Prosincové herečky: Nymfomanka i elfka

- Téma autor: Ladislav Loukota

První regulérní zimní měsíc je tradičním obdobím, kdy proud filmových novinek zamrzává vlivem události známé jako „Vánoce“. Přesto jsme vyhrabali šestici pozoruhodných filmů spolu s šesticí neméně pozoruhodných hereček, jimiž si můžete spravit náladu mezi přemýšlením nad dárky a plánováním novoroční kocoviny.

Charlotte Gainsbourg

A začneme rovnou od konce, anglofrancouzské "nymfomanky", herečky Charlotte Gainsbourg. Její letošní snímek Nymfomanka, část I přichází od známého režiséra Larse von Triera, který se vyžívá v nekomformním způsobu natáčení filmů, který oslňuje cinefily... a je vysloveným mučením pro tradiční diváky. Nymfomanka však bude jiná, už jen pro svou pověst "studie ženské sexuality" a s tím související množinou explicitních sexuálních scén.

Gainsbourg přitom v ranku artfilmů rozhodně nehraje poprvé - krom své prvotiny V záři reflektorů si ji můžete pamatovat ze snímků Nestoudnice (1985) nebo Betonová zahrada (1993), kriticky vysoce oceněných titulů. Krom nich třiačtyřicetiletá Charlotte rovněž zpívá - v roce 2000 se mihla i na albu Madonny.

Uvidíte v: Nymfomanka, v kinech od 26. prosince

Zajímavost: Její matka je britská herečka Jane Birkin (mmj. Zvětšenina), otec pak francouzský zpěvák Serge Gainsbourg.

charlotte_gainsbourg_wallpaper_8-wide

Evangeline Lilly

Evangeline zná každý divák kdysi velmi populárního seriálu Ztraceni pro roli kriminálnice Kate. Od konce seriálu jste ji mohli zaregistrovat ve filmech jako Smrt číhá všude nebo Ocelová pěst, nyní se představí jako elfka Tauriel v novém díle Hobita.

Pokud vám přijde líto, že svůj roztomilý kukuč neukazuje častěji, pak vězte, že máme štěstí. Evangeline po konci Ztracených hrozila koncem své kariéry s tím, že se chce více věnovat výchově svého syna a humanitární práci - která v minulosti obsahovala i misii na Filipíny a zisk financí pro filantropické účely.

Uvidíte v: Hobit: Šmakova dračí poušť, v kinech od 12. prosince

Zajímavost: Evangeline se řadí do ranku angažovaných hereček – letos se tak spolupodílela na natočení kritického dokumentu o sledování internetu agenturou NSA, zároveň již vydala (a dále pracuje) i na dětské knize jménem The Squickerwonkers.

Evangeline_Lilly

Elizabeth Olsen

Jsme v polovině našeho hubeného prosincového seznamu a naše další jméno může být pro někoho přímo šokantní - Elizabeth Olsen(ová) je totiž sestrou mnohem známějších (a poněkud otravných) dvojčat Mary-Kate a Ashley Olsen, které kdysi okupovaly každou podprůměrnou teenagerskou komedii. Elizabeth si zvolila trochu jinou kariéru a navzdory účinkování v nemalém počtu filmů, které neznáte (a je tomu dobře) se teprve nyní začíná objevovat v lepších titulech.

Nyní v prosinci se tak vyskytne v americkém remaku kultovního asijského snímku Oldboy o muži, který je z neznámých důvodů na dvacet let uvězněn v malém pokoji a pak stejně mysteriózně propuštěn. Ani následující rok kadence nepoleví, Elizabeth si totiž zahraje v rovněž v předělávce asijského kultu Godzilla.

