Recenze: Spider-Man: Daleko od domova řádí v Praze

4. 7. 2019 - 9:14 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Spider-Man: Daleko od domova řádí v Praze zdroj: tisková zpráva

Peter Parker se vydává do Evropy, zastaví se v České republice a baví skoro stejně jako minule. Bude to ale stačit?

Avengers: Endgame jsme už všichni viděli, dali jsme si od comicsů pár týdnů pauzu, ale protože je léto, a právě během léta mají premiéru ty největší a nejdražší filmy, byla jen otázka času, než dorazí další. Spider-Man toho v Endgame moc nepředvedl, protože byl jaksi ze hry, teď však dostává možnost pořádně si zablbnout ve své druhé sólovce (pokud počítáme jen filmy s Tomem Hollandem).

Před i za kamerou zůstala víceméně stejná parta, studia Disney a Sony se naučila pracovat se Spideym tak, aby mohl fungovat sólo, ale zároveň i ve světě, kde jsou ostatní hrdinové z Marvelu, a dá se říct, že nějaké zásadní překvapení a velké změny oproti dva roky starému Homecoming nikdo neočekával. A taky nedorazily.

spiderman 1 zdroj: tisková zpráva

Thanos dostal v Endgame na budku a svět se vrací víceméně do starých kolejí. To znamená, že Peter Parker je zpátky ve škole a když má volno, tak jako Spider-Man koná dobro v Queens a okolí. Teď ale potřebuje dovolenou, a tak spolu se školou vyráží na výlet do Evropy. Pavoučí kostým nechává doma a má v plánu kochat se památkami a balit spolužačku M.J.

Tahle pohoda ovšem dlouho nevydrží. Svět totiž terorizují Elementálové, monstra vytvořená z ohně, vody a dalších živlů, která se na Zemi dostala z jiné dimenze. Nick Fury se s nimi pokouší bojovat a má v ruce eso v podobě Mysteria, muže, jenž nepochází z našeho světa a s Elementály má nevyřízené účty.

spiderman 2 zdroj: tisková zpráva

Přesto by se Furymu Spideyho pomoc hodila a „Ne, jsem na prázdninách“ nebere jako odpověď. Parker tak na sebe musí navléct kostým a spolu se starými a novými parťáky vyrazit do boje za záchranu světa. Zase. Ale tentokrát to bude jiné, Peter však až příliš pozdě pochopí, že s ním někdo nehraje úplně fér hru. A že si Spider-Man musí svoje prázdniny zkrátit.

Když se před dvěma lety objevil v kinech Spider-Man: Návrat domů, bylo to celkem příjemné oživení v comicsovém světě. Tenhle Spidey pořád chodil do školy (a vypadal jako student), ještě by mu asi nenalili ani pivo a vedle superhrdinských povinností se musel zabývat i takovými věcmi, jako jsou známky, první láska a podobně klasicky puberťácké potíže.

Zatímco Iron Man, Thor a ostatní zachraňovali svět, Peter Parker fungoval v jaksi menším a civilnějším měřítku, byla to však velmi příjemná změna. Režisér Jon Watts na podobné věci hodlá sázet i ve dvojce. Sice se z Ameriky přesuneme do Benátek, Rakouska, Prahy a Londýna, kde není tolik prostoru pro blbnutí mezi mrakodrapy, protože mrakodrapy tam jednoduše nejsou, ale jinak je nový Spidey pořád velmi fajn kombinace superhrdinského dobrodružství s klasickým filmem o životě, radostech a strastech středoškoláka.

spiderman 3 zdroj: tisková zpráva

Watts ví, že se může spolehnout na přirozené charisma a solidní herectví pořád sympatického Toma Hollanda, ale i na ostatní mladé herce. Nový Spider-Man působí paradoxně nejsympatičtěji v těch puberťáckých momentech, kdy se řeší první milostné trable a podobné věci. Když ovšem dojde na akci a hraje se víc na comicsový feeling, je to o malinko horší než minule. Ne kvůli tomu, že by byla samotná akce špatná, ale spíš proto, že v Homecoming byl jeden z nejzajímavějších zloduchů celého marvelovského univerza a aktuální záporák na Michaela Keatona jednoduše nemá.

Nový zloduch se často mění v obyčejného uřvaného magora a jeho motivace pro páchání zla není moc uvěřitelná. Problém tkví ovšem i v tom, že Spider-Man, potažmo celý Marvel jen velice neochotně utíká ze stínu Iron Mana, a i tentokrát je celý konflikt do značné míry další variací na „život, dílo, ego a lidské chyby Tonyho Starka.“ A mně už to popravdě moc nebaví.

spiderman 4 zdroj: tisková zpráva

Dost průhledná zápletka, nezajímavý zloduch a trošku přestřelená délka jsou největší problémy nového Spideyho, celkově se na něj však kouká pořád velmi dobře. Akční scény jsou velkolepé i dostatečně přehledné, není jich málo (jen ta v Rakousku je jaksi úplně zbytečná) a našince potěší i fakt, že tu dostane pořádně zabrat i Praha. I když ji ve filmu hraje Liberec...

