Jupiter vychází - vrátí se Wachowští na vrchol, nebo nastane definitivní konec?

5. 2. 2015 - 21:30 | Téma | Ladislav Loukota

Jupiter vychází - vrátí se Wachowští na vrchol, nebo nastane definitivní konec? zdroj: tisková zpráva

Sourozenci Wachowští se to světa kinematografie navždy zapsali svým revolučním filmem Matrix (1999), který na více než celou další dekádu proměnil podobu filmových triků i filmové akce jako takové. O to paradoxnější je jejich spíše neúspěšná kariéra po konci trilogie Matrix. Zlomí své prokletí s nynějším filmem Jupiter vychází, nebo půjde jenom o další dílek skládačky jejich konce? 

Na první pohled se může zdát, že mluvit v případě sourozenců Wachowských o poklesu kvality, je zveličování situace. Po dokončení trilogie Matrix (1999-2003) ostatně přišli jenom s vysoce stylizovaným Speed Racerem (2008), všeobecně oblíbeným ač lehce překombinovaným Atlasem mraků (2012) a nyní konečně i vesmírnou operou Jupiter vychází, o jejímž osudu stále není rozhodnuto. Krom toho sepsali scénář pro komiksovou adaptaci V jako Vendeta, která se pro zpopularizování masky Guye Fawkse stala artiklem globální popkultury i politiky. I přes špatné finanční výsledky jsou však zmíněné tituly alespoň úspěchem u náročnějších diváků.

jupiter02 zdroj: tisková zpráva

Přesto jsou nejčastěji titulováni nálepkou "tvůrci Matrixu" i 16 let po jeho vydání a producenti jejich filmům stále více přestávají věřit. Speed Racer navzdory 120 milionovému rozpočtu v kinech utržil jen miliónů 43 (dalších 50 v zahraničí), zřejmě mnohem Atlas mraků pak dokonce jen 27 miliónů (zahraniční promítání pak sice vyneslo 103 dalších milionů, z něho se filmařům ale tradičně vrací jen pár desítek procent). A to celé navzdory obsazení populárního Toma Hankse a baterie dalších slavných herců. Důvod? Filmům Wachowského zkrátka masový divák už nerozumí.

Je to o to paradoxní, že jejich příběhy jsou často poměrně jednoduché, skoro až banální. Wachowšti je zahušťují vyprávěním více linií (Cloud Atlas) či se je snaží překřičet bohatší audiovizuální režií (Speed Racer), popřípadě pozoruhodným světem (Matrix), u diváků se to však s výjimkou posledního jmenovaného opakovaně setkává s neúspěchem. Ironií osudu přitom má dnešní éra svědčit "chytrým blockbusterům", jak je zpopularizoval třeba Christopher Nolan (Dokonalý trik, trilogie Temný rytíř), který se navíc podobně jako Wachowští obejde bez silnějšího humoru.

Jupiter-Ascending-first-wallpapers-11 zdroj: tisková zpráva

Jenže i kampaň k Jupiter vychází však doprovází odér nedůvěry vlastního studia, které týden před vydáním filmu vydalo skoro tříminutový trailer, detailně popisující všechny postavy a zápletku. Jakoby se snažilo na poslední chvíli vysvětlit, že Jupiter vychází není tak divný, jako ty minulé dva filmy.

Příliš mnoho žánrů

Ačkoliv se vyhnuli podobně neblahému osudu a strmému sestupu kvality, spíše než s Nolanem lze Wachowské lépe srovnat s M. Night Shaymalanem, který rovněž nejlépe zaskóroval svým de facto debutem Šestý smysl. Uspět tak mohutně svým prvním filmem vždycky přináší značné riziko přestřelení v pokračování – možnost říct si po kasovním i kritickém úspěchu o libovolně velké zdroje následné dílo nápadně často degraduje. Wachowští sice nevyplodili nic tak fatálně zlého jako Shyamalan se svým Stalo se nebo Posledním vládcem větru, už jejich pokračování Matrixu však zlomily vaz celé komunitě, která vznikla po prvním filmu. Mezi lety 1999 až 2003 bobtnala kolem Wachowského kyber vesmíru velká množina fanoušků, která hrozila přerůst do něčeho podobně perzistentního jako fanoušci Hvězdných válek nebo Star Treku. Dnes však po Matrixu nikdo ani neštěkne a mohou za to právě obskurní druhý a třetí díl.

