Šest sci-fi a fantasy filmů, které vám v létě nesmí uniknout

4. 7. 2014 - 7:00 | Téma | Ladislav Loukota

Šest sci-fi a fantasy filmů, které vám v létě nesmí uniknout zdroj: tisková zpráva

Letošní rok je výjimečně bohatý na všelijaké sci-fi a fantasy trháky. Stoupající trend z posledních let zjevně vyvrcholí o letních prázdninách. My vám nabízíme letní souhrn všech zajímavých sci-fi a fantasy snímků.

Úsvit planety opic

Premiéra: 17. července

Žánr: Post-apokalyptické válečné drama

zdroj: Cinemart

Zrození planety opic před třemi lety všem příjemně vyrazilo dech ukázkou toho, jak udělat remake starého námětu novou, svěží cestou. Oči fanoušků jsou proti upředeny k jeho pokračování, trochu zamotaně pojmenovanému Úsvit planety opic.

Na jeho počátku je lidstvo sraženo na kolena virovou epidemií, jíž si trpěliví diváci pamatují z potitulkové sekvence Zrození planety opic. Opice pod vedením Caesara a přeživší řízení Garym Oldmanem se zde tak střetnou v ušpiněné vizi světa po jeho konci. Režíruje Matt Reeves, který příjemně překvapil svým levným leč výživným katastrofákem Monstrum.

Hercules

Premiéra: 24. července

Žánr: Epicky testosteronová fantasy

zdroj: Archiv

Nemýlíte se – letos jsme už skutečně měli tu pochybnou čest s jedním Herkulesem. V lednu premiérovaný Herkules: Zrození legendy však nesl obličej twilightového Keelana Lutze a režii průměrného řemeslníka Rennyho Harlina, jenž byl na zenitu cirka v první půlce 90. let. 

Letní inkarnace antického reka Herkula ovšem slibuje být jinou kávou. Ttitulního geroje si zde totiž zahraje Dwayne "The Rock" Johnson! Tím sice úspěch ještě není úplně zaručen, na režijní stoličce si totiž posedí rovněž průměrnější Brett Ratner (X-Men: Poslední vzdor), fazónu asi sympatického vazouna však snad nedovede zeslonit ani on.

Strážci galaxie

Premiéra: 31. července

Žánr: Vesmírná opera á la Marvel

zdroj: bontonfilm.cz

Zřejmě nejvíce vyhlížený vrchol letních žánrových filmů nese jméno Strážci galaxie a přímo vyzývá na souboj právě natáčené nové Hvězdné války. Za Strážci galaxie stojí studio Marvel, a jedná se tak jenom o další součást světa jeho "superhrdinovského seriálu filmů", do něhož patří i Iron Man nebo Avengers.

Už jen proto každého zajímá, jak daleko kosmičtí Strážci galaxie dopadnou. Snímek se nepokrytě stylizuje do vesmírné opery, tedy žánru, kam patří i původní Hvězdné války. Také zde půjde o kosmické hrdiny z jiných koutů než Země, kteří bojují proti zlému galaktickému teroristovi. Strážci by však celou formulku rádi okořenili vydatnou špetkou humoru – a jinak to asi ani nepůjde, vzhledem k tomu, že jedním z titulních hrdinů je mluvící mýval vyzbrojený kulometem.

Lucy

Premiéra: 7. srpna

Žánr: Brutální Nikita + Transcendence

zdroj: Cinemart

Luc Besson nám sice dal Leona, Brutální Nikotu i Pátý element, v poslední dekádě však volil spíše roli producenta než režiséra. Slibuje to napravit s akčním "superhrdinským" filmem Lucy, v níž se hlavní roli představí Scarlett Johansson a Morgan Freeman. Právě Brutální Nikitě se celý snímek má blížit, byť vyvolává asociace i s nepovedenou letoční sci-fi Transcendence.

Scarlett se zde představí jako titulní Lucy, žena nucená pašovat drogy vpravené do jejího těla. Syrová story se promění na netradiční superhdinský flák poté, co ji jedna z drog otráví… a dodá ji tak schopnost využívat svůj mozek na plnou kapacitu (což je sice staré filmové klišé a nesprávný mýtus, z něhož neurovědci pláčou, ale Scarlett ho promineme). Namísto knihomolectví se vydá naučit se bojovým uměním a pomstít se svým předešlým otrokářům.

Expendables 3

Premiéra: 14. srpna

Žánr: Akční nářez

zdroj: YouTube.com

Ačkoliv Expendables nejsou tak úplně klasické sci-fi (či fantasy), akčním filmům beztak holduje podobná sorta diváků jako vědeckofantastické fikci. Navíc skutečnost, že parta důchodců vévodící téhle série stále rozdává kopance, je navíc sama o sobě magickým zázrakem k neuvěření...

Zápletku asi nemá smysl popisovat, v Expendables ostatně stačí vyjmenovat hereckou sestavu dalšího dílu. Ve třetím a prý snad posledním filmu se dočkáme opět starých vlků Sylvestera Stalloneho a jeho týmu (Statham, Li, Lundgren), které doplní Arnold schwarzenegger, Mel Gibson, Wesley Snipes, Antonio Banderas a Harrison Ford (a taky opět Kellan Lutz; doufáme, že umře jako první).

Dárce

Premiéra: 4. září

Žánr: Dystopická výchovná agitka

zdroj: YouTube.com

Netradičně pojatá sci-fi Dárce připomíná populární varovné příběhy jako Hunger Games či Divergence. Najdeme zde dystopickou budoucnost, v níž svět opanuje na první pohled ideální forma státu, mladé hrdiny i naivní myšlenkovou paletu. Dárce, v němž budou první housle hrát starý vlk Jeff Bridges a mladé ucho Brenton Thwaites, však přichází se snahou trochu to celé opepřit hrátkami s barvou.

V "dokonalém" světě Dárce absentuje chudoba i rasismus, uniformní pojetí světu tu ale představuje i natáčení na černobílý formát filmového obrazu. Teprve až když titulní hrdinové "prozřou", začne se na plátno dostávat více barviček. Nebude to možná trhák pro kohokoliv nad 15 let, minimálně v zájmu kvality života Jeffa Bridgese však doufáme, že mu úspěch filmu prodlouží bezstarostné poflakování!

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.