Miroslav Táborský

26. 1. 2009 - 19:09 | Téma | red

Miroslav Táborský zdroj: tisková zpráva

Miroslav Táborský se pozvolna blíží ke svým abrahámovinám (narodil se 9. listopadu 1959) a coby herec je rozhodně více ceněn na divadle než ve filmu

Miroslav Táborský Miroslav Táborský se pozvolna blíží ke svým abrahámovinám (narodil se 9. listopadu 1959) a coby herec je rozhodně více ceněn na divadle než ve filmu. Tam se totiž musel dlouhé roky – a trvá to dodnes – spokojovat s úložkami, u nichž nejdůležitější byl vzhled obličeje. Oválná tvář s pichlavýma očima, se široce vykrojenými rty vyvolávala představu čehosi žabího (však také později dostane jedna z jeho postav, přirozeně záporná, přezdívku Žabák). Toto vzezření zajišťovalo Táborskému přísun pramálo sympatických lidiček, které se většinou jen mihly někde v pozadí. Na čtenářský doraz, po kom zdědil tak velkou pusu, odvětil, že neví, tatínek ani maminka nic takového neměli.

Asi bychom nepředpokládali, že Táborský je svou původní profesí pan učitel, vystudoval fyziku. To vysvětluje, proč dobře zvládá roli komentátora, který má něco srozumitelně vysvětlovat. Nicméně herectví vystudoval také a svou první zastávku měl na kladenském divadle. Poté následovala Praha, z několika angažmá upozorním aspoň na Studio Gag Borise Hybnera, kde získal pantomimickou průpravu, takže si zpětně můžeme dovodit, proč nepodléhá pokušení lacině se šklebit – což by v jeho případě nebylo nic složitého.

Miroslav Táborský Důležité zkušenosti sesbíral v Divadle v Dlouhé, kde se, často pod vedením režisérky Hany Burešové, dostal k velkým, náročným rolím. Připomínám aspoň Molièra ve stejnojmenné Bulgakovově hře. Umělcovo dilema mezi touhou po seberealizací a poklonkováním před mocnými tohoto světa naplnil bez nadsázky skvostně, s mimořádným pochopením touhy hřát se v paprscích slávy i přízně. Ostatně do světa ruské klasiky dobře zapadl (viděli jsme ho např. v Běsech nebo Maškarádě). V Divadle Na zábradlí zaujal v Garderobiérovi, pohostinsky vystoupil v Králi Learovi, inscenovaném na nádvoří Pražského hradu, hrál ve Viole.

Jestliže na poli divadla si sotva může stěžovat, film a televize se k němu chovají více než macešsky. Málokdy překročil mez vedlejších, ba epizodních rolí – vybavíme si třeba, v kolika Svěrákových filmech jsme jej zahlédli? Odpověď zní třikrát; Kolja (1996), Tmavomodrý svět (2001), Vratné lahve (2007).

Miroslav Táborský v divadelní hře Maškaráda Vše nasvědčuje tomu, že Táborský si příliš nevybírá, v čem bude vystupovat. Jeho jméno proniká nejen do pohádek (často jej spatříme svérázně oděného), čteme je u mnoha podřadných produktů zahraničních. Občas jej vedou i slovutní režiséři (Bille August – Bídníci, 1998; Terry GilliamKletba bratří Grimmů, 2005), avšak ani oni mu nesvěří víc než pouhý štěk na hranici statování. Ale přece jen na sebe upozorňuje, přinejmenším jako výrazný typ.

Všiml si jej španělský režisér Fernando Trueba a nabídl mu roli v mimořádně úspěšné Dívce tvých snů (1998). Návštěva španělských filmařů v nacistickém Německu, kde se zapletou do odbojového hnutí, se mění v řetězec bláznivých příhod, jejichž součástí se stává i stále vyděšenější Táborského tlumočník Václav. Patří tu k nejsympatičtějším postavám, oceníme zlidšťující, dojemný rozměr člověka, současně vyděšeného i odhodlaného, jenž se již jednou nohou cítí být v koncentráku. Za svůj výkon právem získal jednu z španělských národních cen – Goyu. Tady již vykrystalizovala osobitá poloha hercova humoru, verbální i pohybová nenápadnost, se sklonem ke znevažujícím trapasům, v něž se hroutí i ty sebelepší úmysly.

