Birdman - originální superhrdinský snímek je návratem Michaela Keatona

21. 1. 2015 - 20:30 | Téma | Ladislav Loukota

Birdman - originální superhrdinský snímek je návratem Michaela Keatona zdroj: tisková zpráva

Satira na Hollywood a superhrdiny, 92 % pozitivních recenzí, průměrné hodnocení 89%, nejžhavější kandidát na nejvíce Oscarů, miláček kritiků i náročnějších diváků - a zároveň i snímek, který se ponejvíce vystavuje riziku, že si ho v kinech nechají ujít jak běžní diváci holdující velkofilmům, tak i filmožrouti s náročnějším vkusem. Chybu přitom udělají obě vrstvy. Birdman totiž vzdor své roztodivné zápletce totiž platí především za inteligentní černou komedii. 

Popsat Birdmana je samo o sobě náročný kousek - primárně snímek popisuje snahu o comeback někdejší hollywoodské hvězdy Riggana Thompsona, kdysi proslavené za svou roli fiktivního superhrdiny Birdmana, dnes však vyhořelou trosku na hranici šílenství. Už tady se situace komplikuje, Riggana totiž hraje Michael Keaton, první představitel Batmana, po němž poslední dekádu sotva zaštěkal pes, máme proto co dělat s částečnou autobiografičností. Pro Keatonovo dobro doufejme, že nikoliv s úplnou - jeho Riggan se totiž pohybuje na hraně šílenství a slyší ve své hlavě našeptávající hlas jeho dávné superhdinské postavy.

zdroj: Cinemart

Přesto, nebo právě proto, doufá Riggan v návrat na výsluní skrze tvorbu divadelní hry pro Broadway. Krom vedlejších postav ztvárněných Emmou Stone, Zache, Galifianakisem, Amy Ryan či Naomi Watts mu v tom má pomoct především svým rolím až fanaticky věrný herec Mike (Edward Norton). Ten však brzy začne strhávat pozornost na sebe, a Riggan tak zápolí s problémem, co dělat dále. Po celou dobu - zvláště s přihlédnutím k bizarnímu finále - přitom není úplně jasně, do jaké míry mu kape na maják, a do jaké míry je postava superhrdiny Birdmana skutečná.

Birdman zdroj: tisková zpráva

Díky tomu lze Birdmana číst jak jako pojednání o jednom vyhořelém, poblázněném herci, tak i mysteriózní popis jedné superhrdinské nátury. Především si však snímek utahuje z Hollywoodu, Broadwaye, ale i víry v druhou životní šanci. Na své si tak přijdou především všichni pseudofilozofové a cynici. Těm ostatním však hrozí, že jim bude popis připadat natolik komplikovaný, že si finální výsledek raději nechají ujít.

Superhrdinové na Oscarech

Birdman koluje už několik měsíců po festivalech, od října měl rovněž americkou premiéru. V řeči čísel nelze snímek považovat zrovna za kasovní trhák, aby si však film s podobně okrajovou premisou a prakticky bez reklamní kampaně vydělal 30 milionů a zaplatil tak rozpočet, taktéž není nutně pravidlem.

Birdman zdroj: tisková zpráva

Notným kvalitám se nelze divit, režisérem filmu je ostatně Alejandro González Iñárritu (Amores perros, 21 gramů, Babel), mexický režisér známý pro své komplexní, autorské snímky. V Birdmanovi přitom paradoxně do značné míry poprvé ve své filmografii hraje na strunu popkultury výraznou superhdinskou linkou.

Po sedmi nominacích na Zlaté glóby se očekává úspěch Birdmana i na Oscarech, především pak v herecké kategorii. Vedle herců konkurenčních snímků však Birdman může ohrozit i tradiční „technickou“ cenu pro sci-fi a žánrové filmy, totiž tu za nejlepší kameru. Iñárritu se totiž rozhodl celého Birdmana natočit tak, aby působil jako snímek zachycený bez jediného střihu. Navzdory notné dvojsmyslnosti Birdmana by tak mohlo akutně hrozit, že nejprestižnější filmovou cenu poprvé získá film (tak trochu) o superhdinovi.

 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

10 nejlepších filmů loňského roku

10 nejlepších filmů loňského roku

1. 1. 2016 | Téma | Vojtěch Karlík

Nové zpracování Mad Maxe s Tomem Hardym a s přízviskem Zběsilá cesta dominuje v mnoha anketách a přehledech nejlepších filmů roku 2015. Nabízíme vám přehled nejzajímavějších filmů, které vznikly v loňském roce.
Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

23. 2. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Nejslavnější filmové ceny roku jsou za námi, podívejte se proto na přehled vítězů včetně pravděpodobného vysvětlení příčin jejich úspěchů. Ačkoliv totiž na poli nejvýznamnějších cen všechny válcoval Birdman, nakonec ho v počtu sošek spolehlivě dohnal rozverný Grandhotel Budapešť. Cenu za zahraniční film si připsala i polská Ida, naopak u animáků byla akademie letos mnohem konzervativnější. 
Birdman - recenze zbrusu nového filmu s Michaelem Keatonem v hlavní roli

Birdman - recenze zbrusu nového filmu s Michaelem Keatonem v hlavní roli

22. 1. 2015 | Recenze | František Fuka

Riggan Thomson (Michael Keaton) je bývalá hvězda komiksových velkofilmů, ve kterých hrál superhrdinu Birdmana. Nyní, na stará kolena, chce ale na svou hollywoodskou slávu zapomenout a věnuje se něčemu serióznějšímu: Hraje na Broadwayi hlavní roli v minimalistické divadelní hře o smyslu lásky, podle vlastního scénáře a ve vlastní režii.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.