Marťan - recenze očekávaného sci-fi od Ridleyho Scotta

2. 10. 2015 - 21:00 | Recenze | Vojtěch Karlík

Marťan - recenze očekávaného sci-fi od Ridleyho Scotta zdroj: tisková zpráva

Marťan je skvělý a nikdo mi to nevymluví. Po Gravitaci to je další zjevení v rámci žánru, kterému radostně říkám věrohodné sci-fi. Ridley Scott opět natočil skvělý film, v němž tak nějak tušíte, jak to asi dopadne, ale jste napnutí jako kšandy na tlusťochovi.

Nevěřte všemu, co se píše a říká. Marťan není žádnou robinsoniádou z Marsu. Podle této logiky by každý film, kde je někdo sám déle než jeden den, mohl být označován za moderního Robinsona Crusoa. Marťan je mnohem více spektakulárním pohledem na Mars, kde zrovna náhodou zůstal jeden kosmonaut, kterého zde zanechali jeho parťáci, poté co se evakuovali před bouří do rakety na orbitu a samozřejmě odletěli.

Martan zdroj: tisková zpráva

Okamžitě se zamilujete do trikových záběrů a budete si užívat každý krok, které hlavní hrdina na Marsu učiní. Budete sledovat s napětím, každé rozhodnutí těch na Zemi i toho chlápka ve vesmíru. 

Robinsoniáda? Pche, zjednodušování a neustálé srovnávání nám je blízké, ale tady jsme vedle jak ta jedle.

Ten kosmonaut je shodou mnoha náhod (hlavně těch scénáristických a literárních) botanik a odborník na mechaniku, takže jeho činy stran potravin a výroby různých udělátek mají většinou hlavu a patu. Tvůrci většinu momentů konzultovali s odborníky z NASA. zda tak činil i autor knižní předlohy Andy Weir, netuším. Ale věříte všechno. 

zdroj: Cinemart

Ten film není vůbec přitažený za vlasy. Nehraje si na horor, ale ani na nějaké mimozemské artefakty. Kdyby politici v USA utráceli peníze víc do NASA, tak by se dalo říci, že se odehrává za pár let. Matt Damon coby Mark je úzkostlivý a vyděšený kosmonaut, který postupně získává sebedůvěru. Chvílemi ji ztrácí, aby jindy působil jako chladný stroj. Je hlavně věrohodným kosmonautem, který je v úzkým a musí velmi rychle hledat řešení.

Scott však stejně emotivně dokázal pracovat s týmem, který se pokouší o záchranu. Trochu nesympatický Teddy Sanders (Jeff Daniels) si však naše sympatie nakonec také získá. 

Já sám jsem se spokojil s vysvětlením, že film nebalamutí, ale vzhledem k tomu, že jsem do dnes z fyziky například pochopil jen Archimedův zákon a o počítačích vím, kde je knihovna her na Steamu, klidně by tvůrci z úst Marka mohli vypouštět úplné nesmysly a věřil bych jim. Je to asi jako v Gravitaci, kdy jsem prostě vzal jako holý fakt, že jde v vesmíru přeplavat z jedné orbitální stanice na druhou. Věrohodnost dokázal zprostředkovat Scott jednoduše tím, že se soustředil na problém záchrany a vlastně nenabízí mnoho jiného, než co známe ze zpravodajství. 

Martan zdroj: tisková zpráva

Čím však Scott překvapuje, je solidní porce ironicky očišťujícího humoru, který z úst hlavního hrdiny odlehčuje většinu situací. Je to něco, co například v Gravitaci chybělo. Technicky fungující Marťan je tak i lidským filmem.

Velké plus za stylový (nesci-fi) soundtrack.

Hodnocení: 100 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

14. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nominace na 88. ročník Oscarů jsou venku a podle všeho to vypadá na pořádně lítou bitvu mezi klasicky pojatými filmy, ujetou postapokalyptickou podívanou a několika zajímavými snímky. Každopádně v roce 2015 bylo na co koukat a podle toho vypadají i nominace. Vyhraje Marťan, nebo snad Mad Max? Nabízíme vám přehled nejdůležitějších kategorií. S výběrem jsme vlastně spokojeni, jen nás mrzí, že Star Wars se objevují až v kategoriích jako je střih a střih zvuku.
10 nejlepších filmů loňského roku

10 nejlepších filmů loňského roku

1. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.
9 filmů, které budou (možná) soutěžit o příštího Oscara

9 filmů, které budou (možná) soutěžit o příštího Oscara

6. 11. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Do vyhlášení oscarových nominací za rok 2015 zbývají necelé tři měsíce, již nyní lze však uzavírat sázky, které filmy se procpou mezi několikero vyvolený – a který z nich si sáhne na cenu nejvyšší. Část snímků, které budou tvořit filmový odkaz roku 2015, již došlo české premiéry, jiné k nám dorazí až po přelomu roku. I tento rok nás čeká přemíra životopisných trháků, které však paradoxně zvyšují šanci, že vyhraje někdo docela odlišný.
Marťan vydělal za první víkend v kinech přes 55 milionů dolarů

Marťan vydělal za první víkend v kinech přes 55 milionů dolarů

11. 10. 2015 | Novinky | red

Marťan britského režiséra Ridleyho Scotta se během prvního říjnového víkendu přiblížil k magické hranici nejvýdělečnějšího říjnového otvíráku všech dob. Nakonec nedokázal předstihnout jen další vesmírnou podívanou - film Gravity, který v roce 2013 vydělal o půl milionu víc.
4 nejrealističtější sci-fi filmy ukazují, že věda nemusí být nuda

4 nejrealističtější sci-fi filmy ukazují, že věda nemusí být nuda

9. 10. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Snímek Marťan režiséra Ridleyho Scotta minulý týden překonal veškerá očekávání a o víkendu zaznamenal rekordní tržby, pro tento měsíc vůbec. Příběhu astronauta zapomenutého na Rudé planetě pomáhá jak nečekaně lehká a komediálně veden režie, tak i zápletka držící se vědeckých skutečností. Podobných sci-fi není mnoho. Mezi nejvěrnější snímky zaobírající se cestami do vesmíru samozřejmě patří především ty postavené na skutečných událostech jako Apollo 13 nebo Správná posádka. I spekulativní leč realistické sci-fi však vznikají, a paradoxně ke svým zápletkám mají často znatelný dopad na realitu.
Ridley Scott pustil do světa druhý trailer k filmu Marťan

Ridley Scott pustil do světa druhý trailer k filmu Marťan

19. 8. 2015 | Trailery | Vojtěch Karlík

Režisér Ridley Scott poslal do světa v pořadí druhý trailer k filmu Marťan. A zatím to vypadá, že půjde o velmi dobrý film. Samozřejmě nepředbíháme, premiéra nás čeká až v říjnu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.