XII. Dny evropského filmu

10. 2. 2006 - 8:43 | Téma | red

XII. Dny evropského filmu zdroj: tisková zpráva

Sled filmových festivalů byl každoročně zahajován rozsáhlou přehlídkou Febiofest. Ta se však letos přesunula na duben, a Dny evropského filmu, zpravidla konané v polovině března, se staly zahajovatelem festivalové sezóny roku 2005

Sled filmových festivalů byl každoročně zahajován rozsáhlou přehlídkou Febiofest. Ta se však letos přesunula na duben, a Dny evropského filmu, zpravidla konané v polovině března, se staly zahajovatelem festivalové sezóny roku 2005. V Praze se konají ve spřízněných kinech Aero a Světozor (27. 1.–6. 2.), v Brně v kinosále B. Bakaly a v kině Scala (7.–15. 2.), krátké ozvěny dolehnou do Českých Budějovic (10.–12. 2.), Olomouce (14.–15. 2.) a do Uherského Hradiště (14.–15. 2.).

Pražskou část přehlídky slavnostně zahajuje ve čtvrtek 27. ledna 2005 v kině Světozor maďarský film Revizoři (Kontroll), uváděný též v Projektu 100. Děj „humorného thrilleru“ režisér Nimród Antal umístil do útrob budapešťského metra a jeho kvality jsou předznamenány nejen cenami z Cannes, ale také úspěchem, se kterým se setkal na minulém ročníku MFF Karlovy Vary. Na závěr (6. února 2005) pražské publikum zhlédne také cenami ověnčený Příběh o uplakaném velbloudovi, který je absolventským dílem studentů Vysoké filmové školy v Mnichově. I tento částečně dokumentární film, natáčený v Mongolsku, se setkal s úspěchem na festivalu v Karlových Varech, odkud si odvezl Cenu diváků. Oba dva snímky zakoupila do distribuce Asociace českých filmových klubů.

Letošní program nabízí celkem 34 celovečerních a 21 krátkých filmů pocházejících většinou ze zemí Evropské unie. Kromě hraných filmů mnohdy oceněných nejrůznějšími festivalovými či národními trofejemi můžeme zhlédnout i několik dokumentů, které si rozhodně nezaslouží opominutí. Kromě pásma krátkých dokumentů Slovenky Yvonne Vavrové můžeme vidět švýcarský snímek Cesta pastevců do třetího tisíciletí. V něm režisér Erich Langjahr ukazuje, že i v dnešní době žijí v Evropě lidé, kteří bez shonu a stresu našli smysl svého života v soužití s horskou přírodou. Mnohem méně nadějný obraz poskytne veterán dokumentu Nick Broomfield filmem Aileen: život a smrt masové vražedkyně. V něm se zabývá osudy Aileen Wournosové, jejíž příběh byl v nedávné době umělecky zpracován filmem Zrůda, ve kterém excelovala Charlize Theronová.

Každý rok se v rámci této přehlídky setkáváme s britským sociálním filmem. Letos vybídne k zajímavému srovnání snímek Fotbalová fabrika, studie „anglického fotbalového násilí a mužnosti“. Mladík Tommy vidí smysl svého života ve víkendových flámech, najednou ale přijde nečekaný náraz… Srovnávat můžeme s českým filmem Non plus ultras, vítěz duelu je nejspíš předem jasný. Sociální téma zastupuje i švédský film Zlo, který popisuje násilí v jedné švédské internátní škole na přelomu padesátých a šedesátých let. Českou kinematografii reprezentuje na 12. Dnech evropského filmu snímek Marka Najbrta Mistři. Z filmů, které míří do kin, se v přehlídce objevuje také koprodukční snímek odehrávající se v Arménii Vodka Lemon o nelehkém životě v této postsovětské republice. Portugalský film Černý a bílý zobrazuje dilema koloniálního Mosambiku v roce 1972, britské drama Let naslepo je zas sondou do psychologie Evropanů uvězněných muslimskými fundamentalisty. Francouzská komedie Jediné a jedinečné připomíná slavné doby tohoto žánru, i když nezapomene ukázat i současné problémy mladé a střední generace.

