Plavidlo bude vybaveno 3D kamerami navrženými Cameronem, aby tak mohlo pořídit unikátní záběry nejhlubších hlubin, které by případně režisér mohl zaplnit digitálně vytvořenými příšerami filmu Avatar 2.
Kalné a kamenité dno Mariánského příkopu, který by dokázal pohltit Mount Everest, zatím člověk navštívil jen jednou. V květnu 1960 ponorce nazvané Trieste trvalo téměř pět hodin, než sestoupila dolů. Na její palubě byl švýcarský vědec Jacques Piccard a americký námořní důstojník Don Walsh, kteří na dně strávili 20 minut. V chladu a temnotě nejhlubší pozemské průrvy, kde jedli čokoládové tyčinky, k nim připlaval připojil platýz, mořský jazyk a garnát, kteří tak dokázali, že některé životní formy dokážou existovat i v takto extrémní hloubce.
James Cameron, který na filmu Avatar vydělal zhruba 350 milionů dolarů, má peníze i dostatek nadšení, aby misi do nitra Země uskutečnil. Ponorka pro ponor do Mariánského příkopu už je údajně z poloviny hotová a mise by se mohla uskutečnit koncem roku.
Cameronova vášeň pro vodu, která pokrývá dvě třetiny zemského povrchu, je známá; dokázal ji nejen v kasovním trháku Titanic, ale také v akčním snímku Propast z roku 1989. Minulý měsíc oslavil Cameron 56. narozeniny na ruské hlubokomořské ponorce Mir-1, v níž sestoupil v Bajkalském jezeře do hloubky více než 1,5 kilometru. Sibiřské jezero Bajkal je nejhlubší sladkovodní plochou na světě.