7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný

3. 10. 2019 - 9:00 | Téma | Matěj Svoboda

7 trochu jiných comicsovek, aneb Joker není jediný zdroj: tisková zpráva

Comicsový Joker není klasická comicsovka, není to ale první film, který vychází z comicsů a k Avengers má stejně daleko jako Steven Seagal k Oscarovi.

Do kin míří Joker a asi jste si všimli, že příběh o zrodu dost možná nejslavnějšího comicsového zloducha je trošku jiný než klasické comicsovky. Ale díky samotnému Jokerovi pořád ještě víme, že se vlastně v žánru trošku pohybujeme. My se teď však podíváme na sedm filmů, které z comicsů vycházejí a možná byste to na první ani druhý pohled nehádali. Joker chce potvrdit, že comicsy nejsou jen o superhrdinech a zachraňování světa. Není ovšem ani zdaleka první, kdo na to přišel.

Z pekla

comics z pekla zdroj: tisková zpráva

Kdo comicsy občas čte, určitě narazil na jméno Alana Moorea. Tenhle scenárista dělal předlohy k filmům jako Liga výjimečných, Wachmen – Strážci nebo V jako Vendeta, což nejsou klasické comicsovky a to platí i o Z pekla. Johnny Depp si tu zahrál londýnského policistu, který má za úkol dopadnout Jacka Rozparovače a odhalí spiknutí, do něhož je zapojený i královský dvůr. Samotná předloha je víc než solidní detektivka, ale pokud si ji chcete užít naplno, vyplatí se číst ji s poznámkami na konci. Každá věta a každý obrázek tu totiž mají svoje místo a důvod. Anebo se na to můžete vykašlat, a i tak si užít poctivou viktoriánskou krimi.

Přízračný svět

comics přízračný svět zdroj: tisková zpráva

Podle comicsů můžou vznikat akční filmy, sci-fi, fantasy, horory i komedie. Ale i totálně nezávislé filmy jako Přízračný svět. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo tvrdí, že „se nikdy nepodívá na film podle comicsů, protože je to zábava pro děti a idioty“, pusťte mu Přízračný svět. A pak mu řekněte, že jde o comicsovku :) Hořká komedie se točí kolem dvou kamarádek, které právě dodělaly střední školu a přemýšlí, co se životem. Když se však jedna z nich začne přátelit se stárnoucím zoufalcem a chce mu pomoci zlepšit jeho společenský život, začne to mezi nimi trošku vřít... Mimochodem, než se Scarlett Johansson stala Black Widow, objevila se právě v téhle... řekneme comicsovce.

Road to Perdition

comics road to perdition zdroj: tisková zpráva

Vidět, jak Tom Hanks rozstřílí samopalem na kusy partu mafiánů, člověka docela překvapí. A zjistit, že to dělá ve filmu, který vznikl podle comicsové předlohy, je už vyloženě šok. Ale určitě potěší, že tenhle film je sakra dobrý. Road to Perdition se točí kolem malého kluka, jenž zjistí, že jeho táta pracuje pro mafii jako zabiják a když je vyvražděný zbytek jejich rodiny, vydává se tohle neobvyklé duo na cestu pomsty. Road to Perdition patří mezi těch několik málo případů, kdy se film povedl stejně dobře jako jeho předloha, která kdysi vyšla i u nás pod názvem Cesta do pekel. Dejte si oboje, pokud neznáte. Stojí to za to.

Dějiny násilí

comics dějiny násilí zdroj: tisková zpráva

Režisér sci-fi klasik a nechuťáren Moucha a Videodrome David Cronenberg se v roce 2005 taky rozhodl zkusit comics a samozřejmě taky ne úplně obvyklý. Dějiny násilí rozhodně nejsou klasická comicsovka, ale poctivý pomalu vyprávěný thriller, jehož hrdinou je sympaťák Tom Stall, který má milující manželku a dvě děti a do ničeho se neplete. Pak se však přimotá k přepadení restaurace a zasáhne. Efektně, efektivně a brutálně. Město ho má za hrdinu, on z toho ovšem nadšený není, protože na povrch začne vyplouvat jeho minulost. Tom byl totiž kdysi členem irské mafie a jeho bývalí parťáci by s ním teď, když vědí, kde žije, rádi probrali pár věcí. Viggo Mortensen je v hlavní roli dokonalý!

Muži v černém

comics muži v černém zdroj: tisková zpráva

Will Smith a Tommy Lee Jones bojovali proti šmejdům z vesmíru ve třech filmech a letos se nepříliš úspěšně pokusil jít v jejich stopách Chris Hemsworth. Ovšem i jemu se dařilo víc než comicsové předloze. Ta vycházela na začátku devadesátých let a má pouhých šest dílů. Muži v černém tu bojují nejen proti mimozemšťanům, ale i mutantům, vlkodlakům, nemrtvým nebo démonům. Předloha byla navíc mnohem méně komedie a brala se docela vážně.

