Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...)

17. 7. 2007 - 17:33 | Téma | red

Kdo je kdo - Učitelé v Bradavicích (Brumbál, Snape, Lockhart...) zdroj: tisková zpráva

Profesor Albus Brumbál. Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích patří mezi nejváženější kouzelníky moderní doby

Profesor Albus Brumbál. Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích patří mezi nejváženější kouzelníky moderní doby. Má na svém kontě několik vítězných soubojů se zlými čaroději, je také autorem mnoha alchymistických studií. Brumbál je považován za jediného čaroděje, kterého se bál i temný lord Voldemort. Harry Potter, kterého si dobrosrdečný Brumbál od začátku oblíbil, vzhlíží k muži s dlouhým stříbrným plnovousem a brýlemi ve tvaru půlměsíce s úctou a považuje ho za svého mentora. Brumbál má pro Harryho dobrodružství mnohem větší pochopení než ostatní členové profesorského sboru, v nejednom případě dokonce Harrymu a jeho přátelům aktivně pomohl.

Richard Harris (Albus Brumbál) V prvních dvou dílech série si Brumbála zahrála herecká legenda Richard Harris. Muž, který byl dvakrát nominovaný na Oscara a který se objevil ve filmech jako Vzpoura na lodi Bounty (1962), Ohrožení Britannicu (1974) či Nesmiřitelní (1992), podlehl na sklonku roku 2002 Hodgkinově nemoci. Ve třetím a čtvrtém dílu pak Harrise nahradil Sir Michael Gambon. Hvězda britské divadelní scény účinkovala také v televizním seriálu Inspektor Maigret (1991) či ve filmech Hračky (1992) a Ospalá díra (1999).


Profesor Severus Snape, ředitel Zmijozelu, nemá Harryho i ostatní nebelvírské příliš v lásce a s potěšením jim dělá drobné naschvály. Jak se později ukáže, za Snapeovou nevraživost mohou události z dob, kdy byli Snape a Harryho otec James spolužáky. Snape se dříve zajímal o černou magii a sloužil Voldemortovi, později se však přiklonil na Brumbálovu stranu. Ten po Voldemortově pádu Snapea zaměstnal v Bradavicích coby učitele lektvarů. Brumbál má ve Snapeovi zdá se věrného spojence, přesto je třeba mít se před ním na pozoru... Snape je snadno rozpoznatelný díky svým havraním vlasům na ramena, bledému obličeji a černému hábitu, který za ním vlaje po bradavických chodbách.

Alan Rickman ve filmu debutoval v roce 1988, kdy si ho všimli tvůrci Smrtonosné pasti. Zápornou roli si zopakoval i v Králi zbojníků Robinu Hoodovi (1991). Objevil se v životopisech Mesmer (1994) a Rasputin (1996), zahrál si také ve sci-fi parodii Galaxy Quest (2000).


Profesor Quirrell učil Harryho v prvním ročníku obranu proti černé magii. Jako čerstvý absolvent cestoval Quirrell po Evropě a sbíral praktické zkušenosti. Podle legend zde zažil nepříjemné setkání, po kterém se z něj stal vystrašený uzlíček nervů. Typický byl pro něj jeho nachový turban. Quirrella Voldemort využil ve svých plánech na znovunabytí lidské podoby a po krachu těchto snah ho bez slitování zavraždil.

Ian Hart si již dvakrát zahrál svého liverpoolského rodáka Johna Lennona (v Hours and Times a Backbeat), často účinkuje ve filmech Neila Jordana (Michael Collins, Malý řezník, Hranice lásky). K vidění byl i ve snímcích Země a svoboda (1995), Nepřítel státu (1998) či Hledání Země Nezemě (2004).


Profesor Zlatohlav Lockhart nahradil Quirrella a stal se učitelem obrany proti černé magii. Pohledný blonďatý kouzelník je od zveřejnění svých dobrodružství v autobiografii Mé kouzelné já mediální hvězdou. Brzy po zahájení školního roku se ukázalo, že Lockhart je nebezpečný hlavně sám sobě a studentům a rozhodně není oním neohroženým bojovníkem proti temným silám. Vydával totiž cizí úspěchy za své vlastní. Poté, co se pokusil očarovat Harryho a Rona zlomenou hůlkou, ztratil Lockhart paměť a musel být nahrazen novým učitelem. V současnosti se Zlatohlav Lockhart léčí v Nemocnici svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy.

