Začíná festival v Cannes, o Zlatou palmu se uchází 20 filmů

- Téma autor: Michal Burkoň

Dnes začíná 66. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který potrvá do 26. května. O Zlatou palmu pro nejlepší film se budou ucházet dvě desítky snímků filmařů, jako je Jim Jarmush, Steven Soderbergh, Roman Polanski, François Ozon nebo bratři Coenové. Během 12 dnů festival uvede více než 70 celovečerních filmů.

Cannes

Cannes,zdroj: Archiv

Festival dnes začne promítáním nového filmového zpracování klasického románu Velký Gatsby režiséra Baze Luhrmanna. Zahajovací a závěrečný ceremoniál bude moderovat francouzská herečka Audrey Tautouová. Porotu vede režisér Steven Spielberg.

Zvláštní ocenění za filmovou kariéru obdrží francouzský herec Alain Delon. Dostane Zlatou palmu za celoživotní dílo, podobně jako v roce 2011 další legenda francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Čestným hostem festivalu bude 80letá legenda Hollywoodu Kim Novaková.

Česká republika bude mít v Cannes dva zástupce v sekci Cinéfondation, která je jednou z mezinárodních soutěží krátkých filmů. Byly do ní zařazeny česko-slovenský animovaný film Pandy režiséra Matúše Vizára a snímek O šunce režisérky Elišky Chytkové.

Zdroje: ČTK

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.