Mytický Herkules by vyklepal všechny jeho filmové a seriálové inkarnace

- Téma autor: Ladislav Loukota

Již podruhé v tomto roce se na filmová plátna hrne antický rek Herkules, tentokrát však ztělesněný poněkud osvědčenějším představitelem maskulinních rolí Dwaynem "The Rock" Johnsonem. Čím to, že Herkules tak urputně fascinuje filmaře? A jaká obskurní dobrodružství, na které moderní adaptace obvykle zapomínají, zažíval podle původních legend? Mrkli jsme na nejpodstatnější skutečnosti.

Při troše nadsázky lze říct, že pokud by měla vzniknout skutečně věrná předělávka Herkulova příběhu, troufnout by si na ní mohla zřejmě snad jenom produkce HBO. Žádná jiná televize - natožpak snad kinofilm - by totiž nebyla sto pojmout skutečnou tvář antického reka tak, jak ji ve starověku doopravdy sepsali. Vedle jeho exploatačních trampot však i taková Hra o trůny bledne závistí.

Herkules

Zpočátku by si moderní divák mohl myslet, že Herkules je vlastně totéž co antická variace na Supermana. Mezi základní prvky Herkula patří jeho polobožský původ, díky němuž Herkules (původně Herákles, známější výraz je výsledkem přepisu do latiny) disponoval nadlidskou sílou, ale i lstí, odvahou a rovněž enormním libidem. Už to je detail, který krásně ilustruje jinou éru – zůstaneme-li u paralely se Supermanem, spíše než Clarka Kenta připomíná Herkules satirického Hancocka říznutého Hankem Moodym z Californication.
Přesto lze říct, že Herkules byl doslova prototypem vzoru pro libovolného muže, spojením ideálu po harmonii duše a těla i dokonalým akčním hrdinou. Béčkové atrakce čpí z řady jeho výkonů. Mezi nejznámější činy patří splnění dvanácti úkolů, mezi nimiž je spoutání trojhlavého psa Kerbera, zabití nemejského lva nebo třeba... vyčištění stájí krále Augiáše od hnoje. Jak vidno, ani ve starověku autorům nechyběl smysl pro humor. Herkules však z Kavkazu zachránil i Prométhea, uvrženého sem za darování ohně lidem – budiž to důkaz, že crossovery různých příběhů rozhodně nejsou jenom moderní záležitost.

Podobně jako Zeus (a vůbec leckdo ve starověkém panteonu i momo něj) však i sám Herkules platil za solidní netykavku, která by v dnešním vyvedení dost možná odradila sympatie diváků. Když mu tak například Augiáš za vyčištění chlévů nezaplatil, Herkules později přitáhl s armádou a krále zabil. Nemlich stejně dopadla i Trója. Tu bohové v příběhu nikoliv nepodobném původnímu Souboji titánů ztrestali nájezdy mořské obludy, kterou si Trojané mohli udobřit jenom obětováním své princezny.
Herkules potvory po třech dnech boje zlikvidoval - a zachránil při tom i onu princeznu - trojský král Láomedón mu však za výkon opět nezaplatil. Herkulovi tak nezbylo učinit jedinou logickou věc, znovu sestavit armádu a vyplenit s ní město dávno před tím, než někoho vůbec napadlo sestavit "Trojského koně". Vyvraždil celou královskou rodinu až na princeznu, kterou nechal jako trofej jednomu se svých mužů.

Tragédie s dobrým koncem

Zřejmě nejujetější částí Herkulova života je však vyvraždění jeho vlastní rodiny. Na to došlo poté, co na Herkulův spokojený život s princeznou Megarou začala žárlit Héra. Posedla Herka vražedným amokem, po němž zabil patero dětí včetně trojice svých. Právě kvůli snaze očistit se od této šlamastiky se nakonec Herkules vydal splnit oněch dvanácti úkolů. Nakonec však přes všechna příkoří Herkules došel věčnému životu v antickém panteonu. Přes všechny útrapy, války i dobrodružství zůstává Herkules pevně věrný touze publika po happy endingu.
Vzhledem k navýsost nadpřirozené povaze většiny Herkulových dobrodružství je Herkulova existence obecně beze vší pochybnosti přijímána jako čirý mýtus bez byť jen rámcového ukotvení v osobě existujícího člověka. Jisté kořeny v realitě však mít může. Jednou z teorií je, že na počátku mýtů byl soupis starověkých objevitelských plaveb po středomoří. Na každý pád totiž platí, že Herkulův boj s Trojou i jeho luk a šíp přímo ovlivnily pozdější Trojskou válku, která zjevně má nějaké kořeny v realitě. Faktem je, že podobných prototypů udatného hrdiny s příměsí božské krve užívali i jiné dávné národy. A svým způsobem jsou populární dodnes.

Herkules

O to více je politováníhodné, že moderní nejpopulárnější inkarnace Herkula připomínají pouze jakýsi odvar z původní ikony. Že Herkules neklátí jednu Amazonku vedle druhé a nekuchá vlastní rodinu, by jeden ještě pochopil disneyovské adaptaci z roku 1997. Avšak skutečnost, že i valná většina dalších filmů Herka rovněž ukazuje především jako trochu silnějšího skautíka (a opakuje tak problémů filmů se Supermanem), vzdor krvelačné a politicky nekorektní předloze, už vyloženě padá na hlavu scénáristů. O to zajímavější možná bude nejnovější adaptace, který začíná právě Herkulovým vyhnanstvím.

Tagy: Akční film antika

Zdroje: Vlastní

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.