Spider-Man už nebude v MCU. Sony chce jet sólo

21. 8. 2019 13:34 - Téma | Autor: Václav Rybář

Spider-Man už nebude v MCU. Sony chce jet sólo

Zásadní studiový rozvod vrací komiksové hranice do starých kolejí. Peter Parker se tak musí s Avengers opět rozloučit.

Ach jo, Spider-Man se opět ocitá „daleko od domova“, protože Marvel se nedohodnul se Sony na nových podmínkách účasti Petera Parkera v marvelovkách, resp. v rozšířeném světě MCU. V kuloárech už se něco takového proslýchalo několik týdnů. Nejdřív se mluvilo o tom, že Sony si Spideyho vezme zpátky, když nevydělá celosvětově alespoň miliardu dolarů (což se nakonec povedlo), a teď přichází zpráva na vlně včerejšího oznámení, že Spider-Man: Daleko od domova půjde do kin v rozšířené verzi. Což je samo o sobě absurdní, ale Sony chybí jen pár milionů k tomu, aby byl snímek nejúspěšnějším projektem studia v celé jeho historii. Zní to stejně pošetile jako aktuální vývoj situace kolem postavy, která studiu doslova snáší zlatá vejce.

Než se dostaneme ke zmíněnému rozbroji, připomeňme jenom, že Marvel v devadesátých letech čelil krachu a rozprodal několik veledůležitých licencí hollywoodským studiím. Spider-Man skončil u Sony, která má na něj práva, pokud minimálně každých pět let natočí blockbuster se Spider-Manem v hlavní roli. Marvelu zůstávají práva na merchandising, takže všechny ty osušky, penály, hrnky a další věci s podobiznou slavného superhrdiny smí prodávat jenom on.

spidey111

S rozvojem MCU ale Marvel čím dál tím víc pálilo, že Spideyho ve svých řadách nemá. A Sony zase po dvou ne úplně Amazing Spider-Manech cítili únavu materiálu. Pro další restart se tedy rozhodli s Marvelem spolupracovat a vymysleli smlouvu na pět filmů - Captain America: Občanská válka, Spider-Man: Homecoming, Avengers. Infinity War, Avengers: Endgame a Spider-Man: Daleko od domova. Marvel nabídnul své herce a know-how, Sony to celé zaplatila a vyinkasovala. Po premiéře Daleko od domova ale nastal čas sepsat smlouvu podle nových podmínek. A tady narazila kosa na kámen.

Disney nabídnul Sony fifty-fifty spolupráci. Obě studia by se na budoucích spidey sólovkách podílela polovičkou rozpočtu a následně by si rozdělila půlka zisků. To je samozřejmě velká změna ve prospěch Disneyho, přičemž Sony by zřejmě dál bezplatně půjčovala Parkera do marvelovek. Jisté je, že v Sony na podobné podmínky nepřistoupili, a tak to vypadá, že se Spider-Man, dost možná nejslavnější marvelovský hrdina všech dob, bude opět stěhovat do stáje Sony.

spidey333

Pro Marvel je to rozhodně nemilá zpráva, protože se star-power Petera Parkera v další MCU fázi jistojistě počítal. Na druhou stranu se teď pod jeho střechu stěhuje Deadpool, Fantastická čtyřka nebo X-Meni, takže prostor na plán B, ale i C, D nebo E tu rozhodně je. Pro Sony bude návrat k sólo jízdě velkou výzvou. Studiu sice narostlo po kasovním úspěchu Spideyho a nečekaně i Venoma sebevědomí, ale jejich ambiciózní plány na vlastní rozšířený vesmír se mohou rychle rozsypat jako domeček z karet.

V preprodukci je teď druhý Venom, další dva Spider-Mani, ale i pokračování úspěšného animáku Spider-Man: Paralelní světy. Ani u jednoho projektu však nezůstávají původní tvůrci, takže to může dopadnout jakkoliv. Sony už v minulosti Marvel trochu zlobila, třeba s Venomem, který neměl žádnou návaznost na Spider-Mana, aby na něj MCU nemohlo dosáhnout. Jejich aktuální odchod od stolu, jakkoliv ještě nemusí být definitivní, by však pro Marvel znamenal, že podobné přátelské spolupráce s ostatními studii do budoucna předem zavrhne a bude spíš šetřit, aby si v budoucnu mohl tzv. všechny koupit.

Zdroje: tisková zpráva

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Druhý trailer na Ledové království 2 odhaluje nový podzimní svět

Druhý trailer na Ledové království 2 odhaluje nový podzimní svět

23. 9. 2019 | Trailery | Adam Homola

V Disney mohli letos bouchat šampaňské hned několikrát a další miliarda, letos nejspíš předposlední (nezapomínejme na prosincové Star Wars: Vzestup Skywalkera) bude patřit Ledovému království 2.
Indiana Jones 5 opět mění scénáristy, premiéra v roce 2021 pořád platí

Indiana Jones 5 opět mění scénáristy, premiéra v roce 2021 pořád platí

23. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

S pátým Indiana Jonesem je to takové všelijaké. Natáčení nikde, práce na scénáři nemají konce a Harrison Ford mezitím nemládne.
Hvězdy Mortal Kombatu hrají po 24 letech Mortal Kombat

Hvězdy Mortal Kombatu hrají po 24 letech Mortal Kombat

23. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Nejlepší film podle hry? Těžko říct, ale pokud je vám zrovna v devadesátkách –náct, je to pravděpodobně Mortal Kombat. Tehdy béčková pecka, dnes už spíš trochu guilty pleasure, se do herní historie zapsala nesmazatelným písmem, zatímco do filmové branže žádnou velkou díru neudělala.
Recenze: Rambo: Poslední krev – akční legenda se vrací. Bohužel.

Recenze: Rambo: Poslední krev – akční legenda se vrací. Bohužel.

20. 9. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Sylvester Stallone se vrací k jedné z nejslavnějších rolí a jako Rambo popáté rozpoutá peklo. Měli byste u toho být a Rambo: Poslední krev vidět?