zdroj: Warner Bros

Taktéž přístup obou tvůrci není nesrovnatelný a vychází z kombinování již daných a veskrze známých žánrů. Shyamalan adoruje klasické horory Brita Alfreda Hitchcocka a rozšiřuje o závěrečné zvraty podobné spíše televizním seriálům jako je americký Twilight Zone (u nás známější jeho kopie Krajní meze). Wachowští podobně kombinují a pozvedávají formy japonské anime přesazené do západního kontextu. Matrix, Speed Racer, ale i futuristická část Atlasu mraků a snad i Jupiter vychází, varují motivy známé z japonských kreslených sci-fi se západními herci a žánrovými mechanismy. Mix napoprvé zafungoval, napodruhé už méně, a v dalších variacích se stal klišé, kterému neholduje ani na Západě, ani v Asii.

zdroj: YouTube.com

Naproti tomu Nolanovy filmy zůstávají věrné západní kinematografii, jejím žánrům a snad i proto jsou mnohem úspěšnější – leze je vysvětlit snáze způsobem „Batman jako kriminálka“ nebo „Batman jako revoluce“, nikoliv sáhodlouze zamotaným popisem atakujícím šest dějových linií. Opět nutno podotknout, že Wachowští minimálně prokázali vyšší tvůrčí schopnosti než Shyamalan. Jejich úspěch s Matrixem a relativní neúspěch s dalšími filmy však jednoduše pramení z toho, že se napoprvé se svým žánrovým mixem trefili do vkusu maxima diváků, proces však opakovali i nadále s daleko minoritnějšími výsledky. Důvody jejich prvotního úspěchu zavdaly příčinám jejich následného neúspěchu, nebo minimálně poklesu globální slávy.

Situace je o to obskurnější, že nový film Jupiter vychází jasně čerpá z klasických klišé vesmírné opery, která v minulých letech naservírovala kasovní trháky jako je Star Trek a letos přinese i nové Hvězdné války. I tak však první ohlasy mluví o tom, že spíše než s comebackem budou diváci konfrontování s nemalou nudou.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

Ostrá sedma: tohle jsou nejvíc badass hrdinky popkultury

12. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Krásky v nesnázích pasivně čekající na pomoc? Ani náhodou! Tyhle holky se o sebe umí postarat samy. A ještě si omotat miliony fanoušků kolem prstů jako bonus k tomu. Připomeňte si ty nejdrsnější hrdinky filmového světa.
Pět nejlepších filmů Keanu Reevese

Pět nejlepších filmů Keanu Reevese

14. 10. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

John Wick je zabijákem na odpočinku, kterému partička zlodějíčku vykrade dům a zabije psa. Wick se vydává na vražednou misi, která může dopadnout všelijak. Johna Wicka totiž hraje Keanu Reeves. Pro tohoto dobrého a známého herce může stejnojmenný film znamenat jen dvě věci. Buď to bude definitivní pád mezi béčkovou komunitu, nebo půjde o solidní žánrový návrat. Film dorazí do kin až za týden, pojďme si dát nášup těch nejlepších Reevesových snímků.
Deset nejslavnějších umělých inteligencí ve filmu

Deset nejslavnějších umělých inteligencí ve filmu

26. 3. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Hodné, zlé či komické – i takové jsou myslící stroje filmu. Kinematografie umělé inteligence miluje minimálně tak intenzivně jako upíry nebo mafiány, důkazem je ostatně přehlídka fiktivních digitálních entit, které za svou stoletou historii vyplodila. K premiéře filmu Ona, v níž se hipsterský Joaquim Phoenix zamiluje do operačního systému s hlasem Scarlett Johansson, jsme připomněli desítku největších mohykánů z jedniček a nul. 
Do amerického filmového archivu přibyl Drsný Harry a Matrix

Do amerického filmového archivu přibyl Drsný Harry a Matrix

24. 12. 2012 | Téma | Michal Burkoň

Policejní drama Clinta Eastwooda Drsný Harry, sci-fi klasika Matrix a nadčasová romantická komedie Snídaně u Tiffanyho jsou mezi 25 filmy, které byly přidány do amerického Národního filmového registru. Informovala o tom agentura AFP.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.