Maska

comics maska zdroj: tisková zpráva

Jeden z největších hitů Jima Carreyho měl ve své době revoluční triky a díky jeho herecké energii jde i dnes o parádní rodinnou podívanou. A Cameron Diaz nikdy nebyla tak sexy... Přesto si dejte bacha, kdybyste chtěli svým dětem po filmu dát do ruky i comicsovou předlohu, protože ta jde řekněme trošku jinou cestou. Comicsová Maska je něco jako animovaná groteska přenesená do reálného světa. Jenomže když v animáku hrdina nacpe protivníkovi dynamit do pusy, jen ho to lehce očoudí. V našem světě mu to urve palici. Tak bacha. Pořád je to legrace, jen trošku drsnější. Trošku dost.

Timecop

comics timecop zdroj: tisková zpráva

V devadesátých letech se comicsovkám moc nedařilo a Timecop rozhodně nebyl žádný Superman, takže i v době premiéry to byla hlavně „van dammovka“ a ne comicsovka. A taky úspěšná. Belgická mlátička si tu zahrála policajta z budoucnosti, jenž bojuje proti zločincům, kteří cestují časem a dělají binec v historii. Ve filmu hrdina Max Walker bojuje proti proradnému politikovi a zachraňuje život své manželce, v comicsu se musí vydat do třicátých let do Jižní Afriky a zastavit zločince, jenž má v plánu vyrabovat tam zlatý důl. Jenže tenhle padouch má jako pomocníka robotického bodyguarda.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
Dokument z natáčení Jokera poodkrývá netradiční filmařský proces

Dokument z natáčení Jokera poodkrývá netradiční filmařský proces

24. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Není pochyb o tom, že Joker je jedním z nejlepších filmů minulého roku. Výrazně jiný, než ostatní komiksová produkce byl jak celý film, tak i samotný hlavní antihrdina.
Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

10. 2. 2020 | Téma | Adam Homola

Jakkoliv nám letošní nominace nepřišly nijak zvlášť zajímavé, výsledky překvapivé jsou. Akademie byla tentokrát mnohem méně předvídatelná a místo sázek na jistotu zvolila pestřejší skvadru vítězů. Proto vyhrál Parazit tolik cen, ale zaslouženě bodoval i Brad Pitt, Taika Waititi, nebo Joaquin Phoenix. Kompletní výsledky najdete níže:
Birds of Prey i Suicide Squad by měly být jen pro dospělé

Birds of Prey i Suicide Squad by měly být jen pro dospělé

29. 11. 2019 | Novinky | Adam Homola

Warnerům se najednou líbí eRka. Koho to překvapuje, ať jde hned do kouta.
Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

8. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Joaquin Phoenix řádí v kinech jako maniakální Joker a k postavě slavného šílence přistupuje opět trošku jinak. U Jokera se ale pořádně vyřádili i jeho další představitelé.
Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

Recenze: Joker – s tímhle klaunem se smát nebudete

4. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Ikonický comicsový a filmový záporák dostal vlastní origin. Jak vlastně přišel na svět šílený klaun? A opravdu jde o jeden z nejlepších filmů roku?
Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

Joker bude pro dospělé, režisér potvrdil nepřístupnost filmu

19. 6. 2019 | Novinky | Adam Homola

Dobrá zpráva: letošní Joker bude pouze pro dospělé. Film by měl obdržet věkový rating R („Restricted!“), což znamená, že pro mladé diváky opravdu nebude.
Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

Joker: první teaser ukazuje děsivého a vychrtlého Joaquina Phoenixe

3. 4. 2019 | Trailery | Adam Homola

Překonávat oscarový výkon Heatha Ledgera coby Jokera v Temném rytíři nebude jednoduché, ale musíme zde brát v potaz dvě „ale“.
Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

Joaquin Phoenix se představuje jako Batmanův úhlavní nepřítel Joker

17. 9. 2018 | Novinky | Adam Homola

Ale vykopává způsobem, jaký neznáte. Minimálně ne z filmů, kde je Joker pravidelně zobrazován jako děsivý pošuk s bílým makeupem, rtěnkou od ucha k uchu a často ještě ve více či méně komickém fialovém oblečení.
Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

Alec Baldwin si v Jokerovi (ne)zahraje Batmanova otce

28. 8. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Aktualizace: Alec Baldwin si v Jokerovi nezahraje. Původní zpráva: DC chystá nového Jokera, kterého si tentokrát namísto Jareda Leta střihne Joaquin Phoenix. Společně s ním uvidíme před kamerou další řadu hvězd a nově se k projektu přidal i Alec Baldwin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.