Mytický Herkules by vyklepal všechny jeho filmové a seriálové inkarnace

23. 7. 2014 - 22:30 | Téma | Ladislav Loukota

Mytický Herkules by vyklepal všechny jeho filmové a seriálové inkarnace zdroj: tisková zpráva

Již podruhé v tomto roce se na filmová plátna hrne antický rek Herkules, tentokrát však ztělesněný poněkud osvědčenějším představitelem maskulinních rolí Dwaynem "The Rock" Johnsonem. Čím to, že Herkules tak urputně fascinuje filmaře? A jaká obskurní dobrodružství, na které moderní adaptace obvykle zapomínají, zažíval podle původních legend? Mrkli jsme na nejpodstatnější skutečnosti.

Při troše nadsázky lze říct, že pokud by měla vzniknout skutečně věrná předělávka Herkulova příběhu, troufnout by si na ní mohla zřejmě snad jenom produkce HBO. Žádná jiná televize - natožpak snad kinofilm - by totiž nebyla sto pojmout skutečnou tvář antického reka tak, jak ji ve starověku doopravdy sepsali. Vedle jeho exploatačních trampot však i taková Hra o trůny bledne závistí.

Herkules zdroj: tisková zpráva

Zpočátku by si moderní divák mohl myslet, že Herkules je vlastně totéž co antická variace na Supermana. Mezi základní prvky Herkula patří jeho polobožský původ, díky němuž Herkules (původně Herákles, známější výraz je výsledkem přepisu do latiny) disponoval nadlidskou sílou, ale i lstí, odvahou a rovněž enormním libidem. Už to je detail, který krásně ilustruje jinou éru – zůstaneme-li u paralely se Supermanem, spíše než Clarka Kenta připomíná Herkules satirického Hancocka říznutého Hankem Moodym z Californication.
Přesto lze říct, že Herkules byl doslova prototypem vzoru pro libovolného muže, spojením ideálu po harmonii duše a těla i dokonalým akčním hrdinou. Béčkové atrakce čpí z řady jeho výkonů. Mezi nejznámější činy patří splnění dvanácti úkolů, mezi nimiž je spoutání trojhlavého psa Kerbera, zabití nemejského lva nebo třeba... vyčištění stájí krále Augiáše od hnoje. Jak vidno, ani ve starověku autorům nechyběl smysl pro humor. Herkules však z Kavkazu zachránil i Prométhea, uvrženého sem za darování ohně lidem – budiž to důkaz, že crossovery různých příběhů rozhodně nejsou jenom moderní záležitost.

zdroj: Bioscop

Podobně jako Zeus (a vůbec leckdo ve starověkém panteonu i momo něj) však i sám Herkules platil za solidní netykavku, která by v dnešním vyvedení dost možná odradila sympatie diváků. Když mu tak například Augiáš za vyčištění chlévů nezaplatil, Herkules později přitáhl s armádou a krále zabil. Nemlich stejně dopadla i Trója. Tu bohové v příběhu nikoliv nepodobném původnímu Souboji titánů ztrestali nájezdy mořské obludy, kterou si Trojané mohli udobřit jenom obětováním své princezny.
Herkules potvory po třech dnech boje zlikvidoval - a zachránil při tom i onu princeznu - trojský král Láomedón mu však za výkon opět nezaplatil. Herkulovi tak nezbylo učinit jedinou logickou věc, znovu sestavit armádu a vyplenit s ní město dávno před tím, než někoho vůbec napadlo sestavit "Trojského koně". Vyvraždil celou královskou rodinu až na princeznu, kterou nechal jako trofej jednomu se svých mužů.