Za pozornost stojí i finská Řeka: Jarmo Lampela v ní vsadil na stále oblíbené soustředění příběhu do krátkého časového úseku (sobotní dopoledne), v kterém se jednotlivé dějové linie navzájem propojují a splétají. Film připomíná další podobně strukturovaná díla (např. Magnolie P. T. Andersona či v poslední karlovarské soutěži uvedený balkánský snímek Tady). K nezajímavějším filmům jistě patří i Schultzeho chytlo blues o svérázném německém důchodci-harmonikáři. Program okořeňuje Stratosphere Girl.

Kromě filmů letos program tradičně nabízí i osvětové akce. Beseda u kulatého stolu, tentokrát na téma Kina-boj o přežití…?, se koná v pražském kinu Světozor 31. ledna. Brněnský kinosál B. Bakaly 9. února hostí workshop s názvem Projekt Film a škola, věnovaný otázkám vzdělávání v oblasti filmu na středních školách. Již tradiční součástí přehlídky je i Maratón evropského filmu, celonoční promítání (od 23:59 h v pátek 4. února v kině Světozor), během kterého fanoušci zhlédnou čtyři celovečerní filmy. Vstupné na Maratón je 150 Kč, na jednotlivé filmy přehlídky 90 Kč v Praze, v Brně pak 50 Kč (kinosál B. Bakaly) a 70 Kč (kino Scala). Přehledný katalog je k dispozici zdarma ve všech zúčastněných kinech.

ČLÁNKY O FILMU

Jake Gyllenhaal a ti další: čtyři herci, kteří se pro film drasticky proměnili

Jake Gyllenhaal a ti další: čtyři herci, kteří se pro film drasticky proměnili

29. 7. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Zřejmě první běžec oscarového nekonečného maratonu už dorazil pro letošní rok do kin. Jmenuje se Bojovník a ukáže nám někdejšího melancholického teenagera Jakea Gyllenhaala jako namakaného boxera. I když Gyllenhaal ani předtím dlouho nebyl taková sušinka jako v Donnie Darko - největší změnou si prošel zřejmě pro Mariňáka (2006) - přesto první obrázky z filmu vyvolaly určité překvapení z toho, jak mocně se najednou vypracoval. Není ovšem rozhodně sám, kdo pro film podstoupili změny, vedle nichž nějaká kosmetická proměna jen bledne závistí. Praktice, která se dotýká i kontroverzního metodického herectví, se ostatně Hollywood věnuje už pár desetiletí a zdá se, že je na vzestupu. Ne vždy však musí přinést radikálně lepší filmový výsledek. 
Ozvěny filmových festivalů na 30. LFŠ

Ozvěny filmových festivalů na 30. LFŠ

3. 7. 2008 | Téma | red

Naše tipy: Slavíci v kleci (Les Choristes) Vychovávat lze i pomocí hudby. více
Christina Ricciová

Christina Ricciová

25. 5. 2008 | Téma | red

Ač stále mladá, Christina Ricciová se již může řadit mezi herečky s mnohaletou praxí. Hlavně díky první výrazné roli Wednesday z Addamsovy rodiny dodnes získává role nekonvenčních mladých žen, především ve fantaskních komediích
Zrůda (Monster)

Zrůda (Monster)

14. 7. 2004 | Téma | red

Aileen "Lee" Wuornos byla prostitutka, která koncem 80. let zavraždila sedm svých zákazníků

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový trailer na Ant-Man a Wasp: Quantumania připomíná zásadní momenty Ant-Mana

Nový trailer na Ant-Man a Wasp: Quantumania připomíná zásadní momenty Ant-Mana

5. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

V kinech teď sice pořád ještě jede Black Panther: Wakanda nechť žije, ale za rohem je už připravená další marvelovka.
Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

2. 12. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

Konec roku bude v kinech velkolepý, vrací se totiž James Cameron se svým Avatarem. A nuda nebude ani na streamu, je libo pokračování detektivky Na nože?
První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

2. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady! Po letech čekání a nespočtu odkladů je pátý Indy konečně natočený a my se můžeme pokochat první ukázkou.
Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

1. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Pokud se váš film jmenuje Medvěd na koksu (v originále Cocaine Bear), budí jistá očekávání. A novinka Elizabeth Bank svému názvu skutečně dostává.