To jej však už obsadil Hynek Bočan do rozměrné společenské fresky Zdivočelá země (1996-2007), kde naopak upoutal vykreslením sadistického dozorce. Odvedl natolik fascinující studii zvrhlého lidského charakteru, že dozorcův příběh byl osamostatněn a uveden pod názvem Žabák (2003). Ničemnost dočasně vítězí, role různých vykolejenců a padouchů opět převládnou. Upozorňuji aspoň na ohavného udavače v Kleinově dramatu I ve smrti sami (2004). V dalším Kleinově snímku Žil jsem s cizinkou (2005) ztělesnil urážlivě žlučovitého úředníka, podezřelého z nebetyčných podlostí. Také v řadě seriálů (Místo nahoře, Místo v životě, Poslední sezona, Škola Na Výsluní) vytváří postavy, které obtížně zvládají své emoce a mají skon k unáhlenému jednání, na potíže reagují neadekvátně.

Miroslav Táborský ve filmu Blízko nebe Je přítomen v řadě významných titulů (Brabcova Samota, 2001; Polišenského In nomine patris, 2004), žádný však není významný proto, že by v něm vystupoval právě Táborský. Přesto se mu se daří prokázat, že jeho talent zdaleka není jednorozměrný. Velké role však stále nepřicházejí. Nejsem si jist, zda kýženým obratem by mohla být titulní úloha v morbidní hříčce Šťastní sebevrazi (2006). Režisér Igor Chaun se vypravil proti obvyklému typovému zařazení a Táborského pověřil postavou smolaře, jenž se marně, zato urputně a za narůstajících zmatků pokouší odejít ze života.

Zbývá připomenout, že Miroslav Táborský se zdárně zhostil role zasvěceného průvodce v cyklu Mistři českého animovaného filmu (2003), kde představoval jednotlivé osobnosti i jejich tvorbu.

Z filmografie Miroslava Táborského: Tmavomodrý svět (2001), Černý slzy (2002), Mazaný Filip (2003), Jak básníci neztrácejí naději (2004), Blízko nebe (2005), Kletba bratří Grimmů (2005), Maharal, tajemství talismanu (2006), Vratné lahve (2007), Movie (2007), Crash Road (2007), Nejkrásnější hádanka (2008), Peklo s princeznou (2008)

Záznam chatu s Miroslavem Táborským

ČLÁNKY O FILMU

The Good German

The Good German

23. 2. 2009 | Téma | red

Film podle bestselleru Josepha Kanona vypráví dobrodružné drama z poválečného Berlína. Film podle bestselleru Josepha Kanona vypráví dobrodružné drama z poválečného Berlína. Je po válce, Berlín leží v zakouřených troskách, obyvatelé hladoví, spojenecká vojska rozhazují peníze a ostentativně se připravují procesy s nacisty
Oscary 2005: herec a herečka ve vedlejší roli

Oscary 2005: herec a herečka ve vedlejší roli

29. 8. 2008 | Téma | red

Oscary 2005: režie

Oscary 2005: režie

29. 8. 2008 | Téma | red

Nejlepší režie: Ang Lee za film Zkrocená hora Nominace: Souboj začátečníků se zkušenými
Alex Wurman: March of The Punguins – soundtrack

Alex Wurman: March of The Punguins – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Francouzský dokument Putování tučňáků se dostal do zajímavé distribuční situace, která už postihla například Scottovu Legendu
Západ versus islám očima Hollywoodu

Západ versus islám očima Hollywoodu

2. 11. 2007 | Téma | red

Střetu křesťanské a islámské civilizace si všimli také hollywoodští producenti. Snímky věnované tomuto tématu lze zjednodušeně rozdělit do dvou kategorií – některé byly natočeny před 11
Západ versus islám očima Hollywoodu

Západ versus islám očima Hollywoodu

2. 11. 2007 | Téma | red

Střetu křesťanské a islámské civilizace si všimli také hollywoodští producenti. Snímky věnované tomuto tématu lze zjednodušeně rozdělit do dvou kategorií – některé byly natočeny před 11
Kdo je kdo ve světě Dannyho parťáků

Kdo je kdo ve světě Dannyho parťáků

8. 6. 2007 | Téma | red

Ondřej Vetchý

Ondřej Vetchý

22. 11. 2006 | Téma | red

Kdybyste v českém hereckém rybníčku hledali opravdu chlapáckého mužského, který má svalnaté trénované tělo a jehož fyzická přitažlivost nemá nic společného s frajerskými pózami, jistě vás jako jeden z prvních napadne Ondřej Vetchý
Syriana

Syriana

23. 3. 2006 | Téma | red

Syriana Stephena Gaghana je politikou nabitá freska ze světa ropného byznysu. Při jejím sledování si budete připadat jako kulička v mistrovsky rozehrané partii flipperu
Dobrou noc a hodně štěstí

Dobrou noc a hodně štěstí

1. 3. 2006 | Téma | red

Hon na čarodějnice, který v polovině minulého století rozpoutal republikánský senátor Joseph McCarthy tvrzením, že přes dvě stě zaměstnanců vládních úřadů jsou komunisté, je v hollywoodské kinematografii opomíjeným tématem

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.