Uvidíte v:  Oldboy, v kinech od 5. prosince

Zajímavost: Původně skoro hrála v dětské úchylnosti Spy Kids. Nakonec bylo zjevně dobře, že se tehdy sítem neprodrala…

Elizabeth-Olsen-10

Juliette Binoche

Životopisný snímek Camille Claudel 1915 zřejme nebude titulem, který svou návštěvností zničí kasy multiplexů, už jen pro jméno představitelky hlavní postavy, duševně postižené sochařky Camille Claudel, však stojí za pozornost. Camille totiž ztvární hrubě nedoceněná francouzská herečka Juliette Binoche.

Ta zazářila v celé plejádě evropských filmů včetně zapanuvšího kouzelního snímku Čokoláda, rudé maliády Anglický pacient nebo povídkové romanťárně Paříži, miluji Tě (2006). Juliette je krom svého hereckého talentu a sympatického vzezření navíc i tak trochu spjatá s naší středoevropskou kotlinou - jedním z jejích prvních filmů byla totiž adaptace Nesnesitelné lehkosti bytí od "našeho" Milana Kundery.

Uvidíte v: Camille Claudel 1915, v kinech od 5. prosince

Zajímavost: I ona se vyskytne příští rok ve velkofilmu Godzilla. Neradi bychom zvedali palec předčasně, nicméně je třeba říct, že tato verze klasického popkornu přichází od režiséra Garetha Edwardse, který prakticky s nulovým rozpočtem natočil peckózní monstrdrama Monstra.

juliette-binoche-3

Imogen Poots

Zřejmě nejmladší prosincovou vycházející hvězdou je britská kráska jménem Imogen Poots, kterou jste doposud mohli znát z filmů Jana Eyrová (2011), 28 týdnů poté (2007) nebo Noc hrůzy (2011). Imogen přitom zcela poprvé stále před kamerou nedávno, v adaptaci anarchistického komiksu Alana Moorea V jako Vendeta (2005), kde si střihla dětskou verzi postavy Natalie Portman.

Její sláva však podobně jako v případě Elizabeth Olsen teprve začíná - v prosinci ji tak můžete sledovat ve vedlejší roli ve filmu Sviňák podle románu autora Trainspottingu, spisovatele Irvina Welsha. Napřesrok Imogen přitvrdí regulérní hollywoodskou hovadinkou Need for Speed na motivy stejnojmenné herní předlohy. Uvidíme, jestli ji americká látka prospěje, hádáme však, že Imogen bude ve filmu tím lepším obsahem.

Uvidíte v: Sviňák, v kinech od 5. prosince

Zajímavost: Do herecké dráhy nasedla tak trochu omylem – zatímco se rozhodovala stát se vegetariánkou, začala své soboty trávit na semináři herecké improvizace. Následně se rozhodla pro dráhu herectví poté, co zjistila, že by se jí jako veterinární ošetřovatelce dělalo špatně z pohledu na krev.

355983-imogen_poots_centurion_004

Kristen Wiig

Prosinec pak zakončíme sympatickou komediantskou Kristen Carroll Wiig, jejíž obličej sice zřejmě znají jenom diváci skečů Saturday Night Live. Kristen se totiž vyskytla v několika nepříliš stěžejních komediích jako Zbouchnutá či Paul, a především v komediálních seriálech Portlandia, ale zároveň svůj hlas propůjčila i animovaným filmům jako Já padouch či Jak vycvičit draka. Ani omylem to však nesnižuje její mnohé talenty!

Její prosincový zářez, komedie (pro změnu) Bena Stillera jménem Walter Mitty a jeho tajný život, zřejmě nebude zrovna oscarovým trhákem... leč každý nějak musíme platit své hypotéky.

Uvidíte v: Walter Mitty a jeho tajný život, v kinech od 26. prosince

Zajímavost: Dle časopisu Entertainment Weekly je Kristen jednou ze současných 25 nejzábavnějších hereček, její skeče ze Saturday Night Live pak začadil mezi 15 nejlepších výstupů.

Photos-Kristen-Wiig-Wallpaper

Tagy: herečky

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.