Hobit: Neočekáváná cesta - recenze

16. 12. 2012 - 22:56 | Recenze | Karel Drda

Hobit: Neočekáváná cesta - recenze Martin Freeman, Ian McKellen ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: tisková zpráva

Když mezi Tolkienovi fanoušky prosáklo, že Peter Jackson chce Hobita roztáhnout hned na tři díly, reakce byly hodně rozpačité. Lze vůbec jednosvazkovou knihu natočit takovým způsobem? Vydrží to látka, která nemá tak obsáhlý příběh, jako volné pokračování? Nyní je už odpověď jasná.

Ve filmové hantýrce se těmto filmům říká prequely. Vyprávějí a popisují něco, co předcházelo již natočenému dílu. Příběh je zasazen v časové ose před nám známý a již shlédnutý děj. V případě Hobita to však není úplně přesné označení. Filmaři jako první natočili trilogii Pán prstenů, ale J.R.R. Tolkien napsal ještě před druhou světovou válkou právě Hobita. Pán prstenů nenavazoval tam, kde Hobit skončil, ale volně v něm rozvinul zcela nový a mnohem propracovanější příběh. Obě díla jsou navíc psána velmi rozdílným jazykem. Zatímco trilogie Pána prstenů je moderním epickým dílem, kde fantasy slouží jako dokonalá kulisa k rozehrání úžasného příběhu, tak Hobit je psán jednodušším jazykem. Je to více zábavná pohádka, kde není nouze o vtipné situace. A nyní se prvním dílem Hobita oba rozdílné přístupy autora měly propojit v jedno velké dílo.

Hobit: Neočekávaná cesta Richard Armitage ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: tisková zpráva

Cit pro detail

Peter Jackson má pro Tolkienovu látku cit. Hobit od prvních okamžiků jasně říká, že teď se dozvíme, co se dělo před Frodovou cestou, ale současně ani v nejmenším nevynechává události z knihy a dokonce v míře více než vrchovaté nabízí divákovi velmi citlivé spojení obou rovin. Máme zde tedy silný epický příběh o tom, jak jeden nepříliš odvážný hobit vyrazil na dobrodružnou cestu s trpaslíky a současně se nám dostává ohromné množství spoilerů, v nichž se dozvídáme mnoho zajímavého ze Středozemě. Jackson obě roviny dokázal spojit naprosto dokonale. Vlastní úvod filmu, kde se v roli Bilba ještě setkáváme Ianem Holmem, který teprve usedá ve své noře k peru a začíná psát vzpomínky, o nichž vypráví svému synovci Frodovi, je možná pro literárního fanouška zbytečným skokem z příběhové linii Hobita, ale ve skutečnosti jde o velmi citlivý způsob, jak obě díla vtipně a s nadsázkou propojit. Jackson se rozhodl vyprávět Hobita okázale, ale ani v nejmenším nezapomněl právě na jemný humor Tolkienova díla. Citlivost a cestu do hloubky knihy dokázal nejvíce vystihnout představitel titulní role Martin Freeman. Toho diváci znají například ze sci-fi komedie Stopařův průvodce po galaxii, britského Kanclu, či nedávno uvedeného seriálu Sherlock. Jacksonův cit pro obsazení jednotlivých postav v trilogii Pána prstenů byl téměř dokonalý, ale teprve zde si člověk uvědomí, že Freeman dokonale zapadá do představ o hobitech. Jeho pojetí role je hobití, zábavné i nemotorné. On skutečně hraje tak, jak Bilba ve své knize popisoval Tolkien.

Hobit: Neočekávaná cesta Martin Freeman ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: tisková zpráva

Propojení

Cesta třinácti trpaslíků, čaroděje Gandalfa i hobita Bilba, kteří se plni odhodlání, zákulisních praktik i obyčejných lidských chyb, vydávají za zlatem v hoře trpasličího království Erebor, je vizuálně rozmáchlým příběhem. Tvůrci však nezapomněli na překvapení, trumfy si nechávají v rukávech a Jackson po celou dobu pečlivě dbá na to, aby hned první díl zapadl dokonale do jím vybudovaného univerza Středozemě. Právě průzračně jednoduchá vodítka pro fanoušky Pána prstenů v Hobitovi jeho literární tvůrce zapracoval až zpětně a i tak jich nebylo mnoho. Čtenář se však rád domýšlel a bavilo ho zpětně dohledávat i sebemenší zmínky na svět kolem oblíbených hrdinů, aby si je následně potvrzoval v epičtějším a vážnějším Pánovi prstenů. V tomto ohledu je Hobit: Neočekáváná cesta mnohem stravitelnějším a jednodušším dílem. V úvodní scéně se setká s postavami z již uzavřené trilogie, po celou dobu filmu jej provázejí hudební motivy z téhož. Howard Shore navíc dokonale vystihl okamžiky, kdy je hudebních motivů z Pána prstenů třeba (například setkání s Glumem), aby je velmi citlivě nahrazoval ve správnou chvíli motivy novými.

