Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

8. 10. 2019 - 15:00 | Téma | Matěj Svoboda

Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe zdroj: tisková zpráva

Joaquin Phoenix řádí v kinech jako maniakální Joker a k postavě slavného šílence přistupuje opět trošku jinak. U Jokera se ale pořádně vyřádili i jeho další představitelé.

Je libo nezastavitelného magora, legračního klauna, děsivého šílence nebo zmalovaného gangstera? Joker mění představitele, ale spolu s nimi mění i styl. A těžko vybrat, který z herců se role ikonického magora chopil nejlépe. Každý to totiž dělal trošku jinak.

Cesar Romero

joker romero zdroj: tisková zpráva

Ačkoliv hrál milovníky, zářil v kostýmních dramatech a ztvárnil i pár skutečných lidí, do historie se zapsal jako Joker. Konkrétně jako Joker s knírem. Při natáčení seriálového Batmana a televizního filmu, který na něj navazoval, si totiž odmítal oholit svůj typický knír, a tak ho musel maskovat make-up. Ale zkuste si zapatlat kartáč pod nosem… každopádně jako Joker odvedl dobrou práci a kultovního zloducha možná zachránil!

V šedesátých letech se totiž šílený klaun objevoval v comicsech čím dál tím méně, protože editor Julius Schwartz ho jednoduše neměl rád. Romero ovšem diváky zaujal, protože slavného zloducha pojal jako šíleného a trhlého vtipálka a diváky to bavilo, takže se Schwartz rozhodl zkusit to s tímhle přístupem i v comicech a tam to fungovalo také.

Možná jen chvíli, ale Joker díky Romerovi chytil druhý dech. Sice se to rychle okoukalo a o pár let později přišlo rozhodnutí, aby batmanovské příběhy „potemněly“, avšak nebýt Romera, Joker by u toho možná už nebyl.

zdroj: tisková zpráva

Jack Nicholson

joker nicholson zdroj: tisková zpráva

Když se Tim Burton dostal v osmdesátých letech k Batmanovi, rozhodl se do hlavní role obsadit Michaela Keatona. Ten v té době nebyl extra velkou hvězdou, ale hlavní problém tkvěl v tom, že diváci si ho spojovali spíš s komediemi než s vážnými rolemi. Studio i režisér to moc dobře věděli a došlo jim, že když nemají hvězdu jako klaďáka, potřebují hvězdu pro roli záporáka.

Jack Nicholson na nabídku zahrát si Jokera kývl a rozhodl se pojmout ho ne úplně jako šílence, ale spíš jako gangstera. Gangstera, který zešílel. A odvedl skvělou práci. Byla z toho nominace na Oscara a podle mnohých kritiků i fandů zastínil samotného Batmana.

Nicholson na tom taky pořádně vydělal. Chtěl být na plakátech uvedený jako hlavní hvězda, na ruku dostal šest milionů dolarů a procenta z tržeb, která mu vynesla nějakých padesát milionů navíc! Zkrátka se mu to vyplatilo, i když asi jen málokdo by se hádal o tom, jestli to byly zasloužené peníze.

zdroj: tisková zpráva

Heath Ledger

joker ledger zdroj: tisková zpráva

Když se fandové dozvěděli, že v pokračování filmu Batman začíná nazvaném Temný rytíř se objeví v roli Jokera Heath Ledger, neskákali do vzduchu nadšením. Podle nich byl mladý, příliš hezký, a navíc po roli ve Zkrocené hoře měla část lidí problém představit si ho jako šíleného magora, když před tím hrál zamilovaného kovboje. Ale výsledek všem vyrazil dech.

Ledger v jednom z rozhovorů řekl, že Jokera pojal jako psychopata s nulovou empatií, schizofrenika a masového vraha milujícího chaos a anarchii. Bohužel se nedožil okamžiku, kdy z kina vycházeli nadšení fandové a uvědomovali si, jak moc se pletli, když tvrdili, že bude jako Joker mizerný.

