Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

8. 10. 2019 15:00 - Téma | Autor: Matěj Svoboda

Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

Joaquin Phoenix řádí v kinech jako maniakální Joker a k postavě slavného šílence přistupuje opět trošku jinak. U Jokera se ale pořádně vyřádili i jeho další představitelé.

Je libo nezastavitelného magora, legračního klauna, děsivého šílence nebo zmalovaného gangstera? Joker mění představitele, ale spolu s nimi mění i styl. A těžko vybrat, který z herců se role ikonického magora chopil nejlépe. Každý to totiž dělal trošku jinak.

Cesar Romero

joker romero

Ačkoliv hrál milovníky, zářil v kostýmních dramatech a ztvárnil i pár skutečných lidí, do historie se zapsal jako Joker. Konkrétně jako Joker s knírem. Při natáčení seriálového Batmana a televizního filmu, který na něj navazoval, si totiž odmítal oholit svůj typický knír, a tak ho musel maskovat make-up. Ale zkuste si zapatlat kartáč pod nosem… každopádně jako Joker odvedl dobrou práci a kultovního zloducha možná zachránil!

V šedesátých letech se totiž šílený klaun objevoval v comicsech čím dál tím méně, protože editor Julius Schwartz ho jednoduše neměl rád. Romero ovšem diváky zaujal, protože slavného zloducha pojal jako šíleného a trhlého vtipálka a diváky to bavilo, takže se Schwartz rozhodl zkusit to s tímhle přístupem i v comicech a tam to fungovalo také.

Možná jen chvíli, ale Joker díky Romerovi chytil druhý dech. Sice se to rychle okoukalo a o pár let později přišlo rozhodnutí, aby batmanovské příběhy „potemněly“, avšak nebýt Romera, Joker by u toho možná už nebyl.

Jack Nicholson

joker nicholson

Když se Tim Burton dostal v osmdesátých letech k Batmanovi, rozhodl se do hlavní role obsadit Michaela Keatona. Ten v té době nebyl extra velkou hvězdou, ale hlavní problém tkvěl v tom, že diváci si ho spojovali spíš s komediemi než s vážnými rolemi. Studio i režisér to moc dobře věděli a došlo jim, že když nemají hvězdu jako klaďáka, potřebují hvězdu pro roli záporáka.

Jack Nicholson na nabídku zahrát si Jokera kývl a rozhodl se pojmout ho ne úplně jako šílence, ale spíš jako gangstera. Gangstera, který zešílel. A odvedl skvělou práci. Byla z toho nominace na Oscara a podle mnohých kritiků i fandů zastínil samotného Batmana.

Nicholson na tom taky pořádně vydělal. Chtěl být na plakátech uvedený jako hlavní hvězda, na ruku dostal šest milionů dolarů a procenta z tržeb, která mu vynesla nějakých padesát milionů navíc! Zkrátka se mu to vyplatilo, i když asi jen málokdo by se hádal o tom, jestli to byly zasloužené peníze.

Heath Ledger

joker ledger

Když se fandové dozvěděli, že v pokračování filmu Batman začíná nazvaném Temný rytíř se objeví v roli Jokera Heath Ledger, neskákali do vzduchu nadšením. Podle nich byl mladý, příliš hezký, a navíc po roli ve Zkrocené hoře měla část lidí problém představit si ho jako šíleného magora, když před tím hrál zamilovaného kovboje. Ale výsledek všem vyrazil dech.

Ledger v jednom z rozhovorů řekl, že Jokera pojal jako psychopata s nulovou empatií, schizofrenika a masového vraha milujícího chaos a anarchii. Bohužel se nedožil okamžiku, kdy z kina vycházeli nadšení fandové a uvědomovali si, jak moc se pletli, když tvrdili, že bude jako Joker mizerný.

Ledger zemřel 22. ledna 2008, šest měsíců před premiérou filmu, jež mu vynesl Oscara, kterého za něho museli převzít rodiče a jeho sestra. Ledger, kterého mimochodem režisér Christopher Nolan neúspěšně lákal i do role Batmana, zemřel, když se nešťastnou náhodou předávkoval léky na spaní a antidepresivy.

Jared Leto

joker leto

Jít ve stopách Heatha Ledgera nebylo nic snadného, i proto padlo rozhodnutí, že Joker v Sebevražedném oddílu by měl být úplně jiný. Měl to být víc gangster a víc vycházet z comicsů, producent Richard Scukle sliboval, že Jokerova nová podoba fandy nadchne, že bude legrační, šílený, zjizvený, děsivý… prostě super.

No a ono to moc nevyšlo. Nabídku zahrát si Jokera dostal původně Ryan Gosling, ale odmítl, protože se nechtěl uvázat na více filmů. Nakonec se před kameru postavil Jared Leto a i když dnes není jeho verze považovaná za příliš povedenou, není to úplně jeho chyba. Leto pojal přípravu hodně poctivě. Chodil po městě a testoval na nic netušících lidech, který typ smíchu jim bude nejvíc nepříjemný, na place prý nikdy z role Jokera nevypadl a jeho herečtí kolegové z něj byli hodně nervózní, a do konce vyrazil na Comic Con v New Yorku inkognito v kostýmu, fotil se s fandy a nikdo ho nepoznal.

Velká část jeho scén ze Sebevražedného oddílu nakonec skončila na podlaze střižny, a i proto jeho Joker vypadá tak nějak nedodělaně. Je tedy možné, že Leto odvedl mnohem lepší práci, než jaký je výsledek.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

4. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Ikonický comicsový a filmový záporák dostal vlastní origin. Jak vlastně přišel na svět šílený klaun? A opravdu jde o jeden z nejlepších filmů roku?
7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný

7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný

3. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Comicsový Joker není klasická comicsovka, není to ale první film, který vychází z comicsů a k Avengers má stejně daleko jako Steven Seagal k Oscarovi.
Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

19. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Dobrá zpráva: letošní Joker bude pouze pro dospělé. Film by měl obdržet věkový rating R („Restricted!“), což znamená, že pro mladé diváky opravdu nebude.
Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

3. 4. 2019 | Trailery | Adam Homola

Překonávat oscarový výkon Heatha Ledgera coby Jokera v Temném rytíři nebude jednoduché, ale musíme zde brát v potaz dvě „ale“.
Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

17. 9. 2018 | Novinky | Adam Homola

Ale vykopává způsobem, jaký neznáte. Minimálně ne z filmů, kde je Joker pravidelně zobrazován jako děsivý pošuk s bílým makeupem, rtěnkou od ucha k uchu a často ještě ve více či méně komickém fialovém oblečení.
Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

28. 8. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Aktualizace: Alec Baldwin si v Jokerovi nezahraje. Původní zpráva: DC chystá nového Jokera, kterého si tentokrát namísto Jareda Leta střihne Joaquin Phoenix. Společně s ním uvidíme před kamerou další řadu hvězd a nově se k projektu přidal i Alec Baldwin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

18. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Na hraně zítřka z roku 2014 bylo moc fajn, pokračování si zaslouží a pokud se nestane něco nepředvídatelného, také se ho dočkáme.
Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

17. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

O pokračování oblíbené komedie Dvojčata se mluví už řadu let, a ještě se o ní chvíli mluvit bude. Film by se měl jmenovat Trojčata, třetího bratra by měl hrát Eddie Murphy a vrátí se jak Arnold Schwarzenegger, tak Danny DeVito.
Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.