Tragédie s dobrým koncem

Zřejmě nejujetější částí Herkulova života je však vyvraždění jeho vlastní rodiny. Na to došlo poté, co na Herkulův spokojený život s princeznou Megarou začala žárlit Héra. Posedla Herka vražedným amokem, po němž zabil patero dětí včetně trojice svých. Právě kvůli snaze očistit se od této šlamastiky se nakonec Herkules vydal splnit oněch dvanácti úkolů. Nakonec však přes všechna příkoří Herkules došel věčnému životu v antickém panteonu. Přes všechny útrapy, války i dobrodružství zůstává Herkules pevně věrný touze publika po happy endingu.
Vzhledem k navýsost nadpřirozené povaze většiny Herkulových dobrodružství je Herkulova existence obecně beze vší pochybnosti přijímána jako čirý mýtus bez byť jen rámcového ukotvení v osobě existujícího člověka. Jisté kořeny v realitě však mít může. Jednou z teorií je, že na počátku mýtů byl soupis starověkých objevitelských plaveb po středomoří. Na každý pád totiž platí, že Herkulův boj s Trojou i jeho luk a šíp přímo ovlivnily pozdější Trojskou válku, která zjevně má nějaké kořeny v realitě. Faktem je, že podobných prototypů udatného hrdiny s příměsí božské krve užívali i jiné dávné národy. A svým způsobem jsou populární dodnes.

Herkules zdroj: tisková zpráva

O to více je politováníhodné, že moderní nejpopulárnější inkarnace Herkula připomínají pouze jakýsi odvar z původní ikony. Že Herkules neklátí jednu Amazonku vedle druhé a nekuchá vlastní rodinu, by jeden ještě pochopil disneyovské adaptaci z roku 1997. Avšak skutečnost, že i valná většina dalších filmů Herka rovněž ukazuje především jako trochu silnějšího skautíka (a opakuje tak problémů filmů se Supermanem), vzdor krvelačné a politicky nekorektní předloze, už vyloženě padá na hlavu scénáristů. O to zajímavější možná bude nejnovější adaptace, který začíná právě Herkulovým vyhnanstvím.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Herkules - recenze letního blockbusteru s Dwayne Johnsonem v hlavní roli

Herkules - recenze letního blockbusteru s Dwayne Johnsonem v hlavní roli

24. 7. 2014 | Recenze | František Fuka

Brett Ratner režítuje The Rocka (Dwaynea Johnsona) v titulní roli filmu o mytickém hrdinovi (na motivy comicsu).
Červencové herečky - pravidelná přehlídka hvězd tentokrát i s Češkami

Červencové herečky - pravidelná přehlídka hvězd tentokrát i s Češkami

7. 7. 2014 | Dokina.cz | Ladislav Loukota

Léto je tu a spolu s ním se velkofilmy i komorní dramata chytla za ruce a snaží se diváka přesvědčit, že namísto dovolené má zamířit do kina. Používají při tom i paletu výjimečně charismatických dam. A možná i proto se v červencovém přehledu netradičně dočkáme příjemné zjevení domácích hereček. 
Šest sci-fi a fantasy filmů, které vám v létě nesmí uniknout

Šest sci-fi a fantasy filmů, které vám v létě nesmí uniknout

4. 7. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Letošní rok je výjimečně bohatý na všelijaké sci-fi a fantasy trháky. Stoupající trend z posledních let zjevně vyvrcholí o letních prázdninách. My vám nabízíme letní souhrn všech zajímavých sci-fi a fantasy snímků.
Červencové premiéry - Herkules, Strážci Galaxie, ale i animovaný hit pro nejmenší diváky

Červencové premiéry - Herkules, Strážci Galaxie, ale i animovaný hit pro nejmenší diváky

30. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Strážci Galaxie, Hercules, 22 Jump Street a další hollywoodské blockbustery nás budou lákat do kina v červenci. První prázdninový měsíc tak nabídne mnohem lepší a určitě také lákavější snímky než červen, což je rozhodně pozitivní. Přinášíme vám několik tipů, které by vám určitě neměly uniknout, pokud se řadíte k pravidelným i občasným návštěvníkům kin.
A zase ten Herkules... Bude Dwayne Johnson nejvýdělečnějším antickým hrdinou?

A zase ten Herkules... Bude Dwayne Johnson nejvýdělečnějším antickým hrdinou?

18. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

V červenci se milovníci mytologie, digitálních efektů a velkých svalů dočkají dalšího zpracování slavného antického příběhu o Herkulovi. Letos se to navíc sešlo tak příhodně, že příběh o hrdinovi, kterého počal samotný bůh Zeus s lidskou princeznou Alkménou, dorazí do kin již podruhé. Ve filmu Herkules: Zrození legendy si mýtického svalovce zahrál Kellan Lutz. V novém snímku Hercules si titulní roli střihl stále populárnější Dwayne Johnson.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.