Silný příběh, v němž se nesourodá družina vydává za dobrodružstvím, je pro Bilba hledáním respektu jeho nových přátel, pro Gandalfa s čarodějnickou postavou pak posláním s mnohem silnějším pozadím. A my diváci, protože jsme všichni viděli Pána prstenů, tak s blahosklonným úsměvem sledujeme jednání Elronda, Galadriel, Gandalfa a nejvyššího čaroděje Sarumana v Roklince. A tetelíme se, protože víme, na jakou stranu se jednoho dne právě Saruman přidá a ještě přemýšlíme, zda už vlastně tenhle bílý kouzelník nepřeběhl. A tohle všechno jsou trumfy, kterými se vytasil Jackson jen tak v průběhu děje. Hobit je mnohem více fanouškovským filmem, který bude vyhovovat příznivcům prodloužené verze Pána prstenů. Teprve zde se setkáme s roztěkaným čarodějem Radagastem, který měl velmi důležité poslání už v knižním Pánovi prstenů. Hobití příběh je tentokrát dávkován s mnohem větším citem a důrazem na zachování knižní předlohy. Vykreslení povah jednotlivých postav je bezchybně dokonalé.

Hobit: Neočekávaná cesta Hobit: Neočekávaná cesta | zdroj: tisková zpráva

Skutečný svět

Jacksonovi náleží jedna velká pochvala i za to, že dokázal vdechnout těm zlým – skřetům, trochu lidský rozměr. Už to není jen taková obyčejná masa ošklivých stvoření, která bojují za Saurona. Mají svá jména, mluví a jednají s nějakým cílem. Skřeti mají svého pletichářského krále a v Dol Gulduru se objevuje temná síla v podobě černokněžného vládce. Ve filmové verzi Pána prstenů tento způsob vyprávění Jackson pro jistotu opustil, zde mu naopak dal celkem velký prostor. Hledat však rozdíly mezi právě rozjíždějící se trilogií a tou, která vznikla před deseti lety, by bylo velkou chybou. Peter Jackson se pokusil Hobita natočit tak, aby do původní trilogie zapadl, ale současně fungoval jako samostatné dílo. V tomto ohledu se mu povedlo dílo na výbornou. Vyčítat geniálnímu tvůrci přespříliš vizuálních efektů je nesmysl.

Hobit: Neočekáváná cesta jich má tak akorát. Jsou vlastně úplně všude, dýchají na nás snad z každého záběru, ale to přeci není chyba. Žádná scéna není ve filmu zbytečná, dokonale souzní s příběhem, není zde na úkor dialogů a má své přesně dané místo. Už v knihách nabízela Středozemě mnoho představivosti, Jackson jen využil dostupnosti technologického pokroku, ale nezneužil jej. Když se Bilbo snaží „ukecat“ trojici trolů, aby pustili jeho přátele, když se Radagast snaží Gandalfa přesvědčit o narůstajícím temnu, či ve chvíli, kdy hrdina soupěří v hádankách o svůj život s Glumem, tak přesně v těchto chvílích se filmové plátno stává skutečným světem Tolkienovy Středozemě. A upřímně, stejné pocity mohly diváci zažít například i u počítačové hry The Lord Of The Rings Online, kde tvůrci velmi věrně a realisticky zpracovali větší část tohoto bájného území a lidé jím mohli v reálném čase procházet.

Sen pokračuje

Otázka, zda je Hobit: Neočekávaná cesta lepší než Pán prstenů, či zda je to přesně naopak, je zbytečná a špatně položená. Je to pokračování snu zapálených fanoušků Tolkienova díla - Petera Jacksona, Fran Walshové, Philippy Boyensové a tak trochu i Guillerma del Tora. A naštěstí jejich snění se příliš neliší od chutí nás diváků.

