Podle skutečných událostí: Rivalové převypráví souboj Laudy s Huntem

4. 10. 2013 11:41 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Podle skutečných událostí: Rivalové převypráví souboj Laudy s Huntem Zdroj: Archiv

Tento týden se urodí hned několik tuze očekávaných filmů, černým koněm zápolení je však snímek Rivalové režiséra Rona Howarda. Nejde v něm o nic menšího než převyprávění skutečného soupeření mezi dvěma legendami Formule 1 – britským playboyem Jamesem Huntem a precizním rakouským Niki Laudou.

Nelítostný souboj obou mužů se zapsal do sportovních análů při XXVII. Mistrovství světa jezdců Formule 1 v roce 1976. Rakušan Lauda se stal mistrem světa již o rok dříve, a i pro rok 1976 platil za favorita. Na krk mu však dýchal právě James Hunt – a dvojice soupeřila nejenom na trati, ale i odlišným životním stylem.

Soubojem však nebyli poznamenáni jenom jezdci, nýbrž celá sezóna – pro sportem méně dotknuté sice nevyzradíme, jak zápolení dopadlo (není problém si to dohledat v encyklopedii), nakousneme však počátky sezóny.

Kontroverze začala již při čtvrtém závodu ve Španělsku, kdy byl Hunt diskvalifikován za to, že byl jeho vůz ze stáje McLaren příliš široký. O dva měsíce později bylo ovšem odvolání odvoláno a jelo se dále, s Huntem jako velkým Laudovým konkurentem. Dalším velkým bodem zlomu byla jízdě ve Velké Británii, kde domácí Hunt získal nehynoucí davy fanoušků při závodu v Brands Hatch.

Lauda byl od počátku ve vedení, Hunt navíc poté havaroval s dvěma dalšími závodníky – netradičně jim však bylo umožněno začít závodit znovu v nových vozech. Hunt závod vyhrál poté, co Laudu zpomalila technická závada. Ferrari, Laudova domovská stáj, však Huntovo vítězství úspěšně napadlo a pohár zpětně putoval Laudovi. A krátce poté pak přišel závod na německém okruhu Nürburgring, kde na Laudu čekala osudová nehoda...

Ta na něm do konce života zanechala viditelné popáleniny, zpočátku se dokonce zdálo, že z hořícího vozu nevyvázne živ. Lauda však bojoval dále a po několika týdnech se do sezóny vrátil. Až do samého konce dýchal Huntovi na krok, a konečný vítěz utržil cenu pouhý jeden bod za závodníkem z druhého postu.

laudahunt_2650564b Zdroj: Archiv

Hunt by byl nadšen

Je trochu s podivem, že Hollywood tak často ignoruje skutečné příběhy slavných jezdců Formule 1. Rivalové jsou v tomto ohledu po dlouhé době výjimkou z pravidla – natočení souboje Hunt vs. Lauda si navíc na paškál nevzal nikdo menší než Ron Howard, který s řemeslnou jistotou natočil i jiné oceňované skutečné příběhy - například dramatický vesmírný let Apolla 13 či debatu s odvolaným americkým prezidentem ve snímku Duel Frost/Nixon.

Od doby rivality s Humte byl Niki Lauda (dle jeho odhadů) filmaři osloven zhruba třicetkrát, nikdy však se zfilmováním zápolení s Huntem nesouhlasil. Jeho názor změnil až scénárista Peter Morgan, který má na svém triku oscarové nominace a scénáře k historickým filmům jako je Královna nebo rovněž howardovský Duel Frost/Nixon.

Výsledkem Morganovy a Howardovy snahy jsou právě aktuální Rivalové, kde se v roli Laudy představí Daniel Brühl (Good bye, Lenin!), naopak Hunta ztvárnil Chris Hemsworth (bůh Thor v marvelovkách). Snímek po své festivalové předpremiéře získal nálepku oscarového snaživce, nejde však jenom o názor diváků a kritiků, nýbrž i samotného Laudy. "Myslím, že (filmaři) odvedli setrakra dobrou práci, protože když jsem viděl film poprvé, řekl jsem si 'Sakra, tohle jsem fakt já!'" Snímek samozřejmě do určité míry jejich soutěžení nafoukl – Lauda sám řekl, že mnohdy s Huntem popíjel v Londýně a jednou i přespal v jeho bytě: "Ale ne spolu. Byli jsme čtyři," pomrkl v rozhovoru pro Telegraph.

Rush Zdroj: Archiv

Kdo se však premiéry Rivalů nedočkal, je James Hunt. V roce 1993 ho totiž v pouhých 45 letech skolil infarkt, sotva několik hodin poté, co své snoubence Helen Dyson nabídl sňatek. Lauda k tomu v interview dodal, že Hunt by Rivaly ocenil stejně jako on sám. "Je smutné, že tu s námi (James Hunt) dnes není. Přeju si, aby ten film viděl taky, protože vím, že by si ho hodně užil."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.
Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.