Celkově je to fajn, ale nemůžu si pomoct a jednička byla i díky skvělému Keatonovi o dost lepší. Navíc tu není moc ochota posouvat se dál a až příliš se tu hraje na jistotu. Výsledek pořád funguje a kouká se na to příjemně, jen příště už by to chtělo odrazit se někam trošku jinam, vykašlat se na odkaz Iron Mana a trochu víc řešit Spider-Mana jako takového.

zdroj: Falcon

Ten hrdina na to má, pohybuje se v zajímavém světě a diváky baví. A příště si určitě bude moci dovolit trošku do toho šlápnout a jít vlastní cestou. Naštěstí potitulkové scény naznačují, že tvůrci si to myslí také...

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Marvel vs. zbytek světa

Marvel vs. zbytek světa

23. 10. 2019 | Téma | Václav Rybář

Scorsese, Coppola a další šíbři kvalitní kinematografie vytáhli do boje proti McDonald’s stříbrného plátna.
Nakonec je všechno při starém, Spider-Man v MCU zůstává

Nakonec je všechno při starém, Spider-Man v MCU zůstává

30. 9. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tolik emocí, tolik nářků, a nakonec je všechno při starém. Spider-Man měl totiž kvůli nedohodě Disney/Marvelu a Sony opustit filmový vesmír Marvelu a jet už jenom sólo. Respektive budovat si svůj vlastní vesmír na svém vlastním písečku u Sony.
The Night Monkey se tváří jako nový film, ale jde jen o Spider-Mana

The Night Monkey se tváří jako nový film, ale jde jen o Spider-Mana

19. 9. 2019 | Trailery | Adam Homola

Zčistajasna se na oficiálních kanálech Sony objevil oficiální trailer na The Night Monkey. Ptáte se, co že to je? Inu, marketingový vtípek.
Spider-Man už nebude v MCU. Sony chce jet sólo

Spider-Man už nebude v MCU. Sony chce jet sólo

21. 8. 2019 | Téma | Václav Rybář

Zásadní studiový rozvod vrací komiksové hranice do starých kolejí. Peter Parker se tak musí s Avengers opět rozloučit.
Všichni proti pavoučímu muži, aneb Spider-Man se v dalších dílech zapotí

Všichni proti pavoučímu muži, aneb Spider-Man se v dalších dílech zapotí

8. 7. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Kdo ze slavných comicsových záporáků pořád ještě čeká na šanci předvést se ve filmu? Těchhle pět zloduchů bychom na plátně viděli docela rádi.
Spider-Man: Daleko od domova: druhý trailer nabízí víc Prahy i Mysteria

Spider-Man: Daleko od domova: druhý trailer nabízí víc Prahy i Mysteria

6. 5. 2019 | Trailery | Adam Homola

Spider-Manovo evropské turné se blíží. Avengers: Endgame jste už asi viděli, ale pokud ne, na trailer níže se rozhodně nedívejte. Upozorní vás na to i sám představitel Spider-Mana Tom Holland. Pokud jste ale už v kině byli, můžete si nový trailer na Spider-Man: Daleko od domova bez obav pustit.
Chcete vědět, jak dopadnou Avengers nebo Star Wars?

Chcete vědět, jak dopadnou Avengers nebo Star Wars?

29. 3. 2019 | Téma | Václav Rybář

Dejte si pozor, jak na tuhle otázku odpovíte. Nebo vlastně ani odpovídat nemusíte. Hollywood už vás má dávno přečtené.
Spider-Man v Praze: podívejte se na první ukázku na Daleko od domova

Spider-Man v Praze: podívejte se na první ukázku na Daleko od domova

15. 1. 2019 | Trailery | Adam Homola

O Captain Marvel jste toho slyšeli už hodně, nedávno se nám přestavili také Avengers: Endgame, a tak je čas na třetí a poslední marvelovku letošního roku. Spider-Man: Daleko od domova se nám konečně ukazuje v prvním traileru a ano, je tam i Praha.
Spider-Manovi příští rok zatopí Jake Gyllenhaal jako iluzionista Mysterio

Spider-Manovi příští rok zatopí Jake Gyllenhaal jako iluzionista Mysterio

6. 12. 2018 | Novinky | Adam Homola

Jake Gyllenhaal se klasickým velkým komiksárnám vyhýbal jako čert kříži, až ho zlanařil Marvel. Nabídka zahrát si zápornou postavu jménem Mysterio byla asi tak dobrá, že ji nemohl odmítnout ani Gyllenhaal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.