Kenneth Branagh je známý jako režisér filmových adaptací dramat Williama Shakespeara. Jeho zásluhou vznikly snímky Jindřich V. (1989), Mnoho povyku pro nic (1993), Hamlet (1996) a Marná lásky snaha (2000). Režíroval a hrál také ve Frankensteinovi (1994). Branagh patřil i mezi hlavní kandidáty na post režiséra snímku Harry Potter a vězeň z Azkabanu.


Profesor Remus John Lupin je v Bradavicích již třetím učitelem obrany proti černé magii za poslední tři roky. Na rozdíl od předchůdců patří mezi kvalitní a u studentů oblíbené pedagogy. Mezi svými kolegy si však Lupin hledá přátele obtížně. Důvodem je patrně nehoda z dětství, která mu téměř zabránila v dostudování bradavické školy a která se s ním táhne až do dnešních dnů. Za úplňku se totiž proměňuje ve vlkodlaka. Lupin během studií kamarádil s Harryho otcem Jamesem, Harry se od něj dozví mnoho nového o svých rodičích.

David Thewlis zazářil v dramatu Mikea Leigha Nahý (1993) či jako Paul Verlaine v Úplném zatmění (1995). V našich kinech byl k vidění ve snímcích Ostrov Dr. Moreau (1996), Sedm let v Tibetu (1997) nebo Království nebeské (2005).


Alastor Moody Profesor Alastor Moody si pro svou pověstnou podezřívavost a ostražitost vysloužil od ostatních kouzelníků přezdívku Pošuk. Starý čaroděj však ví své. Jako čtvrtý z Harryho učitelů obrany proti černé magii je totiž mužem na svém místě: žádný jiný bystrozor – kouzelnický policista – totiž neposlal do Azkabanu tolik zločinců co on. Jeho dřevěná protéza namísto nohy navíc dokazuje, že život bystrozorů není peříčko a že Moody dobře věděl, co dělá, když si pořídil speciální kouzelné oko, před kterým se neskryje ani Harry ve svém neviditelném plášti. Moody je ale zároveň Brumbálovým blízkým přítelem, a tak nehrozí, že by mohl chtít Harrymu nějak uškodit. Tu a tam mu dokonce svou radou vypomůže v klání tří kouzelnických škol… Jenže ono je všechno trochu jinak. Celý rok byl za Moodyho přestrojen Voldemortův příznivec Skrk junior, zatímco starý pán ležel uzavřený v mohutné truhle.Dnes je opět ve skvělé kondici a opět bojuje proti temným silám. Je členem Fénixova řádu.

Brendan Gleeson se řadí k předním irským hercům, v Hollywoodu však získává spíše úlohy vedlejší. Vidět jsme ho mohli například v historických snímcích Statečné srdce (1995), Troja (2004) či Království nebeské (2005), popřípadě v dramatu Vesnice (2004). K jeho nejvýraznějším úlohám patří legendární irský zloděj Martin Cahill v tragikomedii Johna Boormama Generál (1998).


Profesor Kratiknot. Maličký postarší učitel se často ztrácí za objemnými stohy knih ležících na katedře v jeho učebně. Je odborníkem na kouzelné formule a zároveň zastává funkci ředitele Havraspáru, v mládí však prý býval přeborníkem v kouzelnických soubojích.

Pouhý jeden metr a sedm centimetrů měří Warwick Davis, který na filmovém plátně debutoval jako vůdce Ewoků Návratem Jediho (1983). Byl obsazen do titulních rolí ve fantasy Willow (1988) a v hororové sérii Skřítek. V poslední době se představil též v životopisném dramatu Ray (2004) či v kostýmu depresivního robota Marvina ve sci-fi komedii Stopařův průvodce po Galaxii (2005). Ve filmu Harry Potter s Kámen mudrců si zahrál i jednoho ze skřetů v Gringottově bance a kantora bradavického chóru.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.