Velmi dobře si pamatuji některé české kritiky, kteří u Společenstva prstenu doslova vyzvraceli negativní recenzi, aby dalšího dílu pěli nekritické ódy. Prostě celospolečensky se to od nich čekalo. Také si vybavuji jednu celkem šířenou výtku, že Peter Jackson nechal v trilogii „příliš hodně“ z knihy a nesnažil se nijak interpretovat. Když pak slavný režisér předělává knihu v Hobitovi, někteří hystericky ječí, že zašel příliš daleko. Hobit je úplně jiné dílo, je to kniha psaná především pro dětského čtenáře a rozdíl ve stylistice pozná i naprostý retard. Jackson logicky stál před problémem, zda natočit rozverné dílko, které by se více klanělo knize, nebo vystavěl epický příběh, který si bere mnoho látky i z doplňujících literárních materiálů. Zvolil druhou cestu a zvolil správně.
zdroj: Archiv
Dvojka pěkně šmakuje
Hobit vznikl po jedné celé dekádě a nese si stigma slavné prstenové trilogie. Jenže Pán prstenů neovlivnil jen masovou populaci, ale také celou kinematografii. Fantasy dostalo v Hollywoodu zelenou a vznikla celá řada dobrých i horších filmů. Stačí si vzpomenout, jak pod tlakem úspěchu Pána prstenů vytvořili producenti Harryho Pottera drsný artwork hlavního hrdiny s mečem. Teď tu máme dvojku Hobita a všichni řeší, zda je lepší, nebo snad dokonce horší než úvodní díl. Je stejný a konzistentní. Důvodem vzniku trilogie je bezesporu snaha mít tři dlouhé kasovní trháky na tři sezóny. Je to úplně akceptovatelná úvaha a každý ví, že Hobit na tři díly není, že se bude muset hodně upravovat a natahovat. A to ve Šmakově dračí poušti funguje dokonale. Nebudu zastírat, byl jsem nadšen a z kina odcházel s tím, že Jackson splnil zjevně všechno, co si předsevzal. Hobit se dostal do tempa už v prvním díle. V okamžiku, kdy výprava zmizela ve skalních útrobách, nás režisér nenechal vydechnout. A tentokrát se tempo drží v solidní rychlosti už od samotného začátku.
Dokonalý drak a ušmouraná elfka
I když se zde mnohem více odklání od literárních předloh, stále zachovává z knihy to nejdůležitější – totiž cestu. Je to stále velké dobrodružství s celou řadou questů, kdy dojde i na setkání s finálním nepřítelem. A drak je tentokrát hlavním hrdinou. Jestliže jsme před rokem dostali ochutnávku v podobě náznaku, tentokrát jej nechal Peter Jackson předvést v celé své kráse. Vizuálně je to prostě dokonalý mazlíček, který si zasluhuje jisté sympatie. Volnost zpracování dvojky jde hodně za hranici knihy, ale nepřekračuje vkusnou mez. Asi nejvíce diskutovanou změnou bude obsazení Evangeline Lilly do role elfky Tauriel. Dal jsem si tu práci, zda na postavu nenajdu alespoň malý odkaz v doslovech Pána prstenů, ale nic. Ušmouraná elfka je autorskou licencí scénáristů, ale nijak nepřekáží.
Výprava trpaslíků za zlatem graduje postupně a nabírá na síle s každou hodinou. Druhý díl Hobita se povedl a není pravda, že je lepší. Není však ani pravda, že je horší. Trilogii je nutné vnímat jako homogenní kus. Tvůrci vlastně z humorně dobrodružné knihy vystavěli zbrusu nový kus, který dokonale zapadá do světa filmové Středozemě. To se jim povedlo téměř na výbornou. A na dějové odbočky se nedívejte skrz prsty, užívejte si je.
Hodnocení: 80 %