logického důsledku, navíc v unikátním severském podání. Namísto vraha v převleku Santa Clause totiž tentokrát snímek připomíná spíše cosi jako mysterióní Věc - jeho premisou je možnost, že legenda o fousatém pánovi, který odměňuje hodné děti, ale trestá ty zlé, vychází ze skandinávských mýtů o skutečné nadpřirozené entitě. Ta se nyní kdesi na severu Evropy probudila a to není dobrá zpráva pro nikoho z okolí. Rare Exports byl původně natočen jako krátký film režiséra Jalmariho Helandera, posléze byl ale překován do celovečerního snímku, který je doslova labužnickým pokoukáním pro fanoušky dobrého hororu a zároveň lehce podvratné látky.

zdroj: Archiv

Gremlins

Když se řekne vánoční horor, mnozí vzpomenou i na solidní Nightmare Before Christmas od Tima Burtona. Ještě před ním však vznikl film, který povedeně a hravě kombinoval vánoční období s porcí kreativního černého humoru. Gremlini z roku 1984 mohou leckoho zmást svými zrůdičkami působícími spíše jako dětské hračky, příběh o nešťastném vánočním dárku, který se vydá na bizarní cestu teroru je však doslova filmem pro celou rodinu.

zdroj: Archiv

 

Prometheus

Jeden z nejskrytějších “vánočních“ filmů je zároveň i jedním z nejkontroverznějších snímků poslední dekády, alespoň co do rozdílu mezi kritickým a finančním úspěchem. Fatálně nepodařený prequel Vetřelce a dost možná nejhorší film Ridleyho Scotta totiž natolik umně maskoval své dějové body, že leckomu unikla i nápadná přítomnost motivu vánoc, během nichž se filmová mise na LV-223 odehrává. Ten je přitom jedním z pomocných vodítek, jak Promethea vůbec dešifrovat. Tím dalším je motiv obětování a znovuzrození, stejně jako informace, že zdejší mimozemská rasa se jala vyhubit lidstvo zhruba kolem Kristova života. V důsledku Prometheus okatě říká cosi v tom smyslu, že Ježíš byl mimozemšťan, díky hrubě chaotickému vyprávění si však této finesy původně v kinech všiml jenom málokdo.

zdroj: 20th Century Fox

Iron Man 3

Vánoce a akční film jsou tu již pěkných pár dekád. Taková Smrtonosná past vytane na mysli leckomu. Režisér a scénárista Shane Black, podepsaný pod ní, ale i řadou dalších filmů, se ale vůbec proslavil vánočním zasazením svých akčních drsňáren, od Smrtonosné zbraně po Kiss Kiss Bang Bang. Teprve v Iron Manovi 3 ale tento svůj opakovaný vtip dotáhl do zajímavé pointy, když nechal rolničky vloudit do soundtracku, darování dárků zase do scénáře, z baněk udělal součást výzbroje - a to celé i filmu, který do distribuce vyrazil na počátku léta!

zdroj: Archiv

 

Život Briana

V éře konzumních vánoc by jeden skoro zapomněl, že prapůvod tohoto obyčeje vězí v církevní a náboženské tradici k příležitosti narození Ježíše Krista. Životem této křesťanské ikony se jistě zabývá celá řada filmů od Posledního pokušení Krista po Umučení Krista - jenom jeden snímek o spasiteli ale vyvolal takové emoce jako Život Briana. Film slavné formace komiků Monty Python z roku popisuje příběh muže, který se narodil na stejný nos jako slavný mesiáš, a lidé se jej s ním proto stále pletou. Na dnešní poměry vcelku nevinné utahování si z náboženských dogmat, nota bene těch křesťanských, však v době premiéry vyústilo v lavinu zákazů nebo absurdních ratingů nad 18 let jen v částech Spojeného království, některé státy jako Irsko a Norsko pak film do distribuce nevpustily vůbec.

zdroj: Archiv

Go (1999)

Předtím, než Doug Liman vdechl život Jasonu Bourneovi, zrežíroval i pozapomenutou (a otřesně pojmenovanou) “hyperlinkovou” gangsterku kříženou s ujetou komedií pro teenagery jménem Go. Její štědrovečerní zápletka v sobě kombinuje trojici vzájemně provázaných dějových linií - nejprve prodavačku, která si přivydělává prodejem drog, následně dvojici herců v roli volavek a nakonec také policistů, kteří za tím vším stojí. Je to bláznivé, kapku nedospělé, ale k všeobecné zábavě navíc veskrze neznámé. Pokud hledáte komedii, jakých mnoho není, Go je velmi příjemnou volbou.

zdroj: Archiv

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.