Ledger zemřel 22. ledna 2008, šest měsíců před premiérou filmu, jež mu vynesl Oscara, kterého za něho museli převzít rodiče a jeho sestra. Ledger, kterého mimochodem režisér Christopher Nolan neúspěšně lákal i do role Batmana, zemřel, když se nešťastnou náhodou předávkoval léky na spaní a antidepresivy.

zdroj: tisková zpráva

Jared Leto

joker leto zdroj: DC Comics

Jít ve stopách Heatha Ledgera nebylo nic snadného, i proto padlo rozhodnutí, že Joker v Sebevražedném oddílu by měl být úplně jiný. Měl to být víc gangster a víc vycházet z comicsů, producent Richard Scukle sliboval, že Jokerova nová podoba fandy nadchne, že bude legrační, šílený, zjizvený, děsivý… prostě super.

No a ono to moc nevyšlo. Nabídku zahrát si Jokera dostal původně Ryan Gosling, ale odmítl, protože se nechtěl uvázat na více filmů. Nakonec se před kameru postavil Jared Leto a i když dnes není jeho verze považovaná za příliš povedenou, není to úplně jeho chyba. Leto pojal přípravu hodně poctivě. Chodil po městě a testoval na nic netušících lidech, který typ smíchu jim bude nejvíc nepříjemný, na place prý nikdy z role Jokera nevypadl a jeho herečtí kolegové z něj byli hodně nervózní, a do konce vyrazil na Comic Con v New Yorku inkognito v kostýmu, fotil se s fandy a nikdo ho nepoznal.

Velká část jeho scén ze Sebevražedného oddílu nakonec skončila na podlaze střižny, a i proto jeho Joker vypadá tak nějak nedodělaně. Je tedy možné, že Leto odvedl mnohem lepší práci, než jaký je výsledek.

zdroj: Vertical Entertainment

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
Dokument z natáčení Jokera poodkrývá netradiční filmařský proces

Dokument z natáčení Jokera poodkrývá netradiční filmařský proces

24. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Není pochyb o tom, že Joker je jedním z nejlepších filmů minulého roku. Výrazně jiný, než ostatní komiksová produkce byl jak celý film, tak i samotný hlavní antihrdina.
Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

10. 2. 2020 | Téma | Adam Homola

Jakkoliv nám letošní nominace nepřišly nijak zvlášť zajímavé, výsledky překvapivé jsou. Akademie byla tentokrát mnohem méně předvídatelná a místo sázek na jistotu zvolila pestřejší skvadru vítězů. Proto vyhrál Parazit tolik cen, ale zaslouženě bodoval i Brad Pitt, Taika Waititi, nebo Joaquin Phoenix. Kompletní výsledky najdete níže:
Birds of Prey i Suicide Squad by měly být jen pro dospělé

Birds of Prey i Suicide Squad by měly být jen pro dospělé

29. 11. 2019 | Novinky | Adam Homola

Warnerům se najednou líbí eRka. Koho to překvapuje, ať jde hned do kouta.
Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

4. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Ikonický comicsový a filmový záporák dostal vlastní origin. Jak vlastně přišel na svět šílený klaun? A opravdu jde o jeden z nejlepších filmů roku?
7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný

7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný

3. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Comicsový Joker není klasická comicsovka, není to ale první film, který vychází z comicsů a k Avengers má stejně daleko jako Steven Seagal k Oscarovi.
Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

19. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Dobrá zpráva: letošní Joker bude pouze pro dospělé. Film by měl obdržet věkový rating R („Restricted!“), což znamená, že pro mladé diváky opravdu nebude.
Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

3. 4. 2019 | Trailery | Adam Homola

Překonávat oscarový výkon Heatha Ledgera coby Jokera v Temném rytíři nebude jednoduché, ale musíme zde brát v potaz dvě „ale“.
Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

17. 9. 2018 | Novinky | Adam Homola

Ale vykopává způsobem, jaký neznáte. Minimálně ne z filmů, kde je Joker pravidelně zobrazován jako děsivý pošuk s bílým makeupem, rtěnkou od ucha k uchu a často ještě ve více či méně komickém fialovém oblečení.
Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

28. 8. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Aktualizace: Alec Baldwin si v Jokerovi nezahraje. Původní zpráva: DC chystá nového Jokera, kterého si tentokrát namísto Jareda Leta střihne Joaquin Phoenix. Společně s ním uvidíme před kamerou další řadu hvězd a nově se k projektu přidal i Alec Baldwin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.