Hodnocení: 90 %

ČLÁNKY O FILMU

Představitel Gandalfa odmítl roli Dumbledora v Harry Potterovi

Představitel Gandalfa odmítl roli Dumbledora v Harry Potterovi

18. 4. 2017 | Novinky | Adam Homola

Mnoho nechybělo a mohli jsme tu mít dvě velké série, se dvěma velkými čaroději, které by hrál jeden herec. Sir Ian McKellen je mainstreamovému publiku dobře známý jako kouzelník Gandalf z Pána Prstenů a Hobita, nebo jako Magneto ze série X-Men. Jenže skoro jsme tu měla Sira Iana McKellena i jako Dumbledora z Harry Pottera.
Blíží se třetí Hobit - Jaká je budoucnost Středozemě ve filmu? Nejistá!

Blíží se třetí Hobit - Jaká je budoucnost Středozemě ve filmu? Nejistá!

8. 12. 2014 | Dokina.cz | Ladislav Loukota

Hobit: Bitva pěti armád definitivně zakončuje filmové příběhy z fantaskní Středozemě. Prozatím. V minulém textu jsme rozvedli původní trilogii Pána prstenů a podívali se na zoubek i právě se blížícími velkému hobitímu finále. Nyní vám nabízíme zamyšlení nad tím, zda jsou ještě vůbec nějaké šance se do Středozemě vrátit.
Závěrečnou písničku k třetímu Hobitovi nazpíval hobit Pipin z Pána prstenů

Závěrečnou písničku k třetímu Hobitovi nazpíval hobit Pipin z Pána prstenů

24. 11. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

S blížící se premiérou třetího a závěrečného dílu Hobita na veřejnost pronikají správně cílené a dávkované zprávičky, kterými se producenti snaží diváky opět přilákat do kin. Hobit: Bitva pěti armád dorazí do kin 11. prosince. My vám nyní můžeme vyzradit, že závěrečnou písničku nazpíval hobit Peregril Bral zvaný Pipin.
Nejdivnější adaptace Hobita: sovětská pohádka i československý animák

Nejdivnější adaptace Hobita: sovětská pohádka i československý animák

14. 12. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Druhý díl Hobita s přízviskem Šmakova dračí poušť je tu a s ním přicházejí hody pro milovníky velkolepé filmové fantasy! Ohlasy fanoušků i kritiků snímek hodnotí, jako výrazné zlepší oproti Neočekávané cestě, zdá se tedy, že Tolkienova Středozemě se znovu vrátila v plné síle.
Hobit: Neočekávaná cesta - největší filmová událost roku 2012 je tu

Hobit: Neočekávaná cesta - největší filmová událost roku 2012 je tu

10. 12. 2012 | Téma | Michal Burkoň

Oscarem oceněný filmař Peter Jackson připravil další megafilm - Hobit: Neočekávaná cesta, první díl trilogie filmových adaptací od J.R.R. Tolkiena Hobit.
James Bond se v USA vrátil do čela žebříčku návštěvnosti

James Bond se v USA vrátil do čela žebříčku návštěvnosti

10. 12. 2012 | Téma | Michal Burkoň

Nejnovější bondovka Skyfall láká diváky i měsíc po uvedení do severoamerických kin. Podle dnes zveřejněných odhadů filmových studií se Skyfall vrátil do čela žebříčku návštěvnosti s víkendovými tržbami 11 milionů dolarů (215 milionů korun).
Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka

Nový Zéland zachvátila před světovou premiérou hobití horečka

28. 11. 2012 | Téma | Michal Burkoň

Až 100.000 lidí má podle očekávání lemovat ulice novozélandského Wellingtonu ve středu před premiérou dlouho očekávaného filmu režiséra Petera Jacksona Hobit: Neočekávaná cesta. Hvězdy filmu včetně Cate Blanchettové, Elijaha Wooda, Barryho Humphriese a Huga Weavinga se objeví na červeném koberci před prvním promítáním snímku, který je prvním dílem trilogie dějově předcházející neméně slavnému Pánu prstenů.
Natáčení Hobbita skončilo,v českých kinech se objeví 13. prosince

Natáčení Hobbita skončilo,v českých kinech se objeví 13. prosince

9. 7. 2012 | Téma | red

Fanoušci knih J.R.R. Tolkiena mohou začít slavit. Režisér Peter Jackson totiž dotočil netrpělivě očekávané filmové zpracování románu Hobbit, který se odehrává ve fiktivní Středozemi stejně jako román Pán prstenů. Jeho filmové zpracování přineslo Jacksonovi řadu ocenění. Filmová trilogie Pán prstenů patří k nejnákladnějším i nejvýdělečnějším filmům historie a režisér si od dvoudílného Hobbita slibuje